„roboINNOWACJE” na Targach EUROTOOL®

Rosnący poziom konkurencyjności w gospodarce światowej sprawia, że stale wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania zwiększające produktywność przedsiębiorstw i podnoszące jakość wyrobów. Jednym z takich rozwiązań, które spełnia oba warunki, jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, czyli zastępowanie pracy ludzkiej na stanowiskach monotonnych, uciążliwych i niebezpiecznych pracą wykonywaną przez obrabiarki i/lub roboty przemysłowe.

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® są jedną z lepszych okazji do dyskusji na temat najnowszych trendów w automatyzacji. To także doskonała okazja do wymiany opinii i doświadczeń dotyczących zmieniającego się zapotrzebowania na inteligentne obrabiarki w polskiej produkcji. – Wiele zakładów produkcyjnych w Polsce automatyzuje dziś procesy związane z obróbką twardych materiałów – najczęściej metali – mówi Konrad Grohs, prezes polskiego oddziału FANUC, dostarczającego na polski rynek inteligentne obrabiarki CNC. – Przede wszystkim decyduje o tym potrzeba zapewnienia coraz wyższej precyzji i płynności produkcji, zgodnie z zasadą „just in time” – dodaje. Właśnie w odpowiedzi na to zapotrzebowanie firma oferuje producentom uniwersalne obrabiarki FANUC ROBODRILL, które znajdują zastosowanie w wielu operacjach frezarskich i wiertarsko-gwinciarskich, związanych z obróbką detali na potrzeby wielu branż. Maszyna typu ROBODRILL może być stosowana z powodzeniem w sektorach działających na dużą skalę – w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, w produkcji narzędzi medycznych i implantów, w przemyśle zegarmistrzowskim i jubilerskim, w procesach wytwarzania i obróbki narzędzi, jak również w niskoseryjnej produkcji prototypowej.

 

Prezentacja maszyn FANUC ROBODRILL na targach EUROTOOL®

Z uwagi na to, że technologia CNC jest obecnie najlepszym sposobem zapewnienia produkcji wysokiej konkurencyjności FANUC stawia sobie za cel, aby jak najlepiej przedstawić polskim przedsiębiorcom swoje produkty, a także zachęcić ich do szerszego zainteresowania się niezwykłymi możliwościami obróbki oferowanymi przez obrabiarki FANUC ROBODRILL. Na stoisku ekspozycyjnym stworzonym przez inżynierów polskiego oddziału firmy FANUC można zobaczyć obróbkę turbiny realizowaną przy użyciu centrum frezerskiego FANUC ROBODRILL, w pięciu płynnych (symultanicznych) osiach z wykorzystaniem stołu uchylno-obrotowego TT182 firmy Kitagawa, wyposażonego w napędy FANUC α1iF/5000 i α2iF/5000. Maszyna jest wyposażona w szereg opcji softwarowych, które gwarantują, że obróbka zostanie zrealizowana z najwyższą możliwą precyzją, w najkrótszym możliwym czasie.

 

Inteligentne funkcje FANUC

Nano Smoothing to funkcja, która jest dedykowana do obróbki 3- i 5-osiowej. Jej zadaniem jest przeliczenie ścieżki wygenerowanej przez CAM i jej uśrednienie, tak, aby użytkownik maszyny otrzymał lepszą jakość powierzchni obrabianego detalu, zbliżoną do powierzchni uzyskiwanej w efekcie zastosowania obróbki szlifierskiej. Funkcja Nano Smoothing wykorzystuje wbudowaną w CNC technologię NURBS, aby automatycznie interpolować krótkie odcinki liniowe (generowane przez CAD w celu opisania kształtu detalu) na domyślnie gładką trajektorię. W efekcie w procesie obróbki uzyskuje się płynne ruchy maszyny i wyjątkowo gładką obrabianą powierzchnię.

 

Al Contur Control II (sterowanie konturem) to kolejna opcja stworzona przez inżynierów FANUC i wykorzystywana w opisywanej aplikacji. Pozwala ona sterowaniu CNC na czytanie programu z wyprzedzeniem 1000 bloków. Funkcja ta eliminuje błędy ścieżki powodowane opóźnieniami/ przyspieszaniami i nagłym hamowaniem serwonapędów podczas obróbki, które zwiększają się wraz ze wzrostem prędkości. Bardzo przydatna funkcja zwłaszcza przy obróbce skomplikowanych form i matryc oraz innych elementów, gdzie ścieżka narzędzia wygenerowana przez CAM często zmienia kierunek pracy narzędzia. W efekcie zastosowania tej funkcji w sterowaniu zmniejsza się ryzyko szarpnięć, które są przyczyną wibracji. To z kolei powoduje, że użytkownik otrzymuje lepszą dokładność, gładszą powierzchnię i krótszy czas obróbki, przy minimalnych kosztach zakupu i regeneracji narzędzi.

 

Tilted Working Plane (TWP) command – funkcja, która pozwala na zdefiniowanie punktu zerowego poprzez transformację płaszczyzn, w operacjach wiercenia oraz frezowania na pochylonej płaszczyźnie obrabianego przedmiotu. Jest to opcja bardzo przydatna na etapie programowania procesów. Pozwala na znaczną redukcję czasu obróbki i wyeliminowanie błędów ustawiania detalu.

 

High Speed Smooth TCP to z kolei funkcja, która pozwala na obróbkę 5-osiową złożonych kształtów czołem i bokiem narzędzia. Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia uzyskanie płynnych ruchów w osiach liniowych i obrotowych, co skutkuje otrzymaniem lepszej gładkości powierzchni i skróceniem czasu obróbki.

 

Tegoroczna aplikacja przygotowana przez firmę FANUC wyraźnie pokazuje, że kompaktowe centra obróbkowe są optymalnym rozwiązaniem dla producentów, którzy potrzebują wysokiej wydajności, jakości, precyzji i niezawodności. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie istnieją branże szczególnie podatne na wdrożenie inteligentnych maszyn. Istotny jest bowiem sposób produkcji, a nie profil działalności firmy. – Najwięcej wdrożeń odnotowujemy tam, gdzie koszty wytwarzania produktów są najwyższe, a jednocześnie systematycznie wzrasta presja konkurencyjna – podsumowuje Konrad Grohs, prezes FANUC Polska.

 

OBRABIARKA FANUC ROBODRILL

FANUC ROBODRILL to bardzo szybka obrabiarka. Prędkości przejazdów szybkich osi X/Y/Z dochodzą do 54 metrów na minutę, a stołu obrotowego typu Direct Drive do 200 obrotów na minutę. Prędkość wymiany narzędzia wynosi 0,9 sekundy, a od wióra do wióra zaledwie 1,4-1,6 sekundy. Dokładność pozycjonowania to 0,006 mm, a powtarzalność 0,004 mm bez liniałów pomiarowych. Dzięki tak imponującym parametrom FANUC ROBODRILL staje się skutecznym narzędziem w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych. Według badań fi rmy i opinii użytkowników jest to maszyna niemal bezawaryjna, charakteryzująca się przystępną ceną i krótkim okresem zwrotu inwestycji i – co najważniejsze – uniwersalna. Maszyna stosowana jest z powodzeniem w sektorach działających na masową skalę: w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, w produkcji narzędzi medycznych i implantów oraz w przypadku produkcji jednostkowej – w przemyśle zegarmistrzowskim czy jubilerskim, a także w procesach wytwarzania i obróbki narzędzi. Dzięki solidnej i nieskomplikowanej budowie maszyna FANUC ROBODRILL cechuje się długą żywotnością utrzymującą swoje parametry dokładności nawet powyżej 10 lat użytkowania. Dowodem na to może być fakt, że trudno spotkać ROBODRILLA na rynku wtórnym.

 

www.fanuc.pl

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę