Jaki przedłużacz wybrać do pracy na budowie?

Jaki przedłużacz wybrać do pracy na budowie? MerXu.com

Niezależnie od tego, czy plac budowy obejmuje niewielki teren wokół powstającego domu jednorodzinnego, czy też rozległe przestrzenie ogromnego osiedla, zawsze zaopatrzony jest w prąd elektryczny. Źródło energii na budowie to tymczasowa rozdzielnica (lub ich zespół), zasilana z sieci elektroenergetycznej lub agregatu prądotwórczego.

Taka rozdzielnica, choć oczywiście niezbędna, ma jednak pewne ograniczenia: stacjonarne usytuowanie i ograniczoną liczbę gniazd. Dlatego na każdej budowie ważną funkcję pełnią różnego rodzaju rozgałęziacze oraz przedłużacze, których bogatą ofertę znajdziesz na platformie zakupowej merXu.

Dlaczego przedłużacze, a nie narzędzia akumulatorowe?

Choć narzędzia akumulatorowe można spotkać na każdej budowie, to jednak nikt nie zdecyduje się z pewnością na przeprowadzenie wszystkich prac wyłącznie przy ich pomocy. Po pierwsze dlatego, że niektóre urządzenia ze względu na duży pobór mocy produkowane są wyłącznie jako przewodowe, a po drugie - akumulatory nie mają długiego czasu działania. Ich ciągłe ładowanie i jednocześnie posiadanie odpowiedniego zapasu ogniw jest po prostu uciążliwe.

Łatwiej jest zaopatrzyć budowę w wygodne i różnorodne przedłużacze, które znajdziesz na platformie merXu w ofercie znanych i sprawdzonych producentów.

Rodzaje przedłużaczy dostępnych na merXu – rozwiązania idealne na budowę

Przedłużacze można pogrupować ze względu na określone parametry. Biorąc pod uwagę typ zainstalowanego gniazda, w całej ofercie dostępnych na rynku produktów wyróżnia się:
    • przedłużacze z gniazdami prostymi, zarówno bez bolca, jak i z bolcem instalowanym w linii przewodu, stanowiącym jego przedłużenie;
    • przedłużacze z gniazdami kątowymi – bez bolca, lub z bolcem instalowanym pod kątem prostym w stosunku do biegu przewodu;
    • przedłużacze listwowe – przedłużacze z zespołem gniazd (dwóch, trzech, czterech i więcej), z bolcem, lub bez;
    • przedłużacze listwowe z przełącznikiem, który pozwala na odłączenie całego zespołu gniazd zlokalizowanych na listwie, bez wyjmowania wtyczki z gniazda zasilającego stacjonarnego;
    • przedłużacze z gniazdami warsztatowymi;
    • przedłużacze ze zwijakiem bębnowym – z gniazdami montowanymi w obudowie zwijaka.

Oczywiście nie każde rozwiązanie nadaje się do użytku w każdych warunkach. Przedłużacze listwowe zwykle stosuje się w mieszkaniach i biurach – na budowie lepiej sprawdzą się produkty z pojedynczym gniazdem lub ze zwijakiem bębnowym. 

Jak wybrać odpowiedni przedłużacz?

Przedłużacze dostępne na merXu to różne modele, które należy dobrać w zależności od zasilanego sprzętu. Niektóre urządzenia mogą wymagać zasilania trójfazowego, wówczas należy zastosować przedłużacz pięcioprzewodowy z odpowiednim gniazdem i wtyczką. Taki przedłużacz trzeba podłączyć do gniazda trójfazowego.

Warto pamiętać o maksymalnej długości przedłużacza – przy długich przewodach i dużych mocach urządzeń może wystąpić problem spadku napięcia. Nie należy także przekraczać dopuszczalnych obciążeń przewodu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie przedłużaczy z zabezpieczeniem elektrycznym, które chroni przed przeciążeniami oraz zwarciami. Jeśli przedłużacz nie jest wyposażony w bezpiecznik, należy zadbać o podłączenie go do rozdzielnicy budowlanej do odpowiednio zabezpieczonego obwodu.

WAŻNE: Nigdy nie używaj przedłużaczy bębnowych z nawiniętym przewodem. Przy odpowiednio dużym obciążeniu, przewód zadziała jak cewka i może w niesprzyjających okolicznościach ulec przegrzaniu, uszkodzeniu, doprowadzić do awarii sprzętu, a nawet do pożaru. Przedłużacz należy zawsze odwinąć z bębna przed użyciem.

Jak wybrać przedłużacz, który dobrze sprawdzi się w warunkach budowlanych?

Wybierając przedłużacze na budowę, warto zaopatrzyć się w produkty uniwersalne, wysokiej jakości, które będą przydatne w wielu sytuacjach. Przedłużacze przeznaczone do pracy w warunkach budowlanych powinny posiadać wysoki współczynnik IP (stopień ochrony), który zapewni możliwość użytkowania produktów zarówno wewnątrz pomieszczeń w kurzu i zapyleniu, jak i na zewnątrz, gdzie narażone są na działanie czynników atmosferycznych.

Dobierając odpowiednie przedłużacze, warto również zdecydować się na egzemplarze o większej długości – w ten sposób unikniesz łączenia przedłużaczy oraz nadmiernego ich obciążenia mocą. Ważnym parametrem przy wyborze jest także napięcie zasilania – niektóre narzędzia i urządzenia budowlane są trójfazowe, dlatego wymagają przedłużaczy o odpowiednich przekrojach przewodów i budowie gniazd, dostosowanych do większych mocy.

Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie merXu na bardzo atrakcyjnych warunkach, korzystając z aktualnych promocji. Robiąc np. regularnie zakupy na merXu można uzyskać rocznie do 8000 PLN rabatu, otrzymać premię za pierwszy zakup, a także skorzystać z darmowej dostawy do określonej kwoty dla wszystkich zamówień.

Zarejestruj się na merXu – międzynarodowej platformie handlowej tylko dla firm. 

Artykuł sponsorowany MerXu

merXu Sp. z o.o.

merXu Sp. z o.o.

merXu to internetowa platforma handlowa dla firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej działających w sektorze B2B – zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych podmiotów. Tworzy bezpieczne środowisko biznesowe, łączące zweryfikowanych kupujących i sprzedających, umożliwiając im realizowanie transakcji bezpośrednich lub poprzez zapytania ofertowe.

Profil Firmy

merXu Sp. z o.o.