ATOS ScanBox – automatyzacja dla wysokich wymagań kontroli jakości

ATOS ScanBox – automatyzacja kontroli jakości Lenso

Mówią, że nie można mieć wszystkiego. Czyżby? ATOS ScanBox to system pomiarowy firmy GOM, który dostarcza rozwiązania na każdym etapie procesu pomiarowego – od programowania, przez automatyczną digitalizację obiektu i jego inspekcję, do raportowania.

Dzięki wykorzystaniu optycznej technologii pomiarowej otrzymuje się większą ilość danych w krótszym czasie i przy zachowaniu wysokiej dokładności wyników. Dane – inaczej niż w tradycyjnych maszynach pomiarowych – dostarczane są z całej powierzchni mierzonego obiektu, a nie tylko z wybranych punktów.

System ATOS ScanBox w pełni spełnia wymagania Przemysłu 4.0. Ta koncepcja rewolucji przemysłowej zakłada, że przedsiębiorstwa będą w stanie szybciej reagować na potrzeby rynkowe i adaptować nowe rozwiązania połączone z procesem produkcyjnym.

Czujniki zbierające dużą ilość danych, które można przekształcić w przydatne informacje o całym procesie, są już szeroko stosowane w produkcji. Natomiast ATOS ScanBox zaprojektowano z myślą o wyzwaniach stawianych na etapie kontroli jakości.

automatyczny system pomiarowy
Automatyczny system pomiarowy ATOS ScanBox Seria 4

Ostatnia sytuacja ogólnoświatowa udowodniła, że nagłe i niespodziewane zmiany globalne mają ogromny wpływ na przemysł. Znaczne opóźnienia produkcyjne wpłynęły niekorzystnie na wszystkie pozostałe działy w firmach. Systemy i procesy, których przez lata nie dostosowywano do zmieniających się potrzeb rynku, okazały się być przeszkodą nie do przejścia przy dostosowywaniu pracy do nowych warunków kształtowanych przez pandemię.

Teraz, kiedy sytuacja ustabilizowała się na w miarę stałym poziomie, obserwuje się znaczny wzrost popytu we wszystkich sektorach przemysłu. Wskazuje to na pilną potrzebę zmian w sposobie działania przedsiębiorstw. W szczególności na potrzebę poprawy potencjału innowacyjnego, efektywności i zdolności produkcyjnych przy zachowaniu odpowiedniej jakości.

W pełni automatyczne rozwiązanie, jakim jest ATOS ScanBox, może mierzyć przedmioty niezależnie od kształtów i rozmiarów – od małych podręcznych komponentów po pełną karoserię samochodu. A ponieważ czas to pieniądz, produkt GOM pomaga go oszczędzać, umożliwiając pomiary kilku części jednocześnie.

Odlewy, blachy, formowane wtryskowo tworzywa sztuczne i części wytwarzane metodą przyrostową z dowolnej branży można precyzyjnie odtworzyć i przeanalizować – bez konieczności posiadania specjalnych kwalifikacji.

Jedno oprogramowanie odpowiada za obsługę urządzenia, wykonanie pomiarów, ich inspekcję i raportowanie. Ponadto proces na każdym z tych etapów przebiega automatycznie.

Praca na kilku stanowiskach w postaci zdecentralizowanej pozwala pracować jednocześnie nad programem pomiarowym części czekających na weryfikację, pomiarem obecnie produkowanych komponentów i analizą otrzymanych wyników. Umożliwia to zespołom produkcyjnym odpowiednie dostosowanie swoich procesów oraz oszczędzanie czasu, pieniędzy i materiałów.

Źródło: Lenso

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę