MM Magazyn Przemysłowy Online
O AUTORZE
MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
Formowanie
Stopy stali mocniejsze i elastyczniejsze dzięki nowej obróbce
Nowa obróbka przetestowana na wysokiej jakości stali stopowej zapewnia niezwykłą wytrzymałość i plastyczność, czyli dwie cechy, których często nie da się łączyć. Bardzo drobne ziarna metalu, które zostały poddane obróbce w najbardziej zewnętrznej warstwie stali, wydają się rozciągać, obracać, a następnie wydłużać pod obciążeniem, nadając superplastyczność w sposób, którego naukowcy z Purdue University nie są w stanie w pełni wyjaśnić.
HR
Sztucznej inteligencji na rynku pracy nie trzeba się bać. Przynajmniej na razie
Sztuczna inteligencja jest w stanie optymalizować procesy oraz ułatwiać przewidywalne, powtarzalne zadania. Dlatego z czasem może wyprzeć część zawodów, choć w ich miejsce pojawią się nowe. Eksperci różnią się też w ocenach, które profesje czekają największe zmiany albo całkowita automatyzacja. Wśród tych „nietykalnych” wymienia się m.in. te, w których niezbędne są typowo ludzkie cechy.
Wydarzenia
Święto branży przetwórstwa tworzyw sztucznych – podsumowanie targów Plastpol 2023
Ponad 600 firm z całego świata i zajęte wszystkie 7 hal wystawienniczych – to wynik tegorocznej edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie, organizowane w Targach Kielce od 27 lat powróciło do swojej przedpandemicznej formy, utrzymując swój międzynarodowy prestiż.
Inne
Nowe technologie generują zapotrzebowanie na nowe talenty
Postępująca digitalizacja przedsiębiorstw, wzrost zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii, rozwój rozszerzonej rzeczywistości czy wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy – to tylko niektóre z aktualnych trendów IT wpływających na rynek pracy, zaprezentowane w najnowszym raporcie ManpowerGroup „IT World of Work”. Jak pokazuje publikacja, wraz z rozwojem przełomowych technologii zwiększy się także zapotrzebowanie na osoby specjalizujące się w pracy z nimi.
Firmy
Miedziowy gigant uruchomił instalację oczyszczania gazów poprocesowych
Instalacja jest kolejnym zrealizowanym z sukcesem przez KGHM elementem Programu BATAs. Koszt inwestycji to blisko 120 mln zł. Instalacja SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica oczyszcza gazy odlotowe z dwutlenku siarki, a uruchomiony teraz dodatkowy węzeł doczyści gazy z arsenu i rtęci do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3.
Inne
Start-upom potrzebne są mentoring i wsparcie ekspertów
Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy.
Magazynowanie
Optymalna i bezpieczna organizacja ruchu w zakładzie produkcyjnym
We współczesnych wizualizacjach w halach produkcyjnych, a także w przypadku linii poziomych i oznaczeń pionowych dąży się do optymalizowania przestrzeni, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i jednocześnie zadbać o sprawną organizację pracy. W Polsce standardy w tej dziedzinie wyznacza MalowanieLinii.pl.
Rynek
Ponad połowa pracowników oczekuje wzrostu wynagrodzenia
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28% zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62% – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. Firmy nie są tak skłonne do podwyżek jak jeszcze rok temu.
Inne
Wykorzystanie technologii do samodzielnego wytwarzania azotu
Azot jest drugim pod względem zużycia na świecie gazem przemysłowym, a jego roczna sprzedaż wynosi ponad 15 miliardów USD. Większość azotu jest wytwarzana w procesie kriogenicznej destylacji powietrza w ogromnych jednostkach separacji powietrza (ang. air separation unit, ASU), którego produktami ubocznymi są również ciekły tlen i argon. Ta technologia „skraplania powietrza” została opracowana przez niemieckiego przedsiębiorcę i przemysłowca Carla von Linde na początku XX wieku.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 485