Pierwsza z polskich obrabiarek dostarczona do Japonii

Reklama
Reklama

Pierwsza z serii pięciu gigantycznych obrabiarek trafiła do japońskiego odbiorcy. Każda z nich waży ponad 400 ton i jest w stanie obrobić przedmiot z dokładnością do setnych części milimetra.

Dostarczona klientowi obrabiarka została wyprodukowana przez Fabrykę Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej na zlecenie firmy Kanematsu KGK z Japonii. Jest pierwszą z serii pięciu zakontraktowanych maszyn. Ich ostatecznym odbiorcą jest firma Japan Steel Works. Obrabiarki będą wykorzystywane w produkcji elementów elektrowni jądrowych. Pomimo olbrzymich gabarytów są w stanie obrabiać detale bardzo precyzyjnie, z dokładnością do setnych milimetra.
Najpierw firma Kanematsu zamówiła dwie obrabiarki, w 2007 r. Następnie w październiku 2008 r., w ciągu jednego dnia, podpisała trzy kolejne kontrakty na dostawę jeszcze trzech maszyn. Obrabiarki produkowane są na specjalne, niestandardowe zamówienie klienta. - Musieliśmy dostosować się do indywidualnych wymagań zamawiającego, m. in. pod względem gabarytów. Będą to pierwsze tego typu maszyny z automatyczną wymianą narzędzi - mówi Henryk Korniak, główny konstruktor z firmy RAFAMET S.A.
Zamówione maszyny typu KDC to ciężkie obrabiarki karuzelowe. Jednostkowa wartość obrabiarki to około 3 mln euro. Każda z nich waży ponad 400 ton. Dwie pierwsze nieznacznie różnią się od pozostałych. Średnica toczenia wynosi do 8 m, przy średnicy tarczy stołu 7 m. Posiadają wzmocniony napęd główny ze 195 na 250 kW. Powiększona jest również prędkość obrotowa stołu z 30 na 35 obrotów na minutę. Wysokość przedmiotu obrabianego to 5,20 m a maksymalny jego ciężar wynosi 180 ton. Zwiększona została prędkość przesuwu osi numerycznej z 4 tys. mm na min. do 6 tys. mm na min.
Jedna maszyna transportowana była w 23 kontenerach i 10 ponadgabarytowych ładunkach samochodowych. W trakcie realizacji są kolejne 4 obrabiarki.

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama