Odbyła się trzecia edycja Forum Cobotyki 2019

Forum Cobotyki

Trzecia edycja największego w Polsce święta robotów i aplikacji współpracujących za nami odbyła się 17 października 2019 r. we Wrocławiu. Forum Cobotyki to konferencja stanowiąca platformę wymiany doświadczeń pomiędzy wiodącymi producentami i integratorami z branży robotów współpracujących i mobilnych oraz ich klientami.

W Forum udział wzięło blisko 300 przedstawicieli ekspertów z branży: dyrektorzy fabryk, menadżerowie produkcji, inżynierowie robotycy oraz automatycy, zarówno z dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. Podczas wydarzenia zaprezentowano 22 aplikacje zrobotyzowane i wysłuchano 15 prelekcji polskich oraz międzynarodowych ekspertów. Przedstawiono m.in. case story z wdrożenia robota MIR w nowej fabryce suszarek firmy Whirlpool w Łodzi. Wśród prelegentów znalazł się też Thomas Visti, CEO Mobile Industrial Robots, który opowiedział w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą za pomocą cobotów zwiększać swoją efektywność, zwinność i bezpieczeństwo.

Podczas konferencji zaprezentowano aplikacje zrobotyzowane, które już teraz mogą być wdrażane w polskich firmach produkcyjnych, m.in. pobieranie losowo ułożonych detali z wykorzystaniem systemu wizyjnego 3D, precyzyjny montaż elektroniki na płytce PCB, obsługa maszyny tokarskiej z wykorzystaniem podwójnego chwytaka czy wykorzystanie cobota w testach typu End-of-Line.

Coboty pozwoliły otworzyć dla robotyki obszary dotychczas dla niej zamknięte. Roboty współpracujące w sposób szczególny nadają się do automatyzacji w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie instalacja tradycyjnych robotów do produkcji krótkich serii produkcyjnych byłaby zbyt kosztowna – mówił podczas wydarzenia Marcin Gwóźdź, wiceprezes ds. sprzedaży ProCobot. – Roboty współpracujące są też odpowiedzią na problemy rynku związane z poszukiwaniem zasobów ludzkich do pracy. Dzięki odciążeniu od zadań uciążliwych oraz dzięki skróceniu przestojów pracownicy mogą skoncentrować się na zadaniach o większej wartości dodanej. To oznacza optymalizację kosztów, a co za tym idzie lepszą pozycję konkurencyjną.

Roboty współpracujące wspierają pracowników w realizacji procesów przemysłowych i odciążają ich w zadaniach monotonnych oraz niebezpiecznych. Urządzenia te wyróżnia kompaktowa budowa, funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania i łatwość programowania (implementacji) i eksploatacji – ramię w ramię z człowiekiem. Ze względu na te właściwości coboty odgrywają istotną rolę w transformacji cyfrowej, przyczyniając się do poprawy wydajności polskich przedsiębiorstw i obniżenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej elastyczności. Celem wydarzenia było zaprezentowanie korzyści płynących z wdrożenia cobotów, szczególnie w obliczu trudności w znalezieniu oraz utrzymaniu pracowników produkcyjnych, z jakimi zmagają się obecnie firmy.

Źródło: ProCobot

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę