Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw przemysłowych
Jak wynika z najnowszego badania Autodesk, poprawa efektywności procesów (92%) oraz wzrost przychodów (87%) to kluczowe korzyści transformacji cyfrowej dla polskiego przemysłu.
Raport Autodesk wskazuje rosnącą akceptację i otwartość na nowe technologie w polskim sektorze przemysłowym. 87% firm zadeklarowało, że wdrożenie innowacji cyfrowych to dla nich szansa na zwiększenie konkurencyjności.
Wśród najpopularniejszych narzędzi cyfrowych znalazły się: automatyzacja linii produkcyjnej (rozwiązanie wdrożone lub planowane do wdrożenia – 76%), systemy ERP (86%) i PLM (71%), druk 3D (48%), a także oprogramowanie obniżające koszty prototypowania i wprowadzania nowych produktów (77%).
W badaniu sprawdzono także stopień wykorzystania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w firmach przemysłowych. Okazuje się, że chociaż AI jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi (świadomość na poziomie 95%), a połowa respondentów zadeklarowała, że jej wykorzystanie jest kluczowym czynnikiem wzrostu konkurencyjności, to zaledwie 14% firm używa obecnie tego narzędzia. ¼ firm planuje w swojej strategii wykorzystanie sztucznej inteligencji, jednakże ponad połowa nie ma takich planów.
Wprowadzenie rozwiązań cyfrowych w firmach przemysłowych przynosi im wymierne korzyści na wielu płaszczyznach. Do najważniejszych należą: poprawa ogólnej efektywności procesów produkcyjnych (92%), wzrost przychodów (87%), lepsza wydajność pracy (85%), a także skrócenie cyklu produkcyjnego (82%). Wśród głównych barier transformacji cyfrowej w przemyśle znalazły się: brak funduszy (55%) oraz niekorzystne przepisy prawne i podatkowe (47%).
>>Pobierz raport Autodesk 2024<<
Artykuł sponsorowany Autodesk
Autodesk
Autodesk to firma, która specjalizuje się w oprogramowaniu przeznaczonym dla architektów, konstruktorów, inżynierów, projektantów, producentów i twórców 3D.