Inteligentne maszyny z Tajwanu do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy
Zwiększanie wydajności produkcji oraz poziomu recyklingu odpadów, które wynikają z rosnącej świadomości ekologicznej, są obecnie dominującymi trendami w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy i wymuszają tworzenie zaawansowanych rozwiązań, które pozwolą sprostać tym najważniejszym kwestiom. Podczas niedawnej konferencji online, zorganizowanej przez tajwańskie instytucje BOFT, TAITRA oraz TAMI, mogliśmy zapoznać się z takimi nowoczesnymi i inteligentnymi rozwiązaniami pięciu wiodących tajwańskich producentów z tego sektora przemysłowego.
Przed branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy rysuje się dość optymistyczna najbliższa przyszłość – do 2026 r. rynek ten ma rosnąć średnio każdego roku o 5,2% i osiągnąć wartość ponad 42,4 mld dolarów. Coraz większe znaczenie w tym wzroście odgrywać będzie przemysł tajwański, o czym m.in. mogliśmy się przekonać podczas konferencji online „Kształtowanie jutra, odkrywanie tajwańskich maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy”, zorganizowanej przez Biuro Handlu Zagranicznego (BOFT) Ministerstwa Gospodarki Tajwanu (MOEA) oraz Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA) we współpracy z Tajwańskim Stowarzyszeniem Przemysłu Maszynowego (TAMI).
Tajwański przemysł coraz silniejszy
Bush Hsieh, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, działającego w ramach Tajwańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego (TAMI), stwierdził podczas otwarcia konferencji, że Tajwan jest obecnie jednym z sześciu największych eksporterów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy na świecie, co zawdzięcza m.in. zaawansowanej technologii oraz najwyższej jakości usługom posprzedażowym.
Co ważne, cały tajwański przemysł maszynowy świetnie sobie radzi w okresie po pandemii Covid-19. – Według najnowszych statystyk wartość eksportu tajwańskiego przemysłu maszynowego wyniosła w marcu br. 2,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 30,7% w porównaniu z marcem ubiegłego roku – podkreślił Bush Hsieh.
Termokurczliwe opakowania
Celina Lin, przedstawicielka pierwszej z prezentowanych podczas konferencji firm – Allen Plastic Industries – zademonstrowała maszyny do pakowania w folię termokurczliwą. Uniwersalna maszyna AHL-1000 może być wykorzystywana przy pakowaniu różnorodnych pojemników, m.in. na kleje, pomadki, baterie czy inne produkty sprzedawane w pojemnikach o podobnym kształcie, o średnicy od 8 do 30 mm. Co najważniejsze, maszynę można bardzo szybko ustawić, w zaledwie 0,5 s, dzięki bardzo precyzyjnemu systemowi pozycjonowania obrotowego. Dwie inne maszyny (ASL-1000 i ASL-2000) do obkurczania folii mogą być łatwo zintegrowane z działającymi liniami pakującymi różnych klientów i są idealne do procesu pakowania butelek o różnych kształtach i wymiarach.
Maszyna do rozdmuchu z rozciąganiem
Firma ChumPower Machinery, którą na konferencji reprezentował Tony Wu, inżynier ds. wsparcia sprzedaży, zaprezentowała najnowszą wysokoobrotową maszynę do rozdmuchu z rozciąganiem, która dzięki wydajności 24 000 butelek na godzinę należy do najszybszych tego typu maszyn na świecie. Jednak nie tylko duża prędkość jest jej zaletą – wyróżnia się także dzięki trzem specjalnym funkcjom. Lekkie preformy – najlżejsza butelka o pojemności 200 ml waży zaledwie 4,3 g – pozwalają zaoszczędzić na kosztach surowców nawet 300 tys. dolarów rocznie i ograniczyć zużycie energii o ok. 14%. Kolejną nową funkcjonalnością jest zastosowanie pieca grzewczego o rozstawie 38 mm, który umożliwia podgrzanie w jednym czasie większej liczby preform (o ok. 33%) w porównaniu do pieca o rozstawie 50 mm. Trzecią cechą jest zastosowanie systemu odzyskiwania powietrza. Zamiast wydalania całego do atmosfery, część jest przechowywana i wykorzystywana do innych celów.
– Nasza firma dominuje na tajwańskim rynku napojów butelkowanych – prawie 90% wyprodukowanych butelek na Tajwanie wytwarzana jest na naszych maszynach – dodaje Tony Wu. – Zapewniają one wysoką prędkość, stabilność i możliwość zastosowania lekkich preform, co ma kluczowe znaczenie w kontekście uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Zoptymalizowane wtryskarki
Hank Wu, menadżer ds. sprzedaży w firmie Fu Chun Shin Machinery Manufacture (FCS), zaprezentował podczas konferencji zoptymalizowaną wtryskarkę serii FA ze zwiększoną z 57 do 71,9 kW mocą serwosilnika oraz zmodyfikowanym układem ciśnienia. Zwiększony o ponad 10% rozmiar płyty dociskowej i większa o ok. 30% wytrzymałość pozwalają na wykorzystanie wtryskarki do większej liczby zastosowań. Zaprezentowaną nowością był także inteligentny system produkcyjny (iMF 4.0), który można w pełni zintegrować z wtryskarką FA. System ten pozwala na niezależne regulowanie i kontrolowanie różnych parametrów na podstawie napływających z otoczenia danych. Inteligentny system, dzięki zarządzaniu czasem cyklu produkcyjnego, optymalizuje zużycie materiałów, co przekłada się na wzrost wydajności i mniejsze straty produkcyjne. Pozwala także na rejestrowanie czasu pracy operatorów, co również poprawia wydajność ich pracy.
Zautomatyzowana produkcja
David Wu, dyrektor generalny Multiplas Enginery, zaprezentował w pełni zautomatyzowane stanowisko produkcyjne – linię produkcyjną śrubokrętów Unman, która integruje wtryskarki pionowe i poziome, robota 6-osiowego oraz inne maszyny pomocnicze w celu uzyskania w pełni zautomatyzowanej produkcji. Firma Multiplas oferuje ponadto wszechstronne rozwiązania w zakresie formowania, w tym pionowe formowanie wtryskowe, mikrowtryskiwanie, wielokolorowe formowanie wtryskowe i wiele innych. Ponadto wdraża własną technologię inteligentnego systemu formowania wtryskowego dla klientów na całym świecie, głównie z branży elektrycznej, motoryzacyjnej oraz elektroniki użytkowej. – Integracja różnych maszyn, systemów zrobotyzowanych i urządzeń peryferyjnych stanowi podstawę kompleksowych rozwiązań, które opracowujemy wspólnie z naszymi klientami – dodaje David Wu. – Skutkuje to tworzeniem rozwiązań w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, które są precyzyjnie dopasowane do wymagań klienta.
Coraz istotniejszy recykling tworzyw sztucznych
Ostatnią z prezentowanych podczas konferencji firm była Polystar Machinery. David Lo, CMO, podkreślił rosnącą potrzebę globalnej ochrony środowiska i przedstawił rozwiązanie, które może pomóc firmom w realizacji koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Czyste odpady z folii fabrycznej można wprowadzać do maszyny Repro-Flex i uzyskać w ten sposób najwyższej jakości granulat z recyklingu. Można go następnie zmieszać z materiałem pierwotnym w celu stworzenia nowego materiału do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań maszyna Repro-Flex charakteryzuje się o 20% większą wydajnością i o 10% niższym zużyciem energii. Do przetwarzania w tej maszynie nadają się m.in. folie PE i PP, skrawki worków, arkusze folii kurczliwej oraz bąbelkowej. W maszynie Repro-ONE można przetwarzać także materiały trudniejsze do zutylizowania, w tym np. tkane worki. Z kolei maszyna Repro-PLUS została wyposażona w zaawansowany automatyczny filtr topiący, który zapewnia najlepszą wydajność filtracji. Może być używany do przetwarzania także odpadów pokonsumenckich.
– Nasze nowe maszyny do recyklingu tworzyw sztucznych mają bardziej kompaktową konstrukcję, a przy tym zapewniają łatwiejsze sterowanie, integrację z innymi maszynami i systemami, dzięki czemu z powodzeniem mogą stanowić jeden z elementów zautomatyzowanego procesu produkcyjnego – mówi David Lo.
Zaprezentowane podczas konferencji maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych
|
|
Maszyna do pakowania w folię termokurczliwą AHL-1000, Allen Plastic Industries | Wysokoobrotowa maszyna do rozdmuchu z rozciąganiem, ChumPower Machinery |
|
|
Wtryskarka serii FA, Fu Chun Shin Machinery Manufacture | Zautomatyzowane stanowisko produkcyjne, Multiplas Enginery |
| |
Maszyna do recyklingu tworzyw sztucznych Repro-Flex, Polystar Machinery |
Artykuł sponsorowany (Taiwan Trade Center Warsaw)
www.taitra.org.tw
pawel@ttcw.it.pl
ad by BOFT