Inteligentne funkcje pomagają w transformacji przedsiębiorstw

Q-DAS GmbH, część działu Hexagon Manufacturing Intelligence, 20 stycznia br. uruchomiła wersję 13. oprogramowania statystycznego Q-DAS, wzbogaconą o nowe inteligentne funkcje i moduły pomagające w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

Chociaż oprogramowanie Q-Das ustanawia standardy zapewniania jakości w produkcji przemysłowej, którym zaufało już ponad 150 tys. użytkowników na całym świecie, to warto krótko przypomnieć podstawowe zagadnienia, których dotyczy statystyka stosowana przy kontroli pomiarowej.

Powiązane firmy

Przegląd modułów oprogramowania Q-Das


Jak działa kontrola procesu oparta na statystyce

Najpierw ustalana jest wydajność sprzętu lub maszyny pomiarowej oraz zdolność procesu produkcyjnego – na podstawie procedur statystycznych: norm ISO, wytycznych stowarzyszeń (np. AIAG, VDA) lub podręczników branżowych. Po ustaleniu zdolności procesu pobiera się reprezentatywne próbki z jego części w regularnych odstępach czasu. Po zmierzeniu części otrzymuje się wykres wyników na wcześniej obliczonej karcie kontroli jakości.

Dopóki określone kryteria SPC nie zostaną naruszone, zakłada się, że proces jest stabilny i produkcja jest kontynuowana. W przypadku przekroczenia limitu operator próbuje się dowiedzieć, dlaczego proces naruszył granice, i podejmuje odpowiednie działania naprawcze. To gwarantuje, że trwający proces produkcji nie zmieni się znacząco i będzie uważany za zdolny lub odpowiedni do wytwarzania pojedynczych części.
 
Jak kontrola procesu statystycznego pomaga w składaniu elementów od różnych dostawców

Współpracujące firmy ustalają zakres analizy zdolności i kwalifikacji maszyny pomiarowej lub procesu. Podstawowy moduł oprogramowania Q-Das: qs-STAT jest w stanie przyjąć określone wytyczne bez żadnych modyfikacji i zapisać je w postaci określonych konfiguracji. Pozwala to porównywać dane pochodzące z fabryk ulokowanych w różnych krajach bez obawy otrzymania nieprawdziwych danych.

Czy można manipulować danymi

Istnieje kilka poziomów ochrony przed manipulacjami. Duże firmy OEM wspólnie z nami określają konfigurację oceny, zatwierdzają ją i nadają jej nazwę. Alternatywnie każdy klient może stworzyć indywidualną konfigurację oceny. Dopóki klient nie zwolni i nie udostępni tej konfiguracji w sposób umożliwiający jej modyfikację, nikt nie będzie mógł nią manipulować.

To gwarantuje, że dane są zawsze oceniane na podstawie tych samych reguł statystycznych, zapisanych w algorytmach oprogramowania Q-Das. 

Jak działa statystyka w produkcji jednostkowej lub przy małych partiach

Dobrym przykładem jest przemysł lotniczy. Wielkość partii, z wyjątkiem części silnika, jest tu raczej niewielka, ale za to standardyzacja części jest bardzo duża, co oznacza, że istnieje wiele części o podobnych lub takich samych cechach. W tym przypadku montażowi podlegają cechy, które są identyczne lub podobne. To po raz kolejny prowadzi do danych masowych i daje nam przegląd możliwości tego typu procesu produkcyjnego.

Co było głównym celem przy rozwijaniu V13

W związku z widocznym rozpowszechnieniem i wzrostem znaczenia statystyki w nowoczesnej produkcji przemysłowej przy opracowywaniu najnowszej wersji Q-Das V13 starano się przede wszystkim poprawić wydajność i intuicyjność interface’u użytkownika, a jednocześnie ułatwić przedsiębiorstwom nadążanie za cyfrową transformacją produkcji.

Q-Das Web solution

 

Wersja 13. poszerza portfolio oprogramowania Q-Das poprzez wprowadzenie Q-Das RTM (Real Time Monitoring) Web, czyli monitorowania w czasie rzeczywistym. Jest to narzędzie do wizualizacji dowolnego atrybutu. Ponadto wprowadzono Q-Das QCP – panel kontroli jakości do wizualizacji statusu różnych procesów produkcji w zakładzie.

Q-Das Real Time Monitoring

 

Q-Das QCP staje się pojedynczym punktem wejścia dla wszystkich użytkowników Q-Das, którzy będą mogli rozpocząć pracę z oprogramowaniem w celu badania jakości. Pełni on funkcję deski rozdzielczej dla punktów informacyjnych i nawigacyjnych. 

Istniejący, oparty na przeglądarce, produkt Q-Das qs-STAT Web oferuje teraz także wybór linii do nawigacji w procesie produkcyjnym.

Użytkownicy Q-Das V13 będą korzystać z dwóch nowych opcji podczas bezpośredniej interakcji z urządzeniami pomiarowymi i maszynami: Q-DAS DS i Q-DAS DI. 

Q-DAS DS

Jest to opcja dynamicznego próbkowania pomagająca operatorom już korzystającym z procelli O-QIS w zmniejszeniu liczby próbek, które należy pobrać w ciągu okresu próbkowania. 

Q-DAS DS/Dynamic Sampling 

 

Q-DAS DI

Ta opcja pomaga zoptymalizować zakres programów kontroli części, ma także opcjonalny dodatek do Q-DAS O-QIS. Zmniejsza to liczbę cech, które należy zmierzyć podczas inspekcji, a tym samym optymalizuje czasy pomiaru.

Ważny krok w kierunku cyfrowej transformacji przedsiębiorstw

Wersja 13. Q-DAS zaczyna odblokowywać moc uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI). Opcjonalnie użytkownicy mogą adaptować algorytmy uczenia maszynowego w celu znalezienia najlepszego odpowiedniego modelu dystrybucji. Pozwala na to innowacyjny moduł interfejsu Python umożliwiający stosowanie algorytmów do przetwarzania danych, uczenia maszynowego i AI z dowolnego źródła.

Q-DAS AI – Integration

 

Dodatkowym ułatwieniem w użytkowaniu i zwiększeniem wydajności Q-DAS 3D-CAD jest możliwość wygenerowania pełnego Q-DAS planu inspekcji opartego na dostarczonym modelu 3D CAD. Oprogramowanie z łatwością przenosi te plany kontroli do oprogramowania pomiarowego PC-DMIS, pomagając operatorom w rutynowym tworzeniu programów części.

Q-DAS 3D CAD


Wersja 13. po raz pierwszy udostępnia wszystkie produkty oprogramowania statystycznego Q-DAS w elastycznym modelu licencjonowania opartym na czasowej subskrypcji.

Poszczególne produkty programowe zawierają również szereg ulepszeń, w tym lepszą obsługę tolerancji położenia oraz cechy wielowymiarowe, nową i zaawansowaną grafikę oraz zoptymalizowaną wersję na tablety.

Źródło: Artykuł sponsorowany (Hexagon)

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology oferuje szeroki zakres produktów oraz usług dla wszystkich zastosowań metrologii przemysłowej w sektorach takich jak samochodowy, kosmiczny, energetyczny oraz medyczny. Dostarcza klientom informacje przydatne w działaniu, również informacje o pełnym cyklu produkcyjnym produktu - od rozwoju i projektu przez produkcję, montaż aż po kontrolę ostateczną. Mając ponad 20 zakładów produkcyjnych oraz 70 ośrodków precyzji, w których dokonuje się serwisowania, jak również demonstracji urządzeń, a także sieć ponad 100 partnerów dystrybucyjnych na pięciu kontynentach, firma ta umożliwia naszym klientom pełną kontrolę swoich procesów produkcyjnych, tym samym poprawiając jakość produktów oraz zwiększając wydajność w fabrykach produkcyjnych na całym świecie.

Hexagon Metrology stanowi część Hexagon (Na giełdzie skandynawskiej: HEXA B; www.hexagon.com). Hexagon jest wiodącym, globalnym dostawcą technologii projektowych, pomiarowych oraz wizualizacyjnych, umożliwiającym swoim klientom projektowanie, mierzenie i pozycjonowanie obiektów, a także obróbkę oraz uaktualnianie danych.

Profil Firmy

Hexagon Metrology Sp. z o.o.