ePocket Rittal: Dokumentacja, która obudzi nas z koszmaru – zawsze aktualna i przypisana do obudowy

Dostęp do dokumentacji powykonawczej bywa trudniejszy niż jej stworzenie. Ogniwo, które jest kluczowe dla przyszłych adaptacji, przeglądów oraz audytów, okazuje się dzieckiem wyższej konieczności i rozmytej odpowiedzialności. Co jednak, gdyby obciążenia związane z zachowaniem materiałów powierzyć nie wykonawcom, projektantom i inwestorom, ale bezpośrednio obudowie szafy? Klienci Rittal już znają odpowiedź.
Wszyscy znamy problemy z dokumentacją
Idealny scenariusz istnieje. Wystarczy, że zaprojektowana i wykonana szafa automatyki pozostaje w rękach tego samego użytkownika. Jej wieloletni serwis i adaptacje realizują te same osoby, które ją zaprojektowały i wykonały. Obydwie strony mają skatalogowane wersje dokumentacji, do których dostęp jest oferowany wszystkim zainteresowanym podmiotom praktycznie od ręki.
Realia nie dość, że rzadko tak wyglądają, to często okazują się wręcz przeciwieństwem opisanego scenariusza. Efektem jest tworzenie niekończących się rewizji, audytów albo co gorsza – przeprowadzanie prac bez kompletu potrzebnych informacji. Mowa tu nie tylko o cennych godzinach projektantów i techników, ale również kosztach potencjalnych pomyłek, przestojach w produkcji czy funkcjonowaniu całych obiektów.
Czym jest cyfrowa kieszeń?
ePocket to cyfrowe narzędzie, które łączy dokumentację tworzoną w oprogramowaniu Eplan z obudowami i szafami Rittal. Portalem między użytkownikiem a dokumentacją staje się w tym wypadku unikatowy kod QR, który znajduje się na każdej obudowie czy szafie Rittal.
Od strony praktycznej mówimy o dedykowanej przestrzeni w chmurze Eplan Cloud, tworzonej dla każdej obudowy i szafy sterowniczej z serii VX25, VX SE, a także obudów kompaktowych AX i małych obudów KX. Jest to zatem usługa dostępna dla każdego użytkownika Eplan Cloud, posiadającego co najmniej jedną obudowę Rittal z wymienionych serii. Dostęp do Eplan Cloud jest darmowy i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania, wystarczy sama przeglądarka internetowa.
Projektanci, korzystając z Eplan Cloud, otrzymują dostęp do 1 GB chmurowej przestrzeni dyskowej na każdą obudowę posiadającą kod QR. Przestrzeń tę można wykorzystać na zapisywanie dokumentacji stworzonej w oprogramowaniu Eplan, ale również innych danych, takich jak karty produktowe czy instrukcje obsługi. Jedna dokumentacja może zostać łatwo przypisana nawet do kilku szaf jednocześnie.
Każda osoba, która zeskanuje kod QR i ma darmowe konto Eplan Cloud, otrzyma dostęp do zawartości chmury w zakresie ustanowionym uprzednio przez administratora. Oznacza to nie tylko zwiększenie trwałości dokumentacji i łatwiejszą jej lokalizację, ale również sprawny dostęp w sytuacjach kryzysowych. Zmiana wykonawcy czy właściciela infrastruktury nie utrudnia w tym wypadku dostępu i możliwości dalszego aktualizowania dokumentacji. Nawet w sytuacji fizycznego utracenia naklejki z kodem możliwe jest łatwe jej otworzenie przez użytkownika Eplan Cloud. Ponadto administrator przypisany do poszczególnych szaf może przeglądać i udostępniać dokumentację, nawet bez konieczności skanowania kodów.
Oczywiste atuty i zaskakujące ułatwienia
Podstawową korzyścią płynącą z zachowania aktualnej dokumentacji w cyfrowej kieszeni jest oszczędność czasu podczas konserwowania i napraw urządzeń. Szybsze lokalizowanie problemów i adaptacja bez konieczności prowadzenia audytów zmniejszają ryzyko błędów i przestoju maszyn. Inwestor uzyskuje większą swobodę dostępu do zleconej dokumentacji i możliwość łatwego śledzenia zmian. Wszystkie te korzyści przekładają się na realne oszczędności finansowe, wzrost zaufania między podmiotami uczestniczącymi w inwestycji i dbającymi o utrzymanie infrastruktury, postęp w nieustannej cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, a nawet realizację celów w zakresu zrównoważonego rozwoju poprzez redukcję dokumentacji w tradycyjnych formach.
>>Zobacz film nt. cyfrowego narzędzia ePocket<<
>>Zobacz więcej nt. Rittal ePocket<<
Artykuł sponsorowany Rittal

Rittal Sp. z o.o.
Rittal Sp. z o.o. powstała w 1999 r. i jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemów szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rittal Sp. z o .o. oferuje ponad 10 tys. produktów, a ich rozwiązania systemowe stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).
Rozwiązania Rittal są przeznaczone dla przemysłu i infrastruktury IT, spełniają wszelkie światowe wymagania, atesty oraz normy. Optymalne dopasowanie produktów do indywidualnych potrzeb klienta zapewnia Centrum Modyfikacji Rittal.
Firma Rittal jest obecnie powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty i usługi. Specjaliści Rittal Sp. z o.o. świadczą kompleksowe usługi serwisowe oraz doradcze. Firma ma oddział regionalny w Katowicach i posiada znak jakości: ISO 9001.
Oferta
Systemy szaf i obudów
- Szafy pełnogabarytowe VX25
- Szafy pełnogabarytowe TS8
- Szafy typu monoblok SE8
- Skrzynki zaciskowe KL
- Obudowy kompaktowe AE
- Obudowy kompaktowe z tworzywa sztucznego KS
- Obudowy obsługi (pod zabudowę paneli HMI) wraz z systemami ramion nośnych
- Obudowy i szafy ze stali nierdzewnej (AISI 304 oraz 316L)
- Obudowy przeznaczone do stref częstego mycia Hygienic Design
Rozdział mocy
- Systemy szyn zbiorczych
- RiLine
- Ri4Power
Kontrola klimatu
- Chłodzenie powietrzem (wentylatory)
- Klimatyzatory
- Chillery oraz wymienniki ciepła
- Grzałki
Infrastruktury IT
- Systemy szaf i obudów IT
- IT Power
- IT Cooling
- Monitoring IT
- Rozwiązania bezpieczeństwa IT
- Modułowe rozwiązania centrów danych
Maszyny i narzędzia do prefabrykacji szaf
- Centra obróbcze do otworowania szaf Perforex
- Centra obróbcze do cięcia wsporników szynowych i koryt kablowych Secarex
- Maszyny do montażu zacisków na wspornikach szynowych Atex
- Ramy do montażu płyt montażowych oraz obudów kompaktowych
- Narzędzia ręczne do prac elektrycznych oraz ręczne wycinaki do otworowania szaf w czasie montażu na obiekcie