Współrzędnościowa maszyna pomiarowa MICURA firmy Carl Zeiss

Carl Zeiss
Reklama
Reklama

MICURA - współrzędnościowa maszyna pomiarowa firmy Carl Zeiss jest propozycją dla tych użytkowników, którzy poszukują maszyn pomiarowych o mniejszych gabarytach, ale o takich samych dokładnościach jak ich więksi krewni.

Rozmiar maszyny wpływa na jej cenę, która jest korzystniejsza od ceny dużych urządzeń. Jednocześnie rozmiar maszyny wpływa oczywiście na jej zakres. Niemniej jednak zakres pomiarowy 500 x 500 x 500 mm jest nadal największy w tej klasie.

Reklama

W produkcji przemysłowej następuje miniaturyzacja części, a jednocześnie ciągle rosną wymagania dotyczące dokładności ich wykonania. Takimi elementami są m.in. sztuczne biodra, koła zębate, części obiektywów optycznych. MICURA dostarcza takiej technologii, która umożliwia wykonanie zadań pomiarowych przy wąskiej tolerancji i wysokich wymaganiach dotyczących dokładności.

Dokładność pomiarowa maszyny współrzędnościowej MICURA jest mniejsza niż jeden mikrometr. Takie wyniki możliwe są dzięki zastosowaniu głowicy VAST XT gold, która dodatkowo potrafi skanować w sposób ciągły powierzchnie z szybkością 200 punktów pomiarowych na sekundę. Technologia VAST nawigator, która jest opcjonalna, do zastosowania w maszynie MICURA, jest idealnym uzupełnieniem powyższej funkcjonalności. Dostosowuje ona prędkość skanowania do wymagań dokładności: przy prostym konturze i oczekiwaniu mniej precyzyjnych pomiarów, głowica pomiarowa maszyny MICURA porusza się szybciej. Kiedy potrzebna jest wysoka precyzja - MICURA dokonuje pomiarów nieco wolniej.

Reklama

Podczas prac rozwojowych nad MICURĄ Carl Zeiss skupił się nad stabilnością i sztywnością maszyny. Maszyna ma ceramiczne prowadnice, łożyska powietrzne z czterech stron i dużą powierzchnię nośną dla wszystkich elementów ruchomych. Ponadto ta współrzędnościowa maszyna pomiarowa wyposażona jest w łatwy w obsłudze panel sterowniczy i czujnik temperatury, który służy do pomiaru temperatury mierzonej części. MICURA łączy w sobie szereg własności wydajnościowych, które wcześniej były niedostępne cenowo dla małych przedsiębiorstw pragnących zbudować profesjonalne laboratoria kontroli jakości.

Pierwsze maszyny są już w eksploatacji. MICURA w Europie została zaprezentowana po raz pierwszy na Targach Control w Stuttgartcie w maju 2012 roku.

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama