Centra tokarsko-frezerskie z serii FTM

FAT Haco
Reklama
Reklama

 

Centra tokarsko-frezerskie z serii FTM to jedne z najnowszych konstrukcji Fabryki Automatów Tokarskich FAT. Powstały na bazie bardzo popularnej oraz sprawdzonej w praktyce grupie urządzeń FCT.

FTM 700/1000 oparta została na żeliwnym, monolitycznym łożu z prowadnicami liniowymi w osi X i Z. Gwarantuje dobrą charakterystykę antywibracyjną, optymalny spływ wiórów oraz łatwy dostep operatora do obrabianego detalu.  Konstrukcja stabilnego skośnego łoża zapewnia pochylenie 60o oraz kolumny suportu o pochyleniu 70o. Średnica obrabianego detalu jest uzależniona od wersji i wynosi 700 lub 1000 mm. Jest ona dostępna na całej długości toczenia.

Reklama

Maszyna wyposażona jest w najnowsze sterowanie Siemens 840 D SL, które pozwala na łatwe programowanie prac tokarsko-frezarskich. Maszyny z serii FTM posiadają bezpośredni napęd wrzeciona o przelocie standardowym 140 lub opcjonalnie 220 mm bądź większy (na życzenie klienta – 320 mm). Końcówka wrzeciona A2-15 może zostać uzbrojona  w różne uchwyty hydrauliczne i pneumatyczne. Standardowo maszyna jest wyposażona w dwukierunkową głowicę narzędziową z 12 pozycyjną tarczą z gniazdami oprawek statycznych VDI 60.

Opcjonalnie można zastosować głowicę 12 pozycyjną do pracy z obrotowymi narzędziami (ma samodzielny napęd). W połączeniu z pozycjonowaniem osi C pozwala na wykonanie nieosiowego wiercenia, gwintowania oraz skomplikowanego frezowania. Jako specjalna opcja dostępna jest głowica z tarczą 9-pozycyjną umozliwiającą pracę z długimi wytaczadłami montowanymi w gniazdach pryzmowych  DIN 69881.    

Dostępny jest także zestaw rozwiązań dodatkowych:

Reklama

Oś B – obrót głowicy w płaszczyźnie wrzeciona z dodatkowym ruchem w osi Y. Możliwość integracji osi B z magazynem narzędziowym na 36 pozycji. Zakres pracy +/-110o.

Oś Y – przesuw głowicy: zintegrowany z maszyną +/-200 mm lub samodzielny ruch głowicy ±80 mm.

Oś C – pozycjonowaie wrzeciona – dwa warianty: pozycjonowanie przez hamulec dwustopniowy lub samodzielny napęd ślimakowy wrzeciona.

Standardowy konik o sztywnej konstrukcji wyposażony jest w hydraulicznie wysuwaną pinolę z obrotowym gniazdem kła, mechaniczny zatrzask mocujący do suportu oraz hydrauliczny zacisk mocowania do łoża. Dodatkowo konik może być wyposażony w samodzielny napęd pozwalający na programowe pozycjonowanie.

www.fathaco.com/pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama