Inteligentne maszyny z Tajwanu do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy

Inteligentne maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych TAITRA
17.5.2021

Zwiększanie wydajności produkcji oraz poziomu recyklingu odpadów, które wynikają z rosnącej świadomości ekologicznej, są obecnie dominującymi trendami w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy i wymuszają tworzenie zaawansowanych rozwiązań, które pozwolą sprostać tym najważniejszym kwestiom. Podczas niedawnej konferencji online, zorganizowanej przez tajwańskie instytucje BOFT, TAITRA oraz TAMI, mogliśmy zapoznać się z takimi nowoczesnymi i inteligentnymi rozwiązaniami pięciu wiodących tajwańskich producentów z tego sektora przemysłowego.

Przed branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy rysuje się dość optymistyczna najbliższa przyszłość – do 2026 r. rynek ten ma rosnąć średnio każdego roku o 5,2% i osiągnąć wartość ponad 42,4 mld dolarów. Coraz większe znaczenie w tym wzroście odgrywać będzie przemysł tajwański, o czym m.in. mogliśmy się przekonać podczas konferencji online „Kształtowanie jutra, odkrywanie tajwańskich maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy”, zorganizowanej przez Biuro Handlu Zagranicznego (BOFT) Ministerstwa Gospodarki Tajwanu (MOEA) oraz Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA) we współpracy z Tajwańskim Stowarzyszeniem Przemysłu Maszynowego (TAMI).

Tajwański przemysł coraz silniejszy

Bush Hsieh, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, działającego w ramach Tajwańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego (TAMI), stwierdził podczas otwarcia konferencji, że Tajwan jest obecnie jednym z sześciu największych eksporterów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy na świecie, co zawdzięcza m.in. zaawansowanej technologii oraz najwyższej jakości usługom posprzedażowym.

Bush Hsieh, Tajwańskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszynowego (TAMI)
Bush Hsieh, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, działającego w ramach Tajwańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego (TAMI)

Co ważne, cały tajwański przemysł maszynowy świetnie sobie radzi w okresie po pandemii Covid-19. – Według najnowszych statystyk wartość eksportu tajwańskiego przemysłu maszynowego wyniosła w marcu br. 2,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 30,7% w porównaniu z marcem ubiegłego roku – podkreślił Bush Hsieh.

Termokurczliwe opakowania

Celina Lin, Allen Plastic IndustriesCelina Lin, przedstawicielka pierwszej z prezentowanych podczas konferencji firm – Allen Plastic Industries – zademonstrowała maszyny do pakowania w folię termokurczliwą. Uniwersalna maszyna AHL-1000 może być wykorzystywana przy pakowaniu różnorodnych pojemników, m.in. na kleje, pomadki, baterie czy inne produkty sprzedawane w pojemnikach o podobnym kształcie, o średnicy od 8 do 30 mm. Co najważniejsze, maszynę można bardzo szybko ustawić, w zaledwie 0,5 s, dzięki bardzo precyzyjnemu systemowi pozycjonowania obrotowego. Dwie inne maszyny (ASL-1000 i ASL-2000) do obkurczania folii mogą być łatwo zintegrowane z działającymi liniami pakującymi różnych klientów i są idealne do procesu pakowania butelek o różnych kształtach i wymiarach.

Maszyna do rozdmuchu z rozciąganiem

Tony Wu, ChumPower MachineryFirma ChumPower Machinery, którą na konferencji reprezentował Tony Wu, inżynier ds. wsparcia sprzedaży, zaprezentowała najnowszą wysokoobrotową maszynę do rozdmuchu z rozciąganiem, która dzięki wydajności 24 000 butelek na godzinę należy do najszybszych tego typu maszyn na świecie. Jednak nie tylko duża prędkość jest jej zaletą – wyróżnia się także dzięki trzem specjalnym funkcjom. Lekkie preformy – najlżejsza butelka o pojemności 200 ml waży zaledwie 4,3 g – pozwalają zaoszczędzić na kosztach surowców nawet 300 tys. dolarów rocznie i ograniczyć zużycie energii o ok. 14%. Kolejną nową funkcjonalnością jest zastosowanie pieca grzewczego o rozstawie 38 mm, który umożliwia podgrzanie w jednym czasie większej liczby preform (o ok. 33%) w porównaniu do pieca o rozstawie 50 mm. Trzecią cechą jest zastosowanie systemu odzyskiwania powietrza. Zamiast wydalania całego do atmosfery, część jest przechowywana i wykorzystywana do innych celów.

Nasza firma dominuje na tajwańskim rynku napojów butelkowanych – prawie 90% wyprodukowanych butelek na Tajwanie wytwarzana jest na naszych maszynach – dodaje Tony Wu. – Zapewniają one wysoką prędkość, stabilność i możliwość zastosowania lekkich preform, co ma kluczowe znaczenie w kontekście uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Zoptymalizowane wtryskarki 

hank Wu, Fu Chun Shin Machinery ManufactureHank Wu, menadżer ds. sprzedaży w firmie Fu Chun Shin Machinery Manufacture (FCS), zaprezentował podczas konferencji zoptymalizowaną wtryskarkę serii FA ze zwiększoną z 57 do 71,9 kW mocą serwosilnika oraz zmodyfikowanym układem ciśnienia. Zwiększony o ponad 10% rozmiar płyty dociskowej i większa o ok. 30% wytrzymałość pozwalają na wykorzystanie wtryskarki do większej liczby zastosowań. Zaprezentowaną nowością był także inteligentny system produkcyjny (iMF 4.0), który można w pełni zintegrować z wtryskarką FA. System ten pozwala na niezależne regulowanie i kontrolowanie różnych parametrów na podstawie napływających z otoczenia danych. Inteligentny system, dzięki zarządzaniu czasem cyklu produkcyjnego, optymalizuje zużycie materiałów, co przekłada się na wzrost wydajności i mniejsze straty produkcyjne. Pozwala także na rejestrowanie czasu pracy operatorów, co również poprawia wydajność ich pracy.

Zautomatyzowana produkcja

Davi Wu, Multiplas EngineryDavid Wu, dyrektor generalny Multiplas Enginery, zaprezentował w pełni zautomatyzowane stanowisko produkcyjne – linię produkcyjną śrubokrętów Unman, która integruje wtryskarki pionowe i poziome, robota 6-osiowego oraz inne maszyny pomocnicze w celu uzyskania w pełni zautomatyzowanej produkcji. Firma Multiplas oferuje ponadto wszechstronne rozwiązania w zakresie formowania, w tym pionowe formowanie wtryskowe, mikrowtryskiwanie, wielokolorowe formowanie wtryskowe i wiele innych. Ponadto wdraża własną technologię inteligentnego systemu formowania wtryskowego dla klientów na całym świecie, głównie z branży elektrycznej, motoryzacyjnej oraz elektroniki użytkowej. – Integracja różnych maszyn, systemów zrobotyzowanych i urządzeń peryferyjnych stanowi podstawę kompleksowych rozwiązań, które opracowujemy wspólnie z naszymi klientami – dodaje David Wu. – Skutkuje to tworzeniem rozwiązań w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, które są precyzyjnie dopasowane do wymagań klienta.

Coraz istotniejszy recykling tworzyw sztucznych

David Lo, Polystar MachineryOstatnią z prezentowanych podczas konferencji firm była Polystar Machinery. David Lo, CMO, podkreślił rosnącą potrzebę globalnej ochrony środowiska i przedstawił rozwiązanie, które może pomóc firmom w realizacji koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Czyste odpady z folii fabrycznej można wprowadzać do maszyny Repro-Flex i uzyskać w ten sposób najwyższej jakości granulat z recyklingu. Można go następnie zmieszać z materiałem pierwotnym w celu stworzenia nowego materiału do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań maszyna Repro-Flex charakteryzuje się o 20% większą wydajnością i o 10% niższym zużyciem energii. Do przetwarzania w tej maszynie nadają się m.in. folie PE i PP, skrawki worków, arkusze folii kurczliwej oraz bąbelkowej. W maszynie Repro-ONE można przetwarzać także materiały trudniejsze do zutylizowania, w tym np. tkane worki. Z kolei maszyna Repro-PLUS została wyposażona w zaawansowany automatyczny filtr topiący, który zapewnia najlepszą wydajność filtracji. Może być używany do przetwarzania także odpadów pokonsumenckich.

Nasze nowe maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych mają bardziej kompaktową konstrukcję, a przy tym zapewniają łatwiejsze sterowanie, integrację z innymi maszynami i systemami, dzięki czemu z powodzeniem mogą stanowić jeden z elementów zautomatyzowanego procesu produkcyjnego – mówi David Lo.

Zaprezentowane podczas konferencji maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Allen Plastic Industries, maszyna do pakowania w folię

 

ChumPower, maszyna do formowania PET

 

Maszyna do pakowania w folię termokurczliwą AHL-1000, Allen Plastic IndustriesWysokoobrotowa maszyna do rozdmuchu z rozciąganiem, ChumPower Machinery

Fu Chu Sun, wtryskarka

 

Multiplas, zautomatyzowana linia produkcyjna

 

Wtryskarka serii FA, Fu Chun Shin Machinery ManufactureZautomatyzowane stanowisko produkcyjne, Multiplas Enginery

Polystar, maszyna do recyklingu

 

Maszyna do recyklingu tworzyw sztucznych Repro-Flex, Polystar Machinery

Artykuł sponsorowany (Taiwan Trade Center Warsaw)

www.taitra.org.tw
pawel@ttcw.it.pl
ad by BOFT