Targi TIMTOS 2021 po raz pierwszy w formie hybrydowej

Targi TIMTOS 2021 po raz pierwszy w formie hybrydowej TAITRA
31.1.2021

Organizowany na Tajwanie Międzynarodowy Salon Obrabiarek TIMTOS to od lat jedne z największych targów maszynowych w skali globu. Impreza co dwa lata przyciąga największych producentów z branży maszynowej z całego świata. I choć pandemia Covid-19 pokrzyżowała już plany wielu organizatorom targów przemysłowych, tegoroczna edycja TIMTOS, która odbędzie się w dniach 15-20 marca br., zostanie przeprowadzona zgodnie z planem, choć w nieco zmienionej formule.

W 2020 r. zawirowania związane z pandemią Covid-19 sprawiły, że większość liczących się w skali globalnej targów dla branży przemysłowej została odwołana. W tym roku również sporo imprez odbędzie się jedynie w formie spotkań online. Jednak organizatorzy targów TIMTOS podjęli decyzję, że tegoroczna, 28. edycja Taipei International Machine Tool Show zostanie przeprowadzona w tradycyjnej formule. Tym samym targi te będą pierwszą dużą imprezą dla branży obrabiarek, która odbędzie się od momentu wybuchu pandemii koronawirusa i największymi w tym roku targami dla tego sektora przemysłu.

James Huang, prezes TAITRA
James Huang, przewodniczący TAITRA

Decyzja organizatorów specjalnie nie dziwi, gdyż Tajwan jest jednym z nielicznych państw, które bardzo dobrze poradziły sobie z pandemią. Jak powiedział podczas konferencji zapowiadającej targi przewodniczący TAITRA (Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego) James Huang, skuteczność Tajwanu w zapobieganiu pandemii zwróciła uwagę całego świata. – Godna podziwu była również odporność i elastyczność tajwańskiego przemysłu produkcyjnego. W okresie zmniejszającego się wolumenu handlu międzynarodowego eksport towarów z Tajwanu wzrósł o ok. 5%, co jest następstwem prowadzonej w ostatnich latach aktywnej polityki wspierającej rozwój własnych technologii produkcyjnych, inwestowania w inteligentne rozwiązania oraz promowania młodych talentów. Wszystko to przekłada się na rosnącą na przestrzeni lat siłę gospodarki i przemysłu Tajwanu – dodał James Huang.

konferencja zapowiadająca targi TIMTOS 2021
W konferencji zapowiadającej targi TIMTOS 2021 udział wzięli przewodniczący stowarzyszeń TAITRA oraz TAMI, a także zarządzający trzema tajwańskimi firmami z branży obrabiarek

Kwestię tę zaakcentował również przewodniczący TAMI (Tajwańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego) Pa-Hsi Ko, zaznaczając, że skuteczność w zapobieganiu pandemii na Tajwanie była kluczem do zachęcenia wiodących producentów z kraju i zagranicy do udziału w targach TIMTOS. W tym roku oprócz krajowych producentów, takich jak Tongtai, Takizawa, Yeong Chin, Habor, Hiwin, Kao Ming, Ching Hung, Victor Taichung, YCM czy Fair Friend, w imprezie uczestniczyć będą również globalni producenci z branży obrabiarek, w tym m.in. DMG Mori, Fanuc, Mazak, Trumpf, Mitsubishi, Heidenhain oraz Siemens.

TIMTOS od zawsze stanowił dla lokalnych i międzynarodowych firm ważną platformę prezentacji swoich najnowszych produktów. Poza samymi obrabiarkami targi są doskonałą okazją do zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami z takich obszarów jak Przemysł 4.0, Przemysłowy Internet Rzeczy, roboty przemysłowe, czujniki, zdalne monitorowanie, układy sterowania czy inne cyfrowe technologie powiązane z przemysłem obróbczym.

Jakie najważniejsze zmiany na rynku producentów pras mechanicznych zaszły w ciągu ostatniego roku?
Yu-Cheng Chang, przewodniczący Chin Fong Machine Industrial
Po wybuchu pandemii Covid-19 zauważalny jest wzrost popytu na niektóre produkty i wynikająca z tego faktu konieczność zmiany wyposażenia, głównie w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wzrosło zapotrzebowanie m.in. na aluminiowe elementy nadwozia, obudowy baterii, części silników samochodowych, a także maszyny do tłoczenia oraz formowania metali lekkich. Ponadto zmieniły się także łańcuchy dostaw, które przybrały bardziej regionalny charakter. Rynek Ameryki Północnej zaopatrywany jest np. przez części i produkty wytwarzane w Meksyku. Dodatkowo wzrosło znaczenie usług integracji systemów dla potrzeb sektora produkcyjnego.
Yu-Cheng Chang, przewodniczący Chin Fong Machine Industrial

TIMTOS 2021 Hybrid

Tegoroczna edycja targów TIMTOS będzie jednak szczególna, gdyż po raz pierwszy w historii odbędą się one w formie hybrydowej, łącząc fizyczną i wirtualną obecność wystawców. Na terenach wystawowych w halach World Trade Center Exhibition Hall 1 oraz Taipei Nangang Exhibition Hall 1 i 2 otwartych będzie prawie 6000 stoisk, zaś niemalże 1000 wystawców będzie prezentowało swoje produkty i usługi w formie online. Dlatego w tym roku, ze względu na różnice czasowe występujące między wystawcami obecnymi na miejscu w Tajpej i zdalnymi uczestnikami z różnych kontynentów, targi będą otwarte przez całą dobę.

hala wystawiennicza na targach TIMTOS 2019
Na targach TIMTOS 2021 swoje produkty i rozwiązania zaprezentuje blisko 6000 wystawców

Zarówno James Huang, jak i Pa-Hsi Ko przyznają, że organizacja targów TIMTOS w takiej formie może przynieść pozytywne efekty dla całego światowego przemysłu obrabiarek, a jednocześnie może jeszcze bardziej zwiększyć zaufanie do tajwańskiej branży maszyn obróbczych, która od drugiej połowy ubiegłego roku znów rozkwita.

Zdalnie, ale jakby na miejscu

Organizatorzy planują szereg spersonalizowanych działań, dzięki którym odwiedzający nawet z drugiego końca świata będą mogli poczuć się tak, jakby byli obecni na targach osobiście. Poza możliwością skorzystania z nowej internetowej, interaktywnej platformy wystawienniczej (online.timtos.com.tw), która pozwoli zapoznać się z ofertą wszystkich wystawców, podczas pięciu dni targowych odbędą się liczne wideokonferencje, wydarzenia transmitowane na żywo, spotkania online i wirtualne fora. Dostępny będzie także specjalny przewodnik po targach online, w którym wirtualny zwiedzający będzie mógł skonfigurować swoją własną trasę z wybranymi stoiskami. Następnie przedstawiciel organizatora – uzbrojony w odpowiednie urządzenia do transmisji danych – pokona wytyczoną trasę, aby gość mógł z bliska zobaczyć ofertę interesujących go firm, a nawet nawiązać kontakty biznesowe.

wizualizacja targów TIMTOS 2021
Organizatorzy targów TIMTOS przygotowali specjalną platformę interaktywną, dzięki której będzie można brać aktywny udział w tegorocznej edycji targów

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek TIMTOS odbędzie się w dniach 15-20 marca br. w Tajpej.

Dodatkowe informacje: Taiwan Trade Center Warsaw
warsaw@taitra.org.tw,
www.taitra.org.tw