Inteligentne rozwiązania z Tajwanu dla branży obróbczej

Inteligentne rozwiązania z Tajwanu dla branży obróbczej TAITRA

Nowoczesne i inteligentne technologie coraz częściej są motorem napędowym wielu branż przemysłowych. Nie inaczej jest i z sektorem obróbczym. Podczas niedawnego webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smart Manufacturing” („Przesuwanie granic inteligentnej produkcji”), zorganizowanego przez tajwańskie organizacje MOEA i TAITRA, mogliśmy zapoznać się z takimi rozwiązaniami pięciu wiodących tajwańskich producentów z tego sektora przemysłowego.

Tajwan jest obecnie jednym z najważniejszych światowych dostawców obrabiarek, z roczną wartością produkcji ponad 3 miliardy USD. Kraj ten zajmuje 5. miejsce w globalnym eksporcie maszyn obróbczych i jest 7. pod względem wielkości producentem obrabiarek. Cały czas rośnie także współpraca między Tajwanem i Polską w tym obszarze. Działające w Polsce przedsiębiorstwa, m.in. z sektora motoryzacyjnego, wykazują wciąż ogromne zapotrzebowanie na maszyny obróbcze. Dlatego też tajwańskie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji obrabiarek, a do tego oferują różne specjalistyczne i inteligentne rozwiązania, mogą pomoć w zrewolucjonizowaniu wielu procesów produkcyjnych.

Podczas ubiegłotygodniowego webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smart Manufacturing”, które zorganizowały Biuro Handlu Zagranicznego (MOEA) oraz Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), mogliśmy zapoznać się z takimi inteligentnymi rozwiązaniami.

Taiwan Excellence logoDo prezentacji swoich innowacyjnych produktów zaproszonych zostało 5 tajwańskich firm, które mają w swoim dorobku najbardziej prestiżową nagrodę przemysłową na Tajwanie (Taiwan Excellence Award): HIWIN Technologies, JEENXI Technologies (Sunmill), Fair Friend Enterprise (FFG), Tongtai Machine & Tool i AXILE Machine (Buffalo Machinery).

Wen-Hsien Hsu, TMBAPodczas otwarcia webinarium Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), zauważył, że inteligentna produkcja jest istotna dla wszystkich firm, które myślą o wdrożeniu rozwiązań Przemysłu 4.0. I dodał, że Tajwan posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną z szerokimi możliwościami integracji oprogramowania i sprzętu, co pozwala na szybkie wdrażanie inteligentnych rozwiązań do obrabiarek.

Oznacza to, że dysponujemy odpowiednią mobilnością i elastycznością, aby produkować wysoce precyzyjne, zaawansowane technologicznie i o wysokiej wartości dodanej produkty po konkurencyjnej cenie, aby zaspokajać potrzeby globalnych nabywców – dodał Wen-Hsien Hsu.

Inteligentna śruba kulowa 4.0

Maurice Chang, HiwinMaurice Chang, starszy dyrektor ds. marketingu w firmie HIWIN, zaprezentował śrubę kulową i4.0 BS. Jest to pierwsza inteligentna śruba kulowa na świecie, która dzięki zaawansowanym algorytmom pozwala na bieżąco monitorować nie tylko jej stan zużycia, ale także stan maszyny, a dzięki uzyskanym danym ustalać z wyprzedzeniem harmonogram konserwacji i redukować do minimum czas przestoju maszyny.

Ponadto inteligentny system smarowania pozwala zmniejszyć zużycie oleju o 40-70%. Dodatkowo inteligentna śruba monitoruje też temperaturę oraz występujące drgania. Wszystkie dane mogą być wizualizowane zdalnie w czasie rzeczywistym.

grafika inteligentna śruba kulowa

Dzięki tym inteligentnym rozwiązaniom linia produkcyjna klienta może pracować bardziej optymalnie. A operatorzy uzyskują dostęp do rzeczywistego stanu maszyny dzięki dużm zbiorom danych i urządzeniom mobilnym – tłumaczy Maurice Chang. – Pozwala to utrzymać wysoką wydajność produkcji, stałą jakość produktów finalnych, być bardziej przyjaznym dla środowiska i łatwiej zaplanować niezbędne czynności konserwacyjne.

5-osiowa maszyna do automatycznej produkcji

Lucy Chen, JeenxiLucy Chen, asystentka specjalna w firmie JEENXI, przedstawiła najnowszą 5-osiową maszynę obróbczą (UH-500), opartą na prowadnicach liniowych i konstrukcji cylindra hydraulicznego. To centrum obróbcze nadaje się do zaawansowanych procesów produkcyjnych i tworzenia elementów o skomplikowanych kształtach i wielokrotnych zakrzywieniach. Pozwala skrócić czas obróbki, a tym samym zwiększa wydajność produkcji.

Zaprezentowana maszyna może wykonywać różne procesy obróbcze, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu związanego z częstą zmianą mocowania. Centrum obróbcze może być z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji małych serii.

5-osiowe centrum obróbcze

Jak podkreśla Lucy Chen, automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala zredukować wpływ czynnika ludzkiego, a inteligentna automatyzacja dodatkowo może przynieść wiele korzyści. – Inteligentne maszyny pozwalają kontrolować wydajność i jakość produktu. Korzyści płynące z inteligentnych maszyn, w tym przede wszystkim wysoka dokładność i stabilność, sprawiają, że warto w nią inwestować – dodaje Lucy Chen.

Inteligentna produkcja i przyszłe możliwości

Miro Lin, FFGMiro Lin, dyrektor generalny działu Intelligent Manufacturing & Data Services Division FFG, trzeciego co do wielkości producenta obrabiarek na świecie, zaprezentował 5-osiowe centrum obróbcze AI Swing-Head (UB-660) z rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Ta maszyna obróbcza spełnia wszystkie wymagania produkcji wielkoseryjnej o wysokiej precyzji. Co więcej, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji pozwala lepiej wykrywać te podzespoły, które wymagają czynności konserwacyjnych lub wymiany, co zmniejsza potrzebę fizycznej kontroli sprzętu.

5-osiowe centrum obróbcze

Uważamy, że w przyszłości inteligentne technologie będą bardzo ważnym sposobem wspomagania produkcji. Kiedyś jedna osoba mogła sterować tylko dwiema lub trzema maszynami, a w przyszłości będzie zarządzać całą linią produkcyjną – podkreśla Miro Lin. – W przyszłości, dzięki efektywnym inteligentnym rozwiązaniom, możemy osiągnąć lepszą integrację systemów automatyki, ustandaryzowane interfejsy i bezzałogowe fabryki, a w efekcie poprawę wydajności produkcji.

Przejdź do inteligentnej produkcji

Jolly Wu, TongtaiJolly Wu, asystent sprzedaży w firmie Tongtai, wiodącego tajwańskiego producenta obrabiarek i dostawcy gotowych rozwiązań, podczas webinarium zaprezentował rozwiązania automatyzacji, które integrują sprzęt, oprogramowanie i zarządzanie procesami. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie maszyn do różnych procesów załadunkowych i rozładunkowych oraz różnego rodzaju akcesoria w celu optymalizacji wydajności. Ponadto dostępne funkcjonalności obejmują ramię robota z systemem wizualizacji 3D, dwie różne metody załadunku, kontrolę jakości w czasie rzeczywistym, funkcję harmonogramu produkcji i połączenie maszyn w sieć.

5-osiowe centrum obróbcze

Ponieważ, jak podkreśla Jolly Wu, klienci mają różne oczekiwania co do metod produkcji (w zależności od tego, czy jest to produkcja masowa, wysokowydajna czy niskonakładowa) firma Tongtai opracowała nową strategię produktową o nazwie S.O.I. „S” oznacza maszyny standardowe. „O” – opcje, a „I” – inteligencję i integrację. W ramach tej strategii firma nie tylko oferuje standardowe maszyny, ale także dostarcza rozwiązania zindywidualizowane w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Ponadto, aby ukończyć ostatni etap transformacji cyfrowej, Tongtai może zintegrować różne urządzenia i systemy oraz połączyć je z systemami MES i ERP.

Jak wykorzystać inteligentną produkcję po COVID-19? 

Erika Tsai, AxileErica Tsai, menadżer ds. sprzedaży w fimie AXILE, zaprezentował autorskie technologie SMT i ART, które pozwalają na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatycznej wymiany palet oraz elastycznych systemów produkcyjnych. Cyfrowe rozwiązania automatyzacji produkcji umożliwiają zwiększenie wydajności operacyjnej i zwiększenie produktywności nawet o 30–200%. Możliwość bezobsługowej produkcji 24/7 pomaga również w wysiłkach na rzecz zmniejszenia nadmiernego zużycia energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów personelu.

grafika automatyzacja produkcji

Inteligentna produkcja nie zawsze była uważana za obowiązkową w normalnych operacjach obróbki. Ale to zmieniło się bardzo szybko, gdy w życie weszły ograniczenia związane z pandemią – wyjaśnia Erica Tsai. – Kiedy pracownicy musieli zostać w domu lub wdrażano nowe sposoby bezpiecznej współpracy, uwypukliły się korzyści płynące z inteligentnych systemów. W porównaniu z perspektywą miesięcy kosztownych przestojów technologie cyfryzacji i automatyzacji przestały być już tak onieśmielające.