Prowadnice „DryLin W“ dostępne teraz z regulowanym luzem łożyskowym

Reklama
Reklama

Regulowany luz, samosmarowość i niewrażliwość na zanieczyszczenia - tak przedstawiają się obecnie aktualne trendy w technice liniowej. W tym celu ekspert w dziedzinie łożysk ślizgowych, firma igus GmbH, Kolonia, skonstruowała nową prowadnicę liniową DryLin W z funkcją turn-to-fit do ręcznego nastawiania luzu. „Turn" oznacza „obracać", a „fit" znaczy „pasujący", a więc na żądany wymiar. Nowa jednostka liniowa była obecnie prezentowana na targach Motek 2008 w Stuttgarcie i została wprowadzona na rynek międzynarodowy.

Klient sam definiuje luz za pomocą klucza imbusowego lub też jednostka jest na życzenie wstępnie nastawiona bez luzu. Poprzez obracanie umieszczonej z boku radełkowanej śruby nastawczej istnieje możliwość nastawienia tolerancji bezobsługowego systemu DryLin W na całej długości łożyskowania. Zmiana regulacji realizowana jest małymi krokami poprzez słyszalne i wyczuwalne zatrzaśnięcia. Następnie uzyskujemy żądane osadzenie na wale i można rozpocząć przesuw liniowy. W przypadku zużycia możliwa jest prosta doregulacja.
System składa się z wieloczęściowej obudowy i folii ślizgowej wykonanej z polimeru trybologicznego własnej produkcji. Oprócz prostej konstrukcji i wciąż testowanych materiałów dalsze cechy prowadnic to również niewielka wysokość konstrukcyjna i bardzo dobre wartości w zakresie tarcia i ścieralności, jak mówi Stefan Niermann, menedżer produktu ds. techniki liniowej w firmie igus. Do tego dochodzi jeszcze bezobsługowość, niewielki ciężar oraz duża odporność na zabrudzenia i wilgoć. Regulację luzu można ponadto przenieść również na gotowe do zamontowania wrzecionowe jednostki linearne i osie pasa zębatego.
Nowa zasada turn-to-fit ma krótką historię. Kilka lat temu w firmie igus stworzono nową generację prowadnic, system DryLin W, ich design umożliwia elastyczną i modułową konstrukcję, a dzięki temu prosty montaż. Do tego systemu, zapewniającego liczne możliwości w zakresie jego kształtowania (szyny pojedyncze lub podwójne z twardo anodowanego aluminium, łożyska pojedyncze lub kompletne wózki), dołączył obecnie kolejny czynnik wyboru - nastawienie bez luzu na wymiar. Wariant ten jest dostępny w wielkości konstrukcyjnej 10. W przyszłości dostępne będą kolejne wielkości konstrukcyjne - 06, 16 i 20.

Reklama

www.igus.pl

Powiązane firmy

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama