EviXscan 3D Optima+ M – do precyzyjnego skanowania średniej wielkości obiektów

EviXscan 3D Optima+ M do skanowania średnich obiektów Evatronix

Skaner eviXscan 3D Optima+ M, jak zapewnia firma Evatronix, wyróżnia się wysoką dokładnością i szybkością. Ma być on godnym zastępcą modelu Heavy Duty Optima, którego produkcję zakończono w lutym tego roku.

Optima+ M to skaner przeznaczony do precyzyjnego skanowania średniej wielkości obiektów – od 7 cm do metra. W porównaniu do eviXscan 3D Heavy Duty Optima czas realizacji pojedynczego skanu Optimy+ M jest 4 razy mniejszy i wynosi 1,2 sekundy, dzięki czemu czynniki zewnętrzne mają mniejszy wpływ na przebieg tego procesu. Zwiększony został obszar skanowania (o 43% względem poprzedniego modelu): pojedynczy skan wykonany przez Optimę+ M zbiera dane pomiarowe w objętości 320 mm x 190 mm x 120 mm. Warto podkreślić, że mimo poszerzenia zakresu skanowania wysoka jakość wykonywanych skanów została zachowana.

Skaner Optima+ M zapewnia takżę dużą gęstość punktów skanowania (117 pkt/mm2), a jego dokładność sięga do 0.009 mm (parametr Ps, według rekomendacji VDI/VDE 2634, cz. 2). Jest to rezultat zastosowania szybkich kamer o rozdzielczości 7 MPx i projektora wykorzystującego nowoczesne układy DLP, co pozwala uzyskać lepsze wyniki pomiarów mimo zwiększonego zakresu skanowania. W stosunku do swojego poprzednika Optima+ M ma zmniejszoną odległość skanera od skanowanego detalu, co ułatwia operowanie urządzeniem pomiarowym. Konfiguracja Optimy+ M jest prostsza, dzięki eliminacji kabla HDMI, aby przyłączyć skaner do komputera, wystarczy kabel USB 3.0. Jak wszystkie skanery marki eviXscan 3D, Optima+ M wspierana jest w procesie skanowania przez liczne akcesoria dostarczane wraz ze skanerem lub dostępne jako opcje.

Z uwagi na lekką i kompaktową konstrukcję oraz łatwość integracji Optima+ M może być stosowana w zrobotyzowanych systemach pomiarowych. Evatronix opracował już oprogramowanie wspierające integrację skanera z kobotami Universal Robots, HAN*S i robotami KUKA, co gwarantuje sprawne wdrożenie systemu i łatwą obsługę. Optima+ M jako skaner uniwersalny, o doskonałym stosunku jakości do ceny, może być z powodzeniem wykorzystywany w kontroli jakości, a także w pracach z zakresu inżynierii odwrotnej czy szybkiego prototypowania.

Zaprojektowaliśmy Optimę+ M z myślą o jak najbardziej wszechstronnym wykorzystaniu tego skanera w różnych gałęziach przemysłu – mówi Szymon Ścibik, lider zespołu R&D firmy Evatronix.  Dzięki odpowiedniemu dobraniu komponentów udało nam się stworzyć urządzenie pomiarowe, które uzyskuje wysokie wyniki dokładności, zachowując przy tym duży obszar skanowania.

Zamówienie na skaner bądź jego demonstrację można składać już dziś. Pierwsze dostawy planowane są już na lipiec.

Źródło: Evatronix

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę