Bosch Rexroth z nagrodą Hermes Award 2021
Wprawdzie tegoroczna edycja targów Hannover Messe odbywa się wyłącznie online, to jednak organizatorzy nie zapomnieli o jednym z tradycyjnych punktów tego wydarzenia, jakim jest ogłoszenie wyników konkursu Hermes Award. W tym roku Firma Bosch Rexroth zdobyła nagrodę za pierwszy na świecie siłownik elektryczny do sterowania zaworami procesowymi pod wodą. SVA R2 stanowi energooszczędną i bezpieczną alternatywę dla siłowników stosowanych wcześniej przy produkcji ropy i gazu na morzu.
SVA (Subsea Valve Actuators) jest przeznaczony do otwierania i zamykania zaworów procesowych do produkcji ropy i gazu lub w systemach składowania CO2 w zastosowaniach głębinowych. Konstrukcja redundantna zapewnia, że siłownik może bezpiecznie zamknąć zawór procesowy nawet w przypadku awarii zasilania i bez zewnętrznego zasilania energią. Jest to zatem jednostka całkowicie samowystarczalna z własnym obiegiem cieczy i napędem pompy o zmiennej prędkości. Dzięki nim jednostka centralna i kilometry przewodów nie są już potrzebne. Nowe rozwiązanie to także możliwość znacznego minimalizowania zagrożenia dla środowiska. SVA wymaga jedynie zasilania i możliwości przesyłu danych.
Subsea Automation Systems jest przy tym bardziej kompaktowy, lżejszy i prostszy w konstrukcji oraz zmniejsza zużycie energii nawet o trzy czwarte. Ponadto firma Bosch Rexroth zintegrowała ciągłe i zautomatyzowane monitorowanie stanu systemu, co znacznie poprawia diagnostykę funkcji bezpieczeństwa.
– W przypadku siłownika zaworu podmorskiego istniejące przewody zasilające czujniki są wystarczające do niezawodnego działania siłowników. Małe wymiary i zintegrowane interfejsy zapewniają przemysłowi kolejną zaletę, ponieważ umożliwiają użycie nowego siłownika i jego modernizację w istniejących systemach. Dzięki SVA R2 konstruktorzy Bosch Rexroth łączą aspekty ekonomiczne i ekologiczne w zrównoważony innowacyjny produkt dla przemysłu przetwórstwa morskiego – tłumaczył, uzasadniając wybór, profesor Reimund Neugebauer, przewodniczący jury i przewodniczący Instytutu Fraunhofera.
Dodajmy, że do głównej nagrody nominowane były także dwa inne rozwiązania. Technologia NearFi firmy Phoenix Contact umożliwia bezkontaktową transmisję energii i danych i może zastąpić dotychczasowe połączenia wtykowe. Oferuje elastyczne opcje aplikacji dla wszystkich protokołów Ethernet do 100 Mbit/s. Transmisja odbywa się w czasie rzeczywistym w obu kierunkach.
Z kolei myPNOZ firmy Pilz to nowy typ modułowego wyłącznika bezpieczeństwa. Za pomocą narzędzia online użytkownicy mogą złożyć swój produkt bez znajomości programowania, ponieważ logika funkcji bezpieczeństwa jest określona przez wybór modułów i kolejność ich łączenia. Produkt myPNOZ to gotowy do zainstalowania i całkowicie zindywidualizowany system, który stanowi wydajne i bezpieczne rozwiązanie m.in. dla sektora budowy maszyn i urządzeń.
Jednocześnie jury konkursu przyznało nagrodę w kategorii Hermes Startup Award, która trafiła do firmy Core sensing za projekt coreIN. To solidny i niezawodny czujnik siły i momentu obrotowego, który rejestruje i przesyła dane bezpośrednio i bezprzewodowo z obracającego się elementu. Ta funkcjonalność umożliwia integrację z różnymi elementami i komponentami maszyn, a także ciągłe monitorowanie komponentów, co zapobiega awariom i zmniejsza koszty utrzymania.
Źródło: Deutsche Messe