Mitsubishi otwiera nowe centrum technologiczne pod Stuttgartem

MMC Hartmetall
Maciej Blum
25.6.2019

4 czerwca 2019 r. byliśmy świadkami otwarcia nowego centrum technologicznego Mitsubishi Materials MTEC (Mitsubishi Technology & Education Centre) pod Stuttgartem. Nowoczesna placówka powstała w celu zaspokojenia bieżących i przyszłych potrzeb klientów firmy na narzędzia skrawające i całe procesy związane ze skrawaniem metali.

Nowe centrum technologiczne wyposażone zostało w szereg maszyn, które pozwalają na prowadzenie procesów praktycznie w każdej dziedzinie obróbki skrawaniem. Do wyposażenia tej placówki należy m.in. automat tokarski typu szwajcarskiego Tornos Swiss GT 32B. Maszyna służy do dokładnej obróbki stosowanej głównie w przemyśle medycznym i zegarmistrzowskim. Centrum tokarskie ma 36 narzędzi w magazynie, z czego 16 przeznaczonych jest do toczenia.

Powiązane firmy

DMG MORI Polska Sp. z o.o.

Kolejna maszyna to DMG MORI NLX 2500Y/1250 – tokarka do obsługi ciężkich elementów, których maksymalna długość wynosi 1255 mm. Jej cechą charakterystyczną jest siła uchwytu, która wynosi 5 ton, co pozwala na obróbkę ciężkich elementów. Następna – DMG MORI NHX 5500 – to 4-osiowe centrum frezarskie, które pozwala na obróbkę elementów o wadze nawet 1000 kg. Charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową na poziomie 16 000 obr./min, co pozwala na uzyskanie dużych prędkości skrawania. Podczas otwarcia centrum na maszynie tej obrabiano element aluminiowy do podtrzymywania półki bagażowej w samolocie. Pierwsze wióry frezowane z maksymalną prędkością skrawania wynoszącą 2200 obr./min frezem o średnicy 80 mm robiły niebagatelne wrażenie. Obrabiarka ta pozwala na używanie maksymalnie 60 narzędzi, przy czym każde może ważyć nawet 30 kg.

Ostatnią prezentowaną maszyną było centrum obróbcze HERMLE C52 U MT. Jest to frezarka ze stołem obrotowym, który może służyć do toczenia. W związku z tym zastosowaniem w maszynie używane są uchwyty HSK 100A do frezowania i HSK 100T do toczenia. Maszyna ta może frezować elementy o wadze do 2 ton, a wykorzystanie stołu obrotowego do toczenia pozwala na obróbkę elementów o wadze 1 tony. Przy frezowaniu stół może się obracać z prędkością do 550 obr./min, a przy frezowaniu wrzeciono osiąga prędkość obrotową na poziomie 14 000 obr./min. Przedstawiciele Mitsubishi Materials podkreślali znaczenie tej maszyny – umożliwia ona firmie opracowywanie procesów obróbczych dla przemysłu lotniczego.

Nie tylko obrabiarki

Pracę nowych maszyn wspomagają zaawansowane współrzędnościowe maszyny pomiarowe, urządzenia do kontroli jakości oraz sprzęt do ustawiania narzędzi. Izba pomiarowa wyposażona jest w profilometr i chropowatościomierz, dzięki którym możliwe jest określenie jakości powierzchni po obróbce, a także określenie chropowatości powierzchni.

Ważnym elementem jest przyrząd do kontroli okrągłości, pozwalający na określenie dokładności kształtu kołowego po obróbce tokarskiej, co przy oferowanych przez najnowsze obrabiarki prędkościach obrotowych zaczyna mieć niebagatelne znaczenie. Najmniejsze bowiem niewyważenie wrzeciona lub frezu potrafi zniweczyć rygory wymiarowe obrabianego przedmiotu. Maszyna ta może mierzyć okrągłość z dokładnością do 0,04 µm.

Dopełnieniem wyposażenia izby pomiarowej są twardościomierz, maszyna współrzędnościowa Mitutoyo Crysta Apex S oraz kamera do badania zużycia płytek skrawających.

Dokumentacja i inżynieria

W nowo otwartym centrum funkcjonują dwa zespoły pracujące nad przebiegiem procesów. Pierwszy z nich projektuje nowe narzędzia skrawające, drugi – pod kierownictwem Shpenda Arifiego – optymalizuje i opracowuje procesy dla klientów. Do tego używane jest oprogramowanie Open Mind. Grupa project engineering rozpoczęła funkcjonowanie w 2015 r., a od marca br. działa na miejscu w MMC. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie klientom gotowego procesu wraz z koniecznymi narzędziami. Polega to na opracowaniu narzędzi specjalnych, przetestowaniu ich i dostarczaniu gotowych rozwiązań w procesie obróbki. Do tego konieczna jest współpraca między zespołami oraz posiadanie najnowszych maszyn, na których można sprawdzić efekty pracy zespołu, by na końcu dostarczyć klientowi stabilny proces wraz z całym potrzebnym oprzyrządowaniem.

Obecnie zespół liczy 12 osób, ale będzie rozbudowywany w miarę wzrostu zapotrzebowania na usługi centrum. Enrique Lopez, dyrektor generalny, wyjaśnił:  Nasz międzynarodowy doświadczony zespół ekspertów będzie odpowiedzialny za realizację na potrzeby klientów projektów o różnej skali – od konkretnych zastosowań po kompleksowe gotowe rozwiązania. Wśród oferowanych usług znajdzie się projektowanie niestandardowych narzędzi, programowanie CAD/CAM oraz obszerne pakiety związane z obróbką. Mamy nadzieję, że MTEC i personel centrum przekroczą oczekiwania klientów i umocnią reputację Mitsubishi jako jednego z liderów branży narzędzi do skrawania.

Otwarcie MTEC w Stuttgarcie to dla Mitsubishi ważne wydarzenie. Umożliwia wykorzystanie zasad synergii i umocnienie współpracy między Mitsubishi a międzynarodowymi producentami obrabiarek. Kunihiro Endo, dyrektor MTEC Stuttgart, potwierdził: – Wspólne opracowywanie rozwiązań, wymiana technologii i model otwartych innowacji nie jest dla nas niczym nowym. Nasze centrum otworzy przed nami nowe możliwości współpracy, umożliwi optymalizację ciągłego procesu wprowadzania ulepszeń oraz przyspieszy zrównoważony rozwój.

Od teraz w Europie funkcjonują dwa centra MTEC Mitsubishi Materials – pierwsze w Walencji, w pobliżu zakładu produkcyjnego firmy, a drugie, nowo otwarte, to centrum znajdujące się w okolicach Stuttgartu.

Yutaka Tanaka, prezes MMC Hardmetal Europe (Holdings) GmbH (europejski oddział Mitsubishi Materials Metalworking Solutions Company), powiedział: – Jesteśmy przekonani, że wspaniała nowa placówka pozwoli nam nawiązywać bliższą, zorientowaną na kwestie technologiczne współpracę z naszymi klientami, co zapewni jej uznanie. Pragniemy oferować klientom rozwiązania usprawniające prowadzone przez nich procesy oraz wykorzystywać naszą wiedzę specjalistyczną do opracowywania bardziej zaawansowanych, kompleksowych projektów. MTEC będzie także służyć jako ważny ośrodek do testowania własnych narzędzi do skrawania oraz pomoże zacieśnić więzi z innymi globalnymi centrami technologicznymi w Japonii, Chinach, Hiszpanii i USA. Korzyści z wykorzystania zgromadzonej dzięki temu większej ilości danych dotyczących obróbki będą odczuwalne dla klientów.

Źródło: MMC Hartmetall

O Autorze

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę