We współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w Poznaniu w dniach 7-8 października odbędzie się po raz kolejny Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE.
W najnowszej ekspertyzie Rady Doradczej ds. Badań nad Przemysłem 4.0, zatytułowanej „Inżynieria autonomicznie adaptowalnych systemów Przemysłu 4.0”, Instytut Fraunhofera ds. Technologii Projektowania Mechatroniki (IEM) wyznacza nowe kierunki rozwoju systemów produkcyjnych.
Przemysł 4.0, inteligentne fabryki i magazyny dynamicznie zmieniają oblicze produkcji i zarządzania zapasami, wymagając równocześnie zaawansowanych rozwiązań sieciowych i systemów bezpieczeństwa.
1 sierpnia 2024 r. weszła w życie unijna ustawa o sztucznej inteligencji (AI). Co to oznacza w praktyce? Jakie sankcje są przewidziane i co nas czeka w przyszłości?
Jak zielone paliwa syntetyczne, takie jak e-metanol czy eSAF, mogą zastąpić paliwa kopalne, przyczyniając się do transformacji energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy?
Obecnie większość materiałów eksploatacyjnych i przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tworzyw sztucznych, które wytworzono na bazie ropy naftowej. W wyniku spalania odpadów z tego typu materiałów do atmosfery trafia duża ilość gazów cieplarnianych.
European Energy, duński deweloper i inwestor w sektorze energii odnawialnej, pozyskał 143,7 mln zł finansowania od mBanku na budowę dwóch przełomowych projektów fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 70 MWp w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.
Bieżący rok zaczął się dla krajowego przetwórstwa gorzej, niż oczekiwano. Marcowy odczyt poziomu produkcji sprzedanej przemysłu pokazał spadek o 6% w porównaniu z marcem 2023 r. Również dane GUS za cały pierwszy kwartał 2024 r. okazały się gorsze w zestawieniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Architektura produkcyjna SWAP-IT, opracowana przez konsorcjum Fraunhofera, jest już gotowa. Dzięki niej, wizja elastycznych, modułowych fabryk przyszłości staje się rzeczywistością.
Od 1 sierpnia przedsiębiorstwa produkcyjne mogą wnioskować do PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) o dofinansowanie na rozwój działalności.
Globalny przemysł motoryzacyjny szybko wdraża innowacyjne technologie, od robotyki po integrację sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego, w ramach ewolucji Przemysłu 4.0.
Zmieniające się ceny energii w Polsce skłaniają wielu przedsiębiorców do zastanowienia się nad inwestycją w fotowoltaikę. Jednak rozważaniom zazwyczaj towarzyszą obawy o wysokie koszty początkowe i zmiany w systemie rozliczeń.
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na stabilne i zrównoważone źródła energii przemysł coraz częściej sięga po innowacyjne technologie magazynowania energii.
Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim.
Od nosiciela ładunku, przez kolegę, po gracza zespołowego: rola robotów zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Sztuczna inteligencja stwarza coraz więcej możliwości, ale czynnikiem decydującym pozostaje człowiek.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?