Bezpieczne spawanie

Reklama
Reklama

4 września 2009 roku w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach firma 3M Poland sp. z o.o. zorganizowała ,,Dzień Klienta", na którym przedstawiła m.in. rozwiązania techniczne dla spawalnictwa - produkty zwiększające bezpieczeństwo pracy, wyroby działu elektroenergetycznego, rozwiązania antykorozyjne, materiały ścierne oraz taśmy i kleje. Z zaprezentowanych tam produktów na szczególną uwagę zasługują przyłbice spawalnicze Speedglas.

Najpopularniejszymi automatycznymi przyłbicami spawalniczymi oferowanymi dzisiaj przez 3M Poland są: Speedglas 9100, Speedglas 9000, Speedglas SL i Speedglas 100. Przeznaczone są do praktycznie każdego rodzaju spawania (MMA, MIG/MAG, TIG, PAW).

Reklama

Speedglas 9100

Przyłbica serii Speedglas 9100, podobnie jak pozostałe wymienione, wyposażona jest w automatyczny filtr spawalniczy, chroniący oczy. Do wyboru są trzy modele filtrów Speedglas: 9100XX, 9100X i 9100V, o stopniach zaciemnienia (podczas spawania): 5, 8, 9, 10, 11, 12 i 13. Filtr 9100XX charakteryzuje się największym polem widzenia wśród wszystkich filtrów dostępnych na światowym rynku - ma ono wymiary 73 × 107 mm. Innowacyjne w przyłbicy Speedglas 9100 jest też nagłowie, które dostosowuje się do każdego kształtu głowy.

Reklama

Speedglas 9000, Adflo i Fresh-air C

Przyłbice spawalnicze serii Speedglas 9000 mają unikatowy system czterech aerodynamicznych prowadnic, umożliwiający bezproblemowe usuwanie wydychanego powietrza. Wyposażone są one w szybki boczne Side Windows, które sprawiają, że widzi się wszystko dookoła. W przypadku tych przyłbic mamy do wyboru automatyczne filtry Speedglas 9002X i Speedglas 9002V (st. zaciemn. 9-13) oraz Speedglas 9002D (st. zaciemn. 9-11). Tym, co wyróżnia te przyłbice najbardziej, jest możliwość zintegrowania ich z systemem ochrony układu oddechowego - Adflo lub Fresh-air C.
Adflo jest systemem wymuszonego przepływu powietrza. Składa się z umieszczonego na pasie skórzanym zespołu filtrującego - który dzięki silnikowi bezszczotkowemu pochłania powietrze otaczające spawacza - przewodu doprowadzającego czyste powietrze do przyłbicy i części, która je w niej rozprowadza. Przepływ powietrza w tym systemie mieści się w granicach od 170 do 200 l/min.

Fresh-air C jest natomiast systemem zasilanym sprężonym powietrzem, doprowadzanym do przyłbicy przeważnie z sieci kompresorów. Tworzą go następujące elementy: wąż zewnętrzny, regulator przepływu powietrza, przymocowany do pasa, i wąż oddechowy, który doprowadza powietrze do przyłbicy. W systemie Fresh-air C regulowany przepływ powietrza wynosi od 160 do 300 l/min.

Speedglas SL i Speedglas 100

Jak zapewnia producent, Speedglas SL jest najlżejszą automatyczną przyłbicą spawalniczą na świecie i waży zaledwie 360 g. Ma lekki automatyczny filtr spawalniczy o wysokich parametrach (st. zaciemn.: 8, 9, 10, 11 i 12).

Spawaczom okazjonalnym, np. pracownikom konserwującym sprzęt i majsterkowiczom, 3M Poland poleca z kolei automatyczną przyłbicę spawalniczą Speedglas 100. Ma ona filtr spawalniczy o st. zaciemn. 8-12 i jest solidnym rozwiązaniem w rozsądnej cenie.

Wszystkie przyłbice Speedglas mogą być stosowane z jednorazowymi półmaskami spawalniczymi 3M 9925 lub 3M 9928, odpornymi na zatykanie przez dymy. Półmaski te zbudowane są z mocnej ognioodpornej powłoki, pod którą znajduje się warstwa węgla aktywowanego, i zaworu wydechowego 3M Cool Flow, który skutecznie odprowadza ciepło i wilgoć.

www.3m.pl

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama