Nowy robot SCARA RH-3S firmy Mitsubishi Electric

Firma Mitsubishi Electric wprowadziła na rynek nowego podwieszanego robota SCARA jako wysokowydajne i ekonomiczne rozwiązanie, które jest alternatywą dla robotów Spider adresowaną do klientów, którzy chcą zmaksymalizować wydajność kluczowych fragmentów linii produkcyjnych. Robot RH-3S charakteryzuje się wysoką prędkością pracy połączoną z dużym zasięgiem i kompaktową konstrukcją.

Robot jest niezwykle kompaktowy i łatwy do zastosowania - RH-3S ma zasięg 350 mm, wysokość podnoszenia 150 mm, a jego pole działania to pełne koło o średnicy 700 mm. Podwieszana konstrukcja umożliwia instalację robota dokładnie nad stanowiskiem roboczym, bezpośrednio nad gniazdem roboczym, co zapewnia maksymalną elastyczność operacyjną bez zużywania cennej przestrzeni roboczej w miejscu montażu. Podwieszana konstrukcja upraszcza integrację robota do wykonanych już linii produkcyjnych, a w przypadku nowych stanowisk roboczych - ogranicza wymogi przestrzenne w stopniu do tej pory nieosiągalnym.

Oprócz elastyczności konstrukcyjnej RH-3S charakteryzuje się niezwykłą wydajnością. Czas cyklu wynoszący zaledwie 0,32 sekundy oznacza, że robot może wykonać trzy operacje pobrania i umieszczenia komponentu na sekundę, co stanowi nowy punkt odniesienia dla robotów SCARA i wyzwanie dla wydajności robotów Spider, zaś maksymalny udźwig w gruncie rzeczy niewielkiego robota RH-3S to aż 3 kg. Powtarzalność pozycjonowania rzędu ±0,01 mm sprawia, że może on być stosowany do nawet najbardziej precyzyjnych zadań.

Robot został zaprojektowany tak, by łatwo było go zintegrować z linią produkcyjną. Na przykład standardowa operacja pobierania komponentów z przenośnika taśmowego wymaga dodania jedynie enkodera i systemu wizyjnego do wykrywania obiektów. Robot jest standardowo dostarczany w wersji z samodzielnym sterownikiem, lecz jest oferowany także jako w pełni zintegrowany pakiet, w którym sterownik robota występuje jako moduł platformy iQ do bezpośredniej instalacji w kontrolerze typu PAC sterowników PLC firmy Mitsubishi. W takiej konfiguracji sterownik robota ma bezpośredni dostęp do wszystkich innych zintegrowanych modułów platformy iQ, co daje niemal nieograniczone możliwości rozbudowy.

Programowanie robota jest niezwykle proste dzięki wykorzystaniu dedykowanej aplikacji RT ToolBox2. Aplikacja ta umożliwia programowanie, monitorowanie, debugowanie programu oraz symulacje pracy robota za pomocą komputera PC. Dodatkowo specjalny software MELFA Works 3D umożliwia użytkownikowi sprawdzenie całego programu pod kątem wykrycia błędów w trajektorii jeszcze przed faktycznym uruchomieniem aplikacji na linii produkcyjnej.

Użytkownicy wkrótce będą też w stanie programować RH-3S przy użyciu pakietu oprogramowania iQ Works firmy Mitsubishi Electric, co dodatkowo zapewnia całkowitą integrację pakietu oprogramowania projektowego ze wszystkimi stosowanymi w firmie platformami automatyki, sterownikami PLC, systemami siłowników, sterownikami ruchu, napędami momentowymi, interfejsami HMI, procesorami PC CPU i systemami CNC.

Dalsze informacje: www.mitsubishi-automation.pl 

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę