Jak poradzić sobie z wyzwaniami druku i kodowania na małych powierzchniach w branży elektronicznej i motoryzacyjnej?

Jak radzić sobie z drukiem i kodowaniem na małych obszarach Coleman International

Monitorowanie części i podzespołów elektronicznych i motoryzacyjnych w całym łańcuchu dostaw jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika, ochrony marki i usprawnienia procesów logistycznych. Coraz mniejsze gabaryty podzespołów, restrykcyjne wymagania zgodności z normami i regulacjami prawnymi i jednocześnie zapotrzebowanie na coraz większą liczbę zakodowanych danych stanowią wyzwanie dla wielu producentów. Nowa seria przemysłowych drukarek ink jet Markem-Imaje 9750 Expert przychodzi z odpowiedzią dla wymagających aplikacji znakowania i kodowania w elektronice i motoryzacji.

Markem-Imaje, globalny dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie znakowania i kodowania produktów i zapewnienia ich widoczności w całym łańcuchu dostaw, wprowadził w ostatnim czasie  nową serię przemysłowych drukarek atramentowych 9750 Expert. Ta innowacja w ekonomiczny sposób zapewnia najlepsze rezultaty nawet w warunkach wysokiej wilgotności, zapylenia i na bardzo szybkich liniach. Wśród nowych modeli wyróżnić można te dedykowane do kodowania na małych powierzchniach, drukujących udoskonalone kody 2D, a niektóre modele hybrydowe służą drukowaniu atramentami zarówno pigmentowymi, jak i standardowymi, barwnikowymi. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży elektronicznej, gdzie drukowanie na przedmiotach takich jak płytki mikroprocesorowe, wymaga bardzo specyficznych rozwiązań zdolnych do wyraźnego, spójnego drukowania na niewielkich powierzchniach.

Takie parametry jak czas dostępności, integracja z Przemysłem 4.0 i zrównoważony rozwój wypadają lepiej w porównaniu z prawie wszystkimi innymi analogicznymi atramentowymi drukarkami znakującymi.

Dane, takie jak numery partii i kody kreskowe są kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczne użytkowanie i identyfikowalność. Kody mogą również pomóc w zapewnieniu, że właściwe części zostaną umieszczone we właściwym sprzęcie, gdy komponenty są wysyłane z zakładów pośredniczących do zakładów zajmujących się montażem końcowym, np. w produkcji elektroniki. Kody 2D, które są trudniejsze do wydrukowania, są coraz bardziej popularne w dzisiejszym cyfrowym świecie ze względu na dodatkowe szczegóły, które są w nich kodowane.

Osiągnięcie pożądanej jakości kodów, czytelności i trwałości jest niezwykle trudne w niektórych zastosowaniach i środowiskach produkcyjnych. Seria 9750 Expert poprawia wyniki w takich aplikacjach.

Nowa głowica drukująca do udoskonalonego druku kodów 2D i miniaturowych nadruków

Drukarka 9750 Expert HD+ bez problemu drukuje w szczególności wysokiej jakości kody czytelne dla kamery wizyjnej, jak GS1 Digital Link, i kody QR o wysokości zaledwie 5 mm (ISO 29158). GS1 Digital Link to stosunkowo nowa opcja, dzięki której pojedynczy kod QR przekazuje różne informacje różnym użytkownikom, w zależności od aplikacji użytej do jego zeskanowania. Drukowanie trzech wierszy tekstu na niewielkich powierzchniach, takich jak baterie telefonów, układy pamięci RAM i inne elementy elektroniczne jest teraz bardziej efektywne niż kiedykolwiek.

kody 2D i QR
Niewielkich rozmiarów kody 2D – QR czy GS1 Digital Link czytane są przez kamerę wizyjną.

 

Pionierski hybrydowy układ atramentowy umożliwiający drukowanie kontrastowych kodów pigmentowych i standardowych barwnikowych za pomocą tylko jednego typu kodera

Pigmenty stosuje się, gdy wymagany jest bardzo trwały i wyraźny kod i/lub gdy uzyskanie pożądanego kontrastu i czytelności przy pomocy standardowego atramentu barwnikowego jest trudne ze względu na kolor opakowania/podłoża. Firmy często muszą używać obydwu rodzajów atramentów w jednym zakładzie bądź między zakładami. Tradycyjnie wymagało to dwóch rodzajów maszyn i wielu różnych części zamiennych. Modele 9750 Expert + i 9750 Expert HD+ obsługują oba rodzaje atramentów, dzięki czemu producenci mogą usprawnić konserwację i zminimalizować liczbę części zamiennych, uzyskując tym samym większą elastyczność i obniżając koszty.

Najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie do znakowania – obniża emisję lotnych związków organicznych nawet w przypadku użycia atramentów na bazie MEK’u. – Jesteśmy dumni, że Markem-Imaje jest jednym z pierwszych, a obecnie jednym z nielicznych dostawców, oferującym kodery, które ograniczają lotne związki organiczne nawet przy użyciu atramentów MEK’owych – mówi Guillaume Montagnat, Manager Marketingu Produktów. – W trybie oszczędzania materiałów eksploatacyjnych wszystkie drukarki z serii 9750 Expert wytwarzają do 35% mniej lotnych związków organicznych.

Używając atramentów bez MEK’u, zużycie materiałów eksploatacyjnych i emisja lotnych związków organicznych (LZO) są jeszcze bardziej zmniejszone: nawet o 50% w trybie standardowym i do 60% w trybie oszczędzania materiałów eksploatacyjnych – statystyki nie do pobicia przez nikogo innego.

Rynkowy lider w łatwości integracji drukarki z linią produkcyjną Przemysłu 4.0

Niepełna integracja linii produkcyjnej z drukarką może prowadzić do produkcji wyrobów bez nadrukowanych kodów, np. z powodu braku atramentu, co powoduje powstanie odpadu lub w najlepszym razie wymusza konieczność ponownego znakowania produktu. Dzięki złączu wejścia/wyjścia (I/O) M12 i kompatybilności z różnymi protokołami komunikacji przemysłowej, wszystkie kodery serii 9750 Expert można łatwo zintegrować z linią. Bezproblemowo komunikują się z innymi urządzeniami, zatrzymując linię w razie potrzeby.

Jeden z najdłuższych czasów sprawności w branży dzięki koncepcji Intelli’Design

W przeciwieństwie do większości innych przemysłowych drukarek atramentowych, wszystkie kluczowe części można teraz wymieniać w tym samym czasie, co znacznie skraca czas przestojów związanych z serwisowaniem. A przy 18 000 godzin między głównymi przeglądami, 9 000 godzin w przypadku modeli hybrydowych, kodery serii 9750 Expert oferują jeden z najdłuższych dostępnych okresów międzyprzeglądowych.

Doskonała wydajność i niski całkowity koszt posiadania

Oprócz wspomnianych wyżej specjalistycznych kodów, system Intelli’Ink w 9750 Expert zapewnia optymalną wydajność kodera i elastyczność podczas znakowania szerokiej gamy substratów we wszystkich kolorach i przy użyciu wszystkich atramentów.
Jego 10-calowy interfejs w stylu smartfona sprawia, że produkcja jest bardziej wydajna, ponieważ operatorzy nie doświadczają już żadnych opóźnień podczas przechodzenia między ekranami, a dostęp do powiązanego menu można uzyskać dotykając odpowiedniej sekcji przez zaledwie 2 s.

responsywny pojemnościowy ekran dotykowy
Responsywny, pojemnościowy ekran dotykowy usprawnia codzienną obsługę.

 

System Kontroli Prędkości Strugi automatycznie dostosowuje parametry atramentu i drukarki, aby zapewnić idealną pozycję kropli, jakość i spójność oznakowania, minimalizując odpady i przeróbki… wraz ze wspomnianymi wcześniej korzyściami oszczędnościowymi wynikającymi z mniejszego zużycia materiałów eksploatacyjnych i niższych kosztów związanych z serwisem.

Co więcej, w pełni funkcjonalne oprogramowanie CoLOS® Packaging Intelligence Suite, które współpracuje z serią 9750 Expert, umożliwia dokładne, inteligentne i zoptymalizowane projektowanie komunikatów oraz zarządzanie danymi w całej fabryce ze zdalnej lokalizacji. Zapewnia to większą dokładność i wydajność.

O Markem-Imaje
Markem-Imaje, spółka zależna należąca w całości do Dover Corporation, łączy produkty i chroni marki poprzez inteligentną identyfikację, monitorowanie produktów w całym łańcuchu dostaw i rozwiązania angażujące konsumentów. Markem-Imaje oferuje najbardziej wszechstronną w branży gamę systemów znakowania i kodowania, płynnie zintegrowanych z oprogramowaniem, usługami i materiałami eksploatacyjnymi. Jesteśmy partnerem dla ponad 50 000 klientów na całym świecie, pomagając im uwolnić moc informacji zawartych w kodach.

Dzięki dziesięcioleciom sprawdzonej wiedzy specjalistycznej, dostarczanej za pośrednictwem najbardziej rozległej, globalnej sieci, umożliwiamy naszym klientom optymalizację wydajności łańcucha dostaw, osiąganie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i zgodności z przepisami, a także zapewnianie bezpieczeństwa produktów i angażowanie ich konsumentów. To jest inteligencja ponad miarę.

Autoryzowany dystrybutor Markem-Imaje w Polsce:

Coleman International Sp. z o.o.
www.coleman.pl
ikonka linkedin


 

 

Artykuł sponsorowany Coleman