TNT wdrożyło HMS – system do zarządzania hubem

Reklama
Reklama

Międzynarodowa firma kurierska TNT Express wdrożyła Hub Management System (HMS), który służy do zarządzania ruchem ciężarówek (linehauli) na terenie hubu. Korporacja stosuje to narzędzie wyłącznie w międzynarodowych hubach tranzytowych. Taki status posiada warszawski hub drogowy TNT przy ul. Annopol. Inwestycja ma posłużyć do usprawnienia pracy przy obsłudze ciężarówek przyjeżdżających i wyjeżdżających z hubu.

HMS jest narzędziem do zarządzania, komunikacji i kontroli sytuacji na zewnątrz budynku magazynowego. Dzięki skonfigurowaniu kilku urządzeń tworzących cały system kierownicy magazynu bez wychodzenia z pokoju wiedzą, co dokładnie dzieje się na placu.

Reklama

Cały proces rozpoczyna się na bramie wjazdowej, gdzie zatrzymują się wszystkie pojazdy. Każdy z nich jest odpowiednio identyfikowany, a dane natychmiast wpisane do komputera znajdującego się w punkcie przyjęć. Następnie system pobiera te dane i przekazuje dalej - do komputera kierownika magazynu. Na jego ekranie, w oknie tkz. Control Centre pojawia się komunikat o przyjeździe danej ciężarówki. Kierownik nie ruszając się z miejsca, ustawia kursor na ciężarówce i „przeciąga ją myszką" pod właściwy dok. Jak tylko skończy tę operację, pracownik punktu przyjęć przy bramie wjazdowej otrzymuje dyspozycję w systemie dokąd, a ściślej do którego doku ma skierować ciężarówkę.

Analogicznie przebiega proces wyjazdu ciężarówki z hubu. Gdy jest już załadowana, na ekranie komputera znajdującego się w punkcie przyjęć pojawia się informacja o gotowości pojazdu do wyjazdu. Taka informacja to sygnał dla pracownika, że za chwilę pod bramą pojawi się ciężarówka opuszczająca hub. On ją plombuje, uzupełnia wpisy do systemu i tak „odprawiony" pojazd może wyjechać poza teren.

Reklama

HMS służy do zarządzania ruchem pojazdów po placu manewrowym. Pozwala na sprawowanie pełnej kontroli na placu manewrowym, dokach, parkingu, wjeździe do hubu. Kierownik magazynu patrzy w ekran i wie, na jakim etapie rozładunku lub załadunku są ciężarówki znajdujące się na terenie hubu albo jaka z nich jeszcze nie dojechała. Monitor pokazuje wszystkie te zdarzenia w czasie rzeczywistym.

HMS jest obsługiwany przez osobny serwer i specjalnie skonfigurowane skanery naręczne RF, którymi posługują się pracownicy magazynu. System uzupełniają ponadto 4 mobilne urządzenia typu PDA pozostające do dyspozycji kierowników. Gdy opuszczają oni swoje biuro, nadal mają pełną kontrolę nad ciężarówkami znajdującymi się na terenie. Dodatkowo urządzenia PDA służą także do skanowania przesyłek. Co ważne, dane z HMS są przekazywane do innego systemu ROCS, który z kolei zarządza ruchem ciężarówek w trasie.

HMS jest także narzędziem umożliwiającym przygotowywanie raportów na temat wszelkich czynności wykonywanych odbywających się na samochodach wahadłowych typu: ile czasu taki samochód jechał od bramy wjazdowej do doku, jak długo trwał załadunek, rozładunek itp.

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama