Kanadyjczycy stworzyli hiper klej. Sklei nawet najbardziej nietypowe materiały

Pixabay
Reklama
Reklama

Naukowcy z University of British Columbia i University of Victoria stworzyli "hiper klej", który opiera się na połączonych krzyżowo molekułach i tworzy bardzo ścisłe więzy między materiałami, których komercyjne kleje nie są w stanie połączyć.

Mimo że dostępne na rynku kleje są w stanie trwale spoić wiele materiałów, to wciąż pozostaje wiele połączeń, które nie są możliwe do wykonania ze względu na różne faktury tworzyw.

Reklama

Co nam da hiper klej?

Nowa technika ma pozwolić przykładowo powiązać ze sobą plastikowe i syntetyczna włókna. Dzięki spoiwu będzie możliwe stworzenie lepszych implantów medycznych czy mocniejszej hydrauliki domowej, a dodane do zwykłych przedmiotów zwiększy ich wytrzymałość, co może mieć pozytywny wpływ na ekologię i poskutkować mniejszą produkcją śmieci.

Naukowcy jednak wychodzą poza standardowe użycie kleju i twierdzą, że można użyć go w odzieży przeznaczonej na ekstremalne warunki czy nawet do skonstruowania nowoczesnej zbroi na ciało z ochroną balistyczną. Ponadto spoiwo jest szczególnie skuteczne w połączeniu z polietylenem o dużej gęstości, który jest stosowany w plastikowych butelkach, rurociągach, geomembranach i innych plastikowych przedmiotach, co zwiększa możliwości ich ponownego wykorzystania.

Reklama

Na jakiej zasadzie działa?

Spoiwo tworzy się za pomocą połączonych krzyżowo cząsteczek. Gdy naukowcy wystawiają zaprojektowane przez siebie specjalne cząsteczki na ciepło lub długofalowe światło UV, to zachodzi zupełnie specyficzna reakcja chemiczna. Po termicznej lub fotochemicznej aktywacji cząsteczek następuje uformowanie karbenów, które z łatwością są dodawane do polimerowych wiązań węgla z wodorem. Tak połączone ze sobą krzyżowo cząsteczki tworzą bardzo silne wiązania nawet między potencjalnie niepołączalnymi materiałami. Ponadto takie spoiwo jest odporne na uderzenia i korozję.

Źródło: Newatlas

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama