Rurkowy system LeanTek – Lean Manufacturing w magazynach

LeanTek składa się ze stalowych rurek i łączników oraz polimerowych rolek i akcesoriów. Jest modułowym systemem do budowy dowolnych regałów, stanowisk roboczych i wózków, które znajdują zastosowanie zarówno w produkcji, jaki i gospodarce magazynowej.Oferuje go firma Trilogiq Poland Sp. z o.o.

System LeanTek utożsamiany jest z filozofią Lean Manufacturing, czyli odchudzonej produkcji, i wraz z nią wkracza na obszary pozaprodukcyjne. Lean Manufacturing wyszedł bowiem poza swoje ramy znaczeniowe i jest dziś pojęciem szerszym, obejmującym również m.in. magazynowanie.
LeanTek w magazynie to zwiększenie szybkości przenoszenia towaru i likwidacja kosztów związanych z nieodpowiednim zagospodarowaniem pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu tego systemu można magazynować więcej wyrobów. Umożliwia on standaryzowaną pracę i redukuje straty związane ze zbędnym transportem wewnętrznym.
System stosowany jest m.in. w motoryzacji, w branży AGD oraz w elektronice. Korzystają z niego tak znane firmy, jak np.: Toyota, BMW, Audi, GM, Daimler-Chrysler, Fiat, Renault, Delphi, Bosch, Sony, Hewlett-Packard, Siemens czy Airbus. Pozwala tworzyć nieograniczoną liczbę konstrukcji, w tym cztery główne produkty: regały przepływowe, wózki, stanowiska pracy i supermarkety, czyli duże regały.

Regały przepływowe

Modułowe regały przepływowe LeanTek umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Przekazywanie materiałów jest łatwiejsze, a stanowisko pracy staje się bardziej przyjazne i dostosowane do potrzeb użytkownika. W przypadku tego produktu istnieje możliwość konfiguracji wszystkich danych - długości, szerokości, wysokości, konstrukcji itd. Regały można ulepszać tak, aby podnieść poziom zadowolenia pracownika. LeanTek wykorzystuje zrozumiałe dla każdego koncepcje montażowe. Oznacza to, że wymagane szkolenia można ograniczyć do minimum oraz że personel magazynu za pomocą kilku prostych zasad może w krótkim czasie zbudować solidne i trwałe konstrukcje.


Wózki silnikowe i bezsilnikowe

Zbudowany z rurek i złączek samojezdny wózek silnikowy Move może bez operatora transportować towar ważący nawet 400 kg. Torem jazdy jest przyklejona do podłogi taśma magnetyczna. Move zlicza kolejne spot markery, które przekazują instrukcje zapisane w programie. Wózek jest zasilany akumulatorami, które można konfigurować w zależności od potrzeb. W ofercie Trilogiqa są trzy modele wózków. Pierwszy cechuje się prostą funkcją ,,stop - jedź" - po dotarciu do następnego paska (spot markera) czeka na ponowne uruchomienie. Drugi model umożliwia zmianę prędkości na odcinkach pomiędzy paskami, np. w obszarze pakowania wózek jedzie wolno, a w innych częściach magazynu - szybciej. W trzecim modelu można zaprogramować różne funkcje, takie jak prędkość, długość postoju, zarządzanie systemem bezpieczeństwa czy zarządzanie zewnętrznymi opcjami (np. opcją uruchomienia haka holowniczego). Każdy model może być wyposażony w przedni zderzak (fizyczny kontakt powoduje zatrzymanie systemu), wykrywacz przeszkód z programowym sensorem (system zatrzymuje się w zaprogramowanej odległości od przeszkody), oraz sensory antenowe (system zatrzyma się, gdy antena natrafi na przeszkodę).

Wózki bezsilnikowe - zwykłe i serwisowe - stanowią naturalną aplikację systemów LeanTek. W miarę coraz wyższego poziomu komplikacji magazynowanych komponentów rośnie potrzeba większego bezpieczeństwa. Potrzebę tę zaspokaja modułowa konstrukcja wózków, która ponadto zapewnia utrzymanie istniejących kosztów projektowych na niezmienionym poziomie.

Stanowiska pracy

Stanowiska pracy LeanTek bardzo dobrze harmonizują z pozostałymi produktami systemu i ułatwiają przekazywanie towaru z jednego regału na drugi. LeanTek pozwala też na tworzenie systemów hybrydowych - stanowisk pracy połączonych z regałami przepływowymi.


Supermarkety

Wielofunkcyjne supermarkety stanowią istotną część systemu LeanTek, który umożliwia dodanie do nich różnych funkcji, takich jak zasilanie komponentami oraz udoskonalenie ergonomii frontu regałów. Konstrukcja supermarketów LeanTek nigdy nie jest stała - w każdej chwili można ją zmienić. Te duże regały rozwijają się wraz z tempem wdrażania udoskonaleń w zakresie magazynowania. Zaletą supermarketów jest także ich mobilność.
Należy podkreślić, że elementy systemu LeanTek można wielokrotnie stosować w różnych konstrukcjach - np. części składowe regałów mogą być wykorzystane jako komponenty wózków czy stanowisk roboczych.

Czas na montaż

Trilogiq oferuje cztery możliwości wdrażania systemu LeanTek, poprzez:
1.dostawę komponentów i wstępne szkolenie,
2.dostarczenie zmontowanych konstrukcji,
3.skorzystanie z pomocy zespołu Hoshin,
4.dostawę częściowo zmontowanych regałów.
Dostawa komponentów w zestawach obejmuje rurki, rolki, łączniki i akcesoria. W ramach takiej dostawy klient otrzymuje materiały w postaci palet zawierających wszystkie elementy. Zamówienia można składać u przedstawiciela Trilogiqa pocztą, faksem, e-mailem lub za pomocą systemu on-line (www.trilogiq.pl).
Kompletnie zmontowane konstrukcje dostarczane są przez najbliższy oddział Trilogiqa. Rozpoczyna się to od projektu. Istnieją dwie możliwości: centrum CAD przygotuje projekt oraz wstępną wersję proponowanych aplikacji w trzech wymiarach lub centrum techniczne zapewni pełną obsługę pod kątem opracowania prototypów.
Tam, gdzie konieczne jest szybkie uruchomienie skomplikowanych aplikacji, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zespołu Hoshin. W przypadku tej opcji menedżer ds. zakupów firmy zamawiającej powinien podać, jakie chce mieć komponenty, stanowiska, regały czy wózki, oraz określić termin wizyty zespołu montażowego, który złoży aplikacje w jego przedsiębiorstwie. Technicy montażowi z zespołu Hoshin są specjalistami w zakresie nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji.
Dostawa częściowo zmontowanych regałów jest pożyteczna w sytuacji, gdy klient pragnie złożyć serię regałów przepływowych we własnym zakresie i ograniczyć zadania montażowe do minimum. W tym wypadku firma Trilogiq składa boczne ściany regałów i tym samym wykonuje ok. 60% pracy montażowej. Ta opcja dostawy umożliwia klientom dowolne złożenie przedniej i tylnej części regału oraz dopasowanie rodzaju i liczby rolek. Jest to bardzo szybkie i proste rozwiązanie montażowe.
Jeśli chodzi o samojezdne wózki Move, to uruchomienie ich wymaga przyjazdu specjalnego zespołu Trilogiqa i nie musi być związane z opisanym powyżej wdrożeniem systemu LeanTek.

www.trilogiq.pl

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę