Bezzwrotne dotacje na wdrożenie oprogramowania i optymalizację zużycia zasobów w firmach przemysłowych
Przedsiębiorstwa przemysłowe mogą skorzystać z bogatej oferty Funduszy Europejskich. Dostępne instrumenty wspierają m.in. cyfryzację oraz działania zmierzające do optymalizacji zużycia zasobów. Do wzięcia czekają miliony złotych w formie bezzwrotnych dotacji.
Gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli środowiskowa optymalizacja produkcji
Fundusze Europejskie szeroko wspierają przedsięwzięcia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ) w przedsiębiorstwach. GOZ to model gospodarczy, którego celem jest minimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów i wykorzystanie odpadów nieuniknionych jako zasobu dzięki przygotowaniu do ponownego użycia i procesom recyklingu. Przedsiębiorstwa, optymalizując swoje procesy produkcyjne, realizują często cele GOZ. Efekt środowiskowy powiązany jest w wielu przypadkach z redukcją kosztów – będzie tak chociażby w przypadku minimalizacji wytwarzanych odpadów czy produkcji energii na własne potrzeby z instalacji fotowoltaicznej.
Obecnie przedsiębiorstwa przemysłowe mogą skorzystać z kilku programów wspierających działania wpisujące się w ideę GOZ. Doskonałym przykładem jest instrument Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP dla firm z makroregionu Polski Wschodniej. Działania optymalizacyjne w przedsiębiorstwie warto poprzedzić profesjonalnym audytem technologicznym i planem wdrożenia. Właśnie na taką usługę w naborze trwającym do 19 grudnia br. można otrzymać aż 100% dofinansowania. W kolejnym etapie, planowanym już w 2024 r., dofinansowanie pokryje do 70% kosztów wdrożenia wskazanych w opracowaniu działań – w tym np. inwestycji w zasobooszczędne technologie, przyjazne dla środowiska maszyny i urządzenia. Podobne programy planowane są także do uruchomienia w innych regionach Polski. Na przełomie roku wystartuje również ogólnopolski program wspierający inwestycje środowiskowe finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Cyfryzacja, specjalistyczne systemy informatyczne dla przemysłu
Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw jest kolejnym z głównych celów wspieranych obecnie przez Unię Europejską. Flagowym konkursem współfinansującym wdrażanie rozwiązań cyfrowych w firmach z całej Polski jest projekt grantowy Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP, którego operatorem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Projekt jest obecnie w przygotowaniu, a nabór wniosków ma rozpocząć się w grudniu 2023 r. Granty o wartości do 200 tys. euro udzielane będą na zakup i wdrożenie specjalistycznego oprogramowania gotowego lub tworzonego na zamówienie przedsiębiorcy – np. systemów typu ERP, MES, programów wspierających planowanie, zarządzanie i monitorowanie produkcji. Środki unijne pokryją 70% kosztów netto inwestycji. Pomoc udzielana będzie w formie bezzwrotnych dotacji. Z instrumentu będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu.
Pozyskaj dofinansowanie ze wsparciem ekspertów
Przedsiębiorstwa planujące w najbliższych miesiącach inwestycje w specjalistyczne rozwiązania cyfrowe i/lub podchodzące strategicznie do optymalizacji kosztów poprzez minimalizację zużycia zasobów mogą skorzystać z szerokiego wachlarza programów wsparcia.
Jeśli i Twoja firma chce rozwijać się w duchu gospodarki zasobooszczędnej i cyfryzacji procesów – warto skorzystać z dostępnych opcji. Eksperci w zakresie pozyskiwania dotacji z ECDF Dotacje pomogą znaleźć odpowiednie źródło finansowania, przygotować Twoją firmę do startu w wybranym konkursie oraz opracować pełną dokumentację aplikacyjną. Zapraszamy do kontaktu z Doradcami. Konsultacja jest bezpłatna.
Artykuł sponsorowany ECDF Dotacje