Najnowsze z Rynek
Rynek
Czarne chmury nad branżą deweloperską
Obserwowana na początku 2022 r. poprawa nastrojów wśród przedstawicieli branży nieruchomości okazała się być chwilowym trendem. Rosnące koszty materiałów budowlanych oraz coraz droższy kapitał sprawiają, że 66% ankietowanych deweloperów przewiduje spadek marż – wynika z raportu Real Estate Confidence Survey for Central Europe, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Pesymizm udziela się także inwestorom, wśród których nowe inwestycje planuje zdecydowana mniejszość.
Rynek
Transformacja rynku pracy przyspiesza
– Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić ludzi. W tych szybko zmieniających się realiach rynku pracy jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest więc dążenie do samorozwoju, aktywne uczenie się i stałe podnoszenie swoich umiejętności – wskazuje Aleksandra Kowalik z PKO BP.
Rynek
Już milion robotów produkuje samochody
Przemysł motoryzacyjny zawsze był liderem, jeśli chodzi o stopień robotyzacji produkcji. W fabrykach producentów samochodów i części do nich na całym świecie pracuje ponad milion robotów przemysłowych. To ok. jednej trzeciej wszystkich robotów zainstalowanych we wszystkich branżach.
Rynek
Siemens Mobility zainwestuje 220 milionów dolarów w nowy zakład produkcyjny w USA
Siemens Mobility rozszerzy swoją działalność produkcyjną poprzez budowę wartego 220 milionów dolarów zakładu zaawansowanej produkcji i usług kolejowych w Lexington w Karolinie Północnej. Zakład ten stworzy ponad 500 nowych miejsc pracy i będzie jednym z największych pracodawców w mieście. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych Siemens Mobility zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na kolej pasażerską w Ameryce.
Ludzie i komentarze
Jaki był ubiegły rok? A jaki będzie bieżący?
O zakończonym już minionym roku, najważniejszych osiągnięciach i największych wyzwaniach, z jakimi przyszło się zmierzyć, a także o perspektywach na 2023 r. rozmawiamy z Agatą Sondej (marketing managerem w Cloos-Polska), Danielem Marcem (dyrektorem zarządzającym systemy e-prowadnikowe w firmie igus) i Zbigniewem Tomaszewskim (prezesem Stäubli Łódź).
Rynek
Mikroprzedsiębiorcy zaciągają znacznie mniej kredytów
W ubiegłym roku sprzedaż kredytów dla mikroprzedsiębiorców była o ok. 12% niższa – zarówno pod względem ilościowym, jak i wartościowym – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Najmocniej spadła akcja kredytowa w segmencie kredytów inwestycyjnych. Na decyzje mikrofirm wpłynęły duża niepewność i trudna sytuacja gospodarcza: galopująca inflacja i znaczące podwyżki stóp procentowych.
Rynek
Branża motoryzacyjna musi liczyć się ze stagnacją?
– Wielu klientów jeszcze rok czy półtora roku temu składało zamówienie na nowy samochód i nie mogło go dostać, choć chcieli go jak najszybciej. W tej chwili zaczynamy obserwować, że niektórzy klienci rezygnują jednak z zakupu samochodu – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Mimo styczniowego odbicia w danych statystycznych liczba rejestracji nowych pojazdów w Polsce wciąż jest niższa niż w rekordowym 2019 r.
Rynek
Analitycy z DSR podsumowali Giełdowy Indeks Produkcji
Burzliwe otoczenie dotyka również przemysłu a niełatwą sytuację w tym obszarze uchwycił Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) tracąc w rok niemal jedną czwartą wartości i zamknął cały 2022 r. wynikiem 874,80 punktów. Oznacza to, że po raz kolejny GIP60 powrócił poniżej swojej wartości początkowej ustalonej w 2016 r. na poziomie 1000 punktów.
Rynek
Nowa generacja płynów chłodzących w technologii zanurzeniowej do centrów danych
Marka Castrol dołączyła do programu partnerskiego szwedzkiego instytutu badawczego RISE, aby przyśpieszyć badania i rozwój nowej generacji płynów chłodzących w technologii zanurzeniowej do zastosowań w centrach danych.
Rynek
Ruszył projekt pomocy dla firm energochłonnych
Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla przemysłów energochłonnych. O pomoc mogą wnioskować przedsiębiorstwa z branż, które są szczególnie narażone na wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego. W puli programu jest 5 mld zł. Zgodnie z przewidywaniami ze wsparcia skorzysta ponad 1000 firm, w tym przede wszystkim średnie i duże.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 131