Fotowoltaika w 2021 vs. 2022, czyli co się zmieni po nowym roku?

Fotowoltaika w 2021 vs. 2022 – zmiany po nowym roku MerXu.com

Prace nad zmianami projektów ustaw, które kształtują polską fotowoltaikę wciąż trwają, dlatego trudno ostatecznie ocenić, co zmieni się w 2022 r. w stosunku do lat ubiegłych. O opłacalność fotowoltaiki należy jednak być raczej spokojnym. Nawet jeśli jako konsumenci zyskamy mniej, to jednak montaż instalacji na własnym dachu ciągle będzie miał rację bytu. Dlatego warto zainteresować się ofertą MerXu w zakresie instalacji fotowoltaicznych.

Zmiany już nie tuż po Nowym Roku

Początkowo zmiany miały wejść w życie już w styczniu 2022 r., jednak prace nad ustawami wciąż trwają i nowy system rozliczeń będzie obowiązywał nie wcześniej niż od 1 kwietnia 2022 r. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z możliwości rozliczeń w opłacalnym dla użytkownika systemie opustów, masz czas na montaż instalacji fotowoltaicznej aż do 31 marca 2022 r.

Na MerXu znajdziesz wszystkie niezbędne elementy do zaprojektowania i wykonania kompletnego systemu instalacji fotowoltaicznej. Poza panelami na bazie ogniw krzemowych, inwerterem i okablowaniem, możesz skorzystać z przydatnych akcesoriów, takich jak opaski kablowe czy peszle i rury do prowadzenia przewodów.

System opustów 2021 – co zyskuje prosument?

Obecnie każdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej, który zostaje przyłączony do sieci elektroenergetycznej zyskuje status prosumenta. Wytwarzając energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych zużywa ją przede wszystkim na potrzeby własne, nadwyżki oddając do sieci. Warto podkreślić, że nadprodukcja ma miejsce głównie w miesiącach letnich.

Za każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę, prosument może odebrać nieodpłatnie 0,8 kilowatogodziny (w instalacjach o mocy do 10 kWp) lub 0,7 kilowatogodziny (w instalacjach o mocy powyżej 10 kWp). Energia elektryczna z sieci pobierana jest głównie w miesiącach zimowych.

Zmiany planowane na rok 2022 i lata późniejsze

Od kwietnia 2022 r. wszyscy użytkownicy instalacji fotowoltaicznych przyłączani do sieci będą rozliczać się z firmami energetycznymi inaczej. Za energię wprowadzoną do sieci będą wynagradzani, przy czym 1 kWh energii elektrycznej będzie miała wartość wyznaczoną na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej na Towarowej Giełdzie Energii.

Z kolej za energię pobraną z sieci, użytkownicy instalacji fotowoltaicznych będą obciążani jako konsumenci. Rozliczenie, podobnie jak dziś, będzie następowało raz w roku, a bilans odnotowywany będzie na koncie klienta u sprzedawcy energii.

Czy od 2022 r. instalacja fotowoltaiczna nadal będzie opłacalna?

Zdecydowanie tak, jednak, jak prognozują specjaliści, dla przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego nieco mniej niż dotychczas. Otworzą się natomiast perspektywy dla tzw. prosumentów zbiorowych. Dziś liczni właściciele mieszkań w blokach mogą korzystać z fotowoltaiki jedynie do oświetlenia klatek schodowych, co przynosi mieszkańcom stosunkowo niewielkie korzyści. Po zmianach zyskają prosumenci zbiorowi – z fotowoltaiki zacznie opłacać się korzystać spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, dzięki czemu korzystanie z oświetlenia i urządzeń elektrycznych stanie się dużo tańsze.

Czy nowy sposób rozliczeń pozwala na zarabianie na fotowoltaice?

Kolejną zmianą, którą przyniesie nowy sposób rozliczeń, jest większa opłacalność instalowania magazynów energii. Dziś jej magazynowanie jest nieopłacalne ze względu na stosunkowo niski koszt pozyskania energii z sieci przez prosumenta. W nowym systemie rozliczeń większy nacisk położony będzie na autokonsumpcję.

Warto również wspomnieć, że dziś wyprodukowaną energię można jedynie zużyć lub oddać do sieci. Po zmianach, będzie ją można sprzedać, jednak z ograniczeniami – każdego miesiąca będzie można wypłacić równowartość 20% energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu.

Oczywiście należy raz jeszcze podkreślić, że prace nad nowym kształtem polskiej fotowoltaiki wciąż trwają, dlatego nie można stwierdzić z całą pewnością, że zaprezentowane w tym artykule rozwiązania ostatecznie zostaną zaakceptowane i wejdą w życie.

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje:

    • premia za pierwszy zakup – merXu zwraca do 1000 PLN za pierwszy zakup,
    • kasa wraca – robiąc regularnie zakupy na merXu można uzyskać rocznie do 8000 PLN rabatu,
    • member-get-member – zachęcając innych do robienia zakupów na merXu, można odebrać premię pieniężną za każde polecenie firmy, która dokona transakcji na platformie,
    • darmowa dostawa – merXu pokrywa koszty transportu międzynarodowego i krajowego do kwoty 1400 PLN.

>>Zarejestruj się na merXu<<

Artykuł sponsorowany (MerXu)

merXu Sp. z o.o.

merXu Sp. z o.o.

merXu to internetowa platforma handlowa dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działających w sektorze B2B – zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Tworzy bezpieczne środowisko biznesowe, łączące zweryfikowanych kupujących i sprzedających, umożliwiając im realizowanie transakcji bezpośrednich lub poprzez zapytania ofertowe.

Profil Firmy

merXu Sp. z o.o.