Czujniki laserowe serii LR-Z

keyence
Reklama
Reklama

Wykrywanie obiektów za pomocą czujników odbiciowych jest często utrudnione przez takie czynniki, jak kolor obiektu, materiał, wykończenie powierzchni i środowisko pracy. Czujniki laserowe serii LR-Z wyposażono w funkcje pozwalające wyeliminować te niedogodności. Pierwszą z nich jest funkcja monitorowania i automatycznego strojenia czułości w zakresie do x350.000.

Funkcja ta jest realizowana przez detektor CMOS współpracujący ze źródłem światła laserowego, zapewniającymi stabilność pomiaru bez względu na kolor obiektu, jego współczynnik odbicia czy kąt padania promienia światła. Czujniki serii LR-Z zostały jako jedyne wyposażone zarówno w funkcję tłumienia zakłóceń tła (BGS, background suppression), jak zaburzeń pierwszego planu (FGS, foreground suppression) ograniczające do minimum wpływ refleksów świetlnych pochodzących z otoczenia. Funkcja DATUM określa warunki pomiaru, umożliwiając współpracę z dowolnymi obiektami bez względu na rodzaj ich powierzchni i zmiany kształtu, nawet przy dużym kącie padania promieni (80°). W rezultacie czujnik bez problemu współpracuje z powierzchniami nierównymi oraz wykrywa obecność obiektów ciemnych i połyskliwych.

Reklama

Wszystkie wymienione cechy czynią czujniki serii LR-Z jednymi z najbardziej stabilnych w swojej klasie.

Kolejną funkcją wyróżniającą serię LR-Z jest łatwa konfiguracja za pomocą pojedynczego przycisku. Czułość i tryb detekcji są prezentowane na wbudowanym wyświetlaczu 7-segmentowym. Ponadto, prezentowane są tu bieżące wyniki pomiarów ułatwiające interpretację wyników. Wyświetlacz wskazuje wartość "0" przy braku obiektu i "999" po jego wykryciu.

Nowością jest duży wskaźnik niestabilnej detekcji, dobrze widoczny nawet z dużej odległości.

Reklama

Czujniki serii LR-Z wyróżniają się trwałą konstrukcją. Obudowa ze stali nierdzewnej SUS316L wytrzymuje wstrząsy do 100 g, co zmniejsza do minimum ryzyko uszkodzenia czujnika, np. wskutek uderzenia lub zbyt silnego skręcenia śruby mocującej. Obudowa cechuje się stopniem ochrony IP68/69K oraz NEMA 4X, 6P, 13 (NEMA250) w zakresie odporności na oddziaływanie olejów, kwasów i detergentów alkalicznych. Czujnik może być dzięki temu instalowany w obszarach niebezpiecznych bez potrzeby stosowania akcesoriów ochronnych.

Powyższe cechy czynią czujniki serii LR-Z idealnymi do wykrywania obecności obiektów w przemyśle spożywczym, mikromechanice i przemyśle metalowym, poza typowymi systemami automatyki.

www.keyence.eu

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama