Master Protect – nowy system ochrony rur

Ideą stworzenia systemu Master Protect było dalsze wykorzystanie tworzywa poliuretanowego i jego cechy podstawowej, to jest wysokiej odporności na ścieranie. System zabezpieczenia rurociągów transportowych tworzywem poliuretanowym powoduje wielokrotne wydłużenie czasu pracy instalacji transportu pneumatycznego, zwłaszcza w przypadku kolan, w których zazwyczaj dochodzi do awarii.

Powodem zasadniczym zniszczeń mechanicznych w kolanach jest znaczny wzrost temperatury transportowanego medium wewnątrz rurociągu. System ochrony Master Protect ze względu na specjalistyczne uformowanie kolana (ilustracja 1.) nie pozwala na niekontrolowany wzrost temperatury oraz skraca drogę przesyłania granulatów, piasku kwarcowego, zbóż i innych materiałów sypkich w systemach transportu pneumatycznego. Ważnym elementem systemu ochrony rurociągów jest również to, że tworzywo poliuretanowe w odmianie poliestrowej stawia bardzo małe opory przepływu transportowanym mediom, co nie jest bez znaczenia dla długości eksploatowania wyżej wymienionych instalacji.

W wypadku kolan stalowych wyściełanych poliuretanem dodatkowym atutem w stosunku do kolan poprzedniej generacji jest znaczne zmniejszenie ich wagi oraz rozmiarów. To samo dotyczy rur stalowych wyściełanych od wewnątrz tworzywem PUR. System Master Protect jest oferowany w dwóch standardach wykonania: w wersji dla przemysłu oraz w wersji spożywczej (zgodnej ze standardem FDA, obowiązującym na terenie USA, a uznawanym za wzorzec na terenie UE). Standardowa temperatura przesyłanych mediów może wynosić od -40 do +80°C, chwilowo nawet do +110°C. Rury stalowe wyściełane poliuretanem, jak i kolana Master Protect charakteryzują się wykonaniem ze stali węglowej według DIN 2448 (także kołnierze rur i kolan wykonane są z tej stali). Znajdują one zastosowanie w systemach przesyłu pneumatycznego na przykład granulatów, ale i nawozów, zbóż, materiałów ściernych. Odpowiedni profil wewnętrzny powoduje niewielki spadek ciśnienia medium transportowanego, między innymi dzięki temu zmniejszone jest ryzyko powstawania zatorów. Ponadto dzięki zastosowaniu systemu Master Protect obniżą się koszty - poprzez wydłużenie żywotności kolan w porównaniu z żywotnością kolan tradycyjnych (wewnętrzna warstwa poliuretanowa chroni przed korozją). Poza tym zastosowanie PUR zmniejszyło masę rur i kolan.

www.masterflex.pl

Autor jest dyrektorem firmy MasterFlex Polska.
Artykuł ukazał się w numerze 11-12/2010 MM Magazynu Przemysłowego

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę