DMG Mori Open House 2018
Fabryka cyfrowa, integralne rozwiązania automatyzacji i doskonałość technologiczna – DMG Mori zaprezentuje pełen zakres kompetencji produkcyjnych podczas tradycyjnego wydarzenia Deckel Maho Pfronten Open House, które w tym roku odbędzie się od 30 stycznia do 3 lutego 2018 r.
Na ponad 8,500 m² powierzchni wystawienniczej firma zaprezentuje 70 zaawansowanych technologicznie maszyn w tym, po raz pierwszy na świecie, nowy model NTX 3000, a także innowacyjne procesy produkcyjne takie jak produkcja przyrostowa z trzema pełnymi łańcuchami procesowymi. Dzięki programowi DMG Mori Qualified Products (DMQP) producent obrabiarek oferuje perfekcyjnie dobrane urządzenia peryferyjne i akcesoria do produkcji. Swoją premierę będzie miał również nowy cykl technologiczny VCS basic dla kompensacji objętościowej i kalibracji automatycznej.
Ścieżka digitalizacji DMG Mori
Jedną z kluczowych kwestii podczas DMG Mori Open House w Pfronten będzie także cyfrowa transformacja w produkcji obrabiarek. Prezentacja podczas wystawy pokaże postępy na ścieżce digitalizacji w zakładzie w Pfronten. Transformacja cyfrowa realizuje oddolną strategię od maszyny Celos do produkcji Celos, aż do w pełni cyfrowej fabryki.
Kompleksowe rozwiązania dla fabryki cyfrowej
Od czasu pierwszej prezentacji podczas EMO, cyfrowe przepływy pracy dla planowania produkcji wspomaganego danymi i zautomatyzowane zarządzanie narzędziami zostały udoskonalone. Już w pierwszej połowie roku trafią w ręce klientów w formie aplikacji Celos. Inne tematy związane z tematyką cyfrową obejmują ciągłe poszerzanie możliwości monitorowania w celu optymalizacji procesów i produkcji, a także cyfrowe produkty i usługi. Dzięki udziałowi w nowej, niezależnej od producenta platformie IIoT Adamos, DMG Mori może zaoferować swoim klientom i dostawcom zintegrowane i otwarte kompleksowe rozwiązania do digitalizacji.
Zautomatyzowana produkcja: Integralne rozwiązania systemowe dla produkcji przyszłości
Rozwiązania automatyki zyskują na znaczeniu w wydajnej produkcji. DMG Mori wspiera ten rozwój, zapewniając, że wszystkie maszyny z naszej różnorodnej oferty są dostarczane z jednego źródła, ex-works, w formie standardowej automatyzacji lub rozwiązań indywidualnych.
– Nasze działania zaczynają się od planowanie i symulacji, a kończą ostatecznym przekazaniem kompletnego systemu pod klucz – wyjaśnia Markus Rehm, dyrektor zarządzający Deckel Maho Seebach i DMG Mori Heitec, spółki joint venture DMG Mori i Heitec. Inteligentna integracja obrabiarki i automatyzacji odbywa się w zakładach produkcyjnych DMG Mori, aby klienci otrzymywali zintegrowaną koncepcję automatyki z jednego źródła.
Doskonałość technologiczna DMG Mori: 50 lat doświadczenia w przemyśle lotniczym i formach odlewniczych
W Deckel Maho Pfronten DMG Mori łączy wszystkie kompetencje produkcyjne zarówno w sektorze lotniczym, jak i w dziedzinie matryc i form. W swoich centrach doskonałości technologicznej DMG Mori producent obrabiarek oferuje swoim klientom znacznie więcej niż tylko zaawansowane technologicznie maszyny i wyjątkowe osiągi. Doświadczeni specjaliści z DMG Mori są angażowani do przyszłych projektów klientów na bardzo wczesnym etapie. Oznacza to, że w ścisłej współpracy z klientami można opracować przełomowe procesy produkcyjne i kompleksowe rozwiązania „pod klucz”.
– Jako dostawca kompleksowych usług zapewniamy wraz z naszymi maszynami całe spektrum wymaganych podzespołów – od najmniejszych elektrod w budowie narzędzi i form, aż po podzespoły w formacie XXL potrzebne w przemyśle lotniczym – podkreśla Markus Piber, dyrektor zarządzający Deckel Maho Pfronten.
Produkcja przyrostowa: Trzy kompletne łańcuchy procesowe dla złoża proszkowego i dyszy proszkowej
DMG Mori odnosi sukcesy na rynku od ponad czterech lat dzięki zintegrowanemu połączeniu spawania laserowego i obróbki skrawaniem na maszynach z serii Lasertec 3D hybrid. To na tej podstawie DMG Mori od dawna ugruntowuje swoją pozycję dostawcy pełnych linii produkcji przyrostowej. Jest to także dopełnienie naszej oferty. Podczas gdy Lasertec 65 3D służy jako uzupełnienie istniejącego parku maszynowego centrów obróbczych, w których jest wykorzystywany wyłącznie do spawania laserowego, seria Lasertec SLM stanowi rozszerzenie oferty w celu uwzględnienia metody złoża proszkowego przy użyciu selektywnego topienia laserowego.
Kompletne rozwiązanie dla produkcji przyrostowej w złożu proszkowym
Na rynku systemów addytywnych do selektywnego topienia laserowego Lasertec SLM imponuje wysokim poziomem niezawodności i wydajności procesu. Elastyczny moduł proszkowy umożliwia zmianę proszku w mniej niż dwie godziny. Dzięki Celos SLM DMG Mori oferuje zintegrowane rozwiązanie do programowania CAM i sterowania maszyną z jednego źródła i z jednolitym interfejsem użytkownika. Dzięki skoordynowanemu i jednorodnemu interfejsowi użytkownika możliwe staje się natychmiastowe programowanie podzespołów i przesyłanie danych do maszyny w najrótszym możliwym czasie – niezależnie od złożoności części.
DMQP: Idealnie dopasowane urządzenia peryferyjne i akcesoria z jednego źródła
Urządzenia pomiarowe, uchwyty narzędziowe i systemy przenoszenia to tylko trzy przykłady produktów peryferyjnych i urządzeń od zewnętrznych dostawców, którymi DMG Mori uzupełnia swoje rozwiązania produkcyjne. Te i inne komponenty są zorientowane na wysoką jakość maszyn CNC. Producent obrabiarek stosuje program DMG Mori Qualified Products (DMQP) określający wysokie kryteria jakości. Kryteria te obejmują wewnętrzną certyfikację produktów, ich spójność cenową i odpowiednie gwarancje.
NTX 3000: Skomplikowana obróbka skrawaniem i frezowaniem z dużym obszarem roboczym
Dzięki NTX 3000 DMG Mori prezentuje nowy rozmiar w swoich wysokowydajnych centrach tokarskich. Podobnie jak w przypadku modeli siostrzanych, rdzeniem tego centrum jest także wrzeciono tokarskie compactMASTER o długości 350 mm i momencie obrotowym 122 Nm. Główne wrzeciono z 12-calowym uchwytem zapewnia prędkość 3000 obrotów na minutę i maksymalny moment obrotowy równy 1.194 Nm. Bezpośrednia oś napędowa B umożliwia wydajną 5-osiową, jednoczesną obróbkę skomplikowanych przedmiotów, podczas gdy oś X ze ścieżką przesuwu -125 mm poniżej środka wrzeciona gwarantuje maksymalną elastyczność. Celos z Mapps na Fanuc i Celos z Siemens są dostępne jako sterowanie.