Nowatorskie elektrodrążarki wgłębne i drutowe

Reklama
Reklama

„MM Magazyn Przemysłowy" rozmawia z Tomaszem Bednarskim, prezesem firmy FOMPOL Sp. z o.o. z Katowic

MM: Jaką nowość zamierza FOMPOL zaprezentować na tegorocznych targach ITM w Poznaniu?

Tomasz Bednarski: Niemała grupa naszych klientów, zajmujących się produkcją na wtryskarkach, posiada niewielkie narzędziownie, w których wykonywane są formy wtryskowe, głównie na własne potrzeby. Współczesne formy wtryskowe są narzędziami o dużym stopniu skomplikowania i niejednokrotnie kosztują więcej niż wtryskarka, na której będą pracować. Wykonanie takiej formy bez specjalistycznych maszyn jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, wprowadziliśmy do sprzedaży nowoczesne elektrodrążarki EDM CNC i W-EDM, tajwańskiej firmy CREATOR PRECISION.

Firma CREATOR, której - od przeszło roku - jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na Polskę, założona została w 1986 r. i posiada 22-letnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości elektrodrążarek. CREATOR ma zróżnicowaną ofertę maszyn EDM w celu sprostania stale rosnącym wymaganiom klientów. Do każdego modelu może być dopasowany inny typ kontrolera do konwencjonalnych maszyn EDM, ZNC EDM lub CNC EDM. Urządzenia te mogą być również modernizowane oraz doposażane w nowe funkcje poprzez zmianę kontrolera. Sterowanie elektrodrążarek jest realizowane w oparciu o procesory Pentium i odbywa się poprzez interfejs PC, co sprawia, że jest ono bardzo łatwe w obsłudze. Ma również rozbudowaną bazę pamięci parametrów pracy oraz wbudowaną bibliotekę parametrów elektroerozyjnych dla różnych materiałów.

Reklama

Czym się te centra obróbcze CNC wyróżniają wśród innych?

Większość firm produkujących elektrodrążarki wykorzystuje gotowe układy sterowania innych producentów. W naszych maszynach zarówno komponenty kontrolera, jak i oprogramowanie są w 100% produkcji tajwańskiej, głównie własnej produkcji firmy CREATOR, co z jednej strony pozwala na idealne dopasowanie funkcji kontrolera i software'u do każdego typu elektrodrążarki, a z drugiej strony gwarantuje najwyższą jakość przy zachowaniu konkurencyjnej ceny, a także upraszcza serwis. Współpracując z tajwańskim instytutem technologii przemysłowych, CREATOR sukcesywnie pozyskuje i z powodzeniem stosuje w swoich elektrodrążarkach chronione licznymi patentami technologie maszyn EDM, w szczególności jednostki sterowania. Drążarki EDM firmy CREATOR cechują się niskim poziomem zużywania, lustrzanym wykończeniem powierzchni drążenia, mają system antyprzepięciowy oraz funkcję żłobienia w supertwardych materiałach. Sterownik ma 10-stopniowy programator drążenia - od zgrubnego do wykończeniowego - oraz funkcje automatycznego centrowania i detekcji krawędzi.

Reklama

Na jakie centra CNC jest największe zapotrzebowanie?

Z doświadczenia firmy CREATOR na innych rynkach wynika, że najczęściej kupowane są elektrodrążarki wgłębne typu EDM CNC-341S ze sterowaniem CR6C, i taką właśnie maszynę prezentujemy na targach ITM w Poznaniu. W naszej ofercie mamy również elektrodrążarki drutowe typu CW-325 i CW-640, które zajmują drugie miejsce w sprzedaży. Seria elektrodrążarek drutowych W-EDM została wdrożona do produkcji w 2002 r. O sukcesie firmy na tym polu i zaufaniu klientów świadczy coroczny 30% wzrost sprzedaży.

Z jakich branż przemysłowych są odbiorcy tych maszyn?

Głównymi odbiorcami elektrodrążarek EDM CNC są narzędziownie wyspecjalizowane w wykonywaniu form wtryskowych - w szczególności do produkcji precyzyjnych wyrobów, np. optycznych, elektrycznych, produktów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz innych branż, w których wymagana jest wysoka dokładność odwzorowania detalu. Wykorzystanie elektrodrążarek przy produkcji form wielogniazdowych zdecydowanie skraca czas wykonania formy i gwarantuje idealną powtarzalność wyrobu z każdego gniazda.

Jak będzie się przedstawiała sprawa serwisu tych nowych produktów?

Elektrodrążarki firmy CREATOR PRECISION objęte są 3-letnią gwarancją. FOMPOL jako wyłączny przedstawiciel tej firmy na rynku polskim zapewnia swoim klientom zarówno serwis gwarancyjny, Firma FOMPOL obchodziła niedawno szóstą rocznicę swojego istnienia, ale jej właściciele już 17 lat są związani z branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych. Od 2002 r. firma ta jest wyłącznym przedstawicielem i dystrybutorem na Polskę wtryskarek kolanowych tajwańskiego przedsiębiorstwa Nan Rong Mechanical. W ciągu tych sześciu lat sukcesywnie rozszerza paletę oferowanych maszyn z Tajwanu o kolejne typy wtryskarek - w tym o wtryskarki z bezpośrednim hydraulicznym systemem zamykania firmy CREATOR PRECISION, które jako jedyne na rynku mają 4-letnią gwarancję producenta na system zamykania, oraz o nowoczesne wtryskarki elektryczne i wtryskarki dwukomponentowe, a także o wszelkie urządzenia peryferyjne niezbędne do efektywnego przetwórstwa tworzyw sztucznych. jak i pogwarancyjny. Pracownicy serwisu naszej firmy są stale szkoleni przez najlepszych inżynierów i specjalistów działu badawczo-rozwojowego i produkcyjnego w siedzibie firmy CREATOR na Tajwanie. Pod koniec czerwca br. kolejny serwisant naszej firmy odbędzie miesięczne szkolenie na Tajwanie. Czas reakcji serwisu na zgłoszenie ewentualnej awarii wynosi 48 godzin i w tym czasie dokonujemy zdiagnozowania zgłoszonej usterki. Firma CREATOR zapewnia wszelkie niezbędne części zamienne. Pragnę podkreślić tutaj, że CREATOR ma system zapewnienia jakości potwierdzony certyfikatem ISO 9001, a wszystkie jego produkty otrzymały certyfikat CE wystawiony przez niemiecki TÜV.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Adam Krzyżowski

Firma FOMPOL obchodziła niedawno szóstą rocznicę swojego istnienia, ale jej właściciele już 17 lat są związani z branżą przetwórstwa tworzyw sztucznych. Od 2002 r. firma ta jest wyłącznym przedstawicielem i dystrybutorem na Polskę wtryskarek kolanowych tajwańskiego przedsiębiorstwa Nan Rong Mechanical. W ciągu tych sześciu lat sukcesywnie rozszerza paletę oferowanych maszyn z Tajwanu o kolejne typy wtryskarek – w tym o wtryskarki z bezpośrednim hydraulicznym systemem zamykania firmy CREATOR PRECISION, które jako jedyne na rynku mają 4-letnią gwarancję producenta na system zamykania, oraz o nowoczesne wtryskarki elektryczne i wtryskarki dwukomponentowe, a także o wszelkie urządzenia peryferyjne niezbędne do efektywnego przetwórstwa tworzyw sztucznych.

www.fompol.pl

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama