Korekta danych o PKB

GUS
Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny skorygował odczyty zmiany Produktu Krajowego Brutto za pierwszy i drugi kwartał bieżącego roku.

W drugim kwartale 2012 r. gospodarka polski rozwijała się w tempie wolniejszym, niż pierwotnie podawano. Urzędnicy GUS skorygowali swoje wyliczenia dla analizowanego okresu w dół.

Reklama

Polska gospodarka zwiększyła się w drugim kwartale 2012 r. o 2,3%, a nie jak wcześniej podawano o 2,4% - poinformował w poniedziałek GUS w komunikacie.

Weryfikacji poddano także odczyt za pierwszy kwartał bieżącego roku. W tym przypadku wynik po korekcie jest wyższy od pierwotnego. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami PKB polskie w pierwszym kwartale 2012 r. wzrósł o 3,6% Wcześniej GUS informował, że w badanym okresie Polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,5%

Reklama

- Ta korekta nie zmienia średniego tempa wzrostu w pierwszej połowie roku, choć jednocześnie pokazuje nieco większe hamowanie wzrostu polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach niż wcześniej wskazywały na to dane GUS - mówi Wiktor Wojciechowski z Invest-Banku. Ekonomista prognozuje, że dynamika PKB w III kw. obniży się do 1,5%, a w IV kw. spadnie poniżej 1%.

GUS w komunikacie podtrzymał, że wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 4,3%, a w 2010 r. 3,9%

źródło: ekonomia24.pl

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama