Jak stworzyć pokrętło z podziałką?

Elesa+Ganter
Reklama
Reklama

Pokrętła są elementami, którymi zastępujemy śrubę lub nakrętkę, chcąc ją dokręcać ręką zamiast klucza. Jednak często zdarza się tak, że pokrętłem nie chcemy dokręcać, a obracać. Z taką sytuacją mamy do czynienia w różnego rodzaju mechanizmach regulacyjnych, w których pełni ono rolę elementu sterującego a nie dociskowego. Podczas regulacji pojawia się też często potrzeba precyzyjnego ustalenia pozycji, czemu zazwyczaj służy podziałka.

 Szlifierka kłowa SZK firmy Avalon

Reklama

 

Pokrętła z podziałką dają możliwość ręcznego obracania wałkiem regulacyjnym, a jednocześnie odczytu położenia lub precyzyjnego doregulowania w oparciu o naniesioną na obwodzie pokrętła podziałkę. W grupie Elementów Sterujących Elesa+Ganter znajdziemy wiele standardowych modeli takich pokręteł, istnieje jednak łatwy sposób na stworzenie własnego, najbardziej dopasowanego rozwiązania. Jak to zrobić?

 

Przykładowe grawerowanie pokręteł

 

Zaczynamy od określenia odpowiedniego kształtu, wielkości i sposobu mocowania pokrętła. Tutaj bazą może być jedno ze standardowych pokręteł sterujących Elesa+Ganter w wykonaniu bez skali. Możemy też zmodyfikować kształt wybranego modelu specjalnie dla Ciebie.

Reklama

Drugim krokiem jest określenie potrzebnej podziałki z uwzględnieniem takich parametrów jak:
- typ skali,
- ilość działek,
- orientacja cyfr,
- kierunek przyrostu wartości,
- odpowiednia grafika itp.

Następnie na podstawie poniższego grafu można dokonać opisu parametrów podziałki naszego pokrętła można dokonać na bazie poniższego grafu.

Skale mogą być grawerowane laserowo na gładkich powierzchniach pokręteł sterujących, pierścieni skalowych i innych elementach z wysoką precyzją i doskonałą czytelnością.


Jeśli samo pokrętło udało się wybrać ze standardowych modeli Elesa+Ganter, wykonanie ze specjalną skalą dostępne będzie już od 1 sztuki. W przypadku wykonania specjalnego samego pokrętła ilość minimalna zależeć będzie od stopnia modyfikacji.

W procesie doboru pokrętła ze skalą pomogą również Doradcy Techniczni Elesa+Ganter.

>>Zobacz więcej nt. grupy elementów sterujących Elesa+Ganter<<

 

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama