Za rok 24 tys. mieszkań w Polsce otrzyma zieloną energię

Reklama
Reklama

jedna z największych farm wiatrowych w Polsce 20 turbin o łącznej mocy 50 MW za 74 miliony euro korzyści dla środowiska naturalnego, Polski i mieszkańców Gminy Sławno

RP Global, inwestor w energię odnawialną, oficjalnie rozpoczął budowę jednej z największych elektrowni wiatrowych w Polsce o nominalnej mocy 50 MW. - Ten moment jest ukoronowaniem ponad czteroletnich przygotowań i jednocześnie rozpoczęciem rocznego okresu budowy farmy wiatrowej. Za 12 miesięcy wiatr będzie napędzał świat w Tychowie. - powiedział Krzysztof Piotrowiak, Country Manager, RP Global. - To dobra inwestycja i dla Polski, i dla gminy Sławno. Dzięki czystej energii elektrycznej nasz kraj łatwiej poradzi sobie z limitami CO2, a mieszkańcy gminy przez najbliższe 30 lat otrzymają dodatkowe wpływy do gminnej kasy, dzięki czemu poprawi się jakość naszego życia. - wyjaśnił wójt gminy Sławno, Wojciech Stefanowski.

Reklama

W ciągu najbliższych 12 miesięcy na 700 hektarach gruntów pomiędzy miejscowościami Tychowo i Noskowo zostanie ustawionych 20 turbin wiatrowych firmy Nordex o wysokości 100 metrów i mocy 2,5 MW każda. Te jedne z największych, najbardziej wydajnych i najnowocześniejszych turbin wiatrowych na świecie kosztują przeszło 2,5 miliona euro każda. Cała inwestycja wyniesie 74 miliony euro. Turbiny są nie tylko bardzo wydajne, ale również wyjątkowo estetyczne. Prace budowlane i montażowe przeprowadzą trzy spółki: Budimex Dromex S.A, Blohm Bau GmbH i Elektromontaż Poznań S.A. W czerwcu 2009 r. farma w Tychowie zostanie podłączona do sieci 110 kV należącej do Energa. W tym samym miesiącu popłynie do sieci pierwszy prąd, przy produkcji którego nie wytwarza się dwutlenku węgla. Zgodnie z pomiarami wiatru dokonanymi w Tychowie, turbiny będą pracować przez 6600 godzin w roku, dzięki czemu łącznie wygenerują około 96 tys. MWh energii elektrycznej w ciągu roku, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb 24 tys. gospodarstw domowych.

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama