Najnowsze z Transport
Transport
Pojazdy AMR przyszłością transportu wewnętrznego
Poruszają się samodzielnie, bez bezpośredniego nadzoru operatora. Mogą też niemal całkowicie swobodnie zmieniać trasę ruchu, jeśli na obranej wcześniej trajektorii pojawi się niespodziewana przeszkoda. Długa lista zalet autonomicznych robotów mobilnych (autonomous mobile robots – AMR) sprawi więc pewnie, że w najbliższej przyszłości będą one w coraz większym stopniu wykorzystywane w transporcie wewnętrznym.
Transport
Flota polskich samorządów: potrzeby nadal większe niż możliwości
Autobusy napędzane silnikiem Diesla wciąż stanowią prawie 80% pojazdów we flotach polskich samorządów. Wymogi ustawy o elektromobilności powodują, że większość z nich prowadzi już szeroko zakrojone inwestycje w zeroemisyjny transport, które – według szacunków BGK – są warte łącznie blisko 1,5 mld zł. Zgodnie z przyjętą w 2018 r. ustawą o elektromobilności samorządy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców są zobowiązane, aby od 2028 r. korzystać we flotach lokalnego transportu zbiorowego z minimum 30% pojazdów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem.
Transport
Kolejne inwestycje usprawnią import paliw drogą morską
Mimo znaczącego wzrostu cen paliw na skutek wybuchu wojny w Ukrainie krajowe zużycie w ubiegłym roku było o 5% wyższe niż przed rokiem. Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada miała wpływ nie tylko na wzrost cen oraz konsumpcji ropy i paliw, ale także na zmianę kierunków importu i całej związanej z tym logistyki. To oznacza szereg inwestycji w naftoporty i terminale portowe, które mają zwiększyć wydajność infrastruktury służącej do importu surowców i gotowych paliw.
Transport
Kolej planuje przejść na OZE
Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też nad próbą miniinstalacji magazynowania energii w wodorze – mówi prezes spółki Alan Beroud.
Rynek
Siemens Mobility zainwestuje 220 milionów dolarów w nowy zakład produkcyjny w USA
Siemens Mobility rozszerzy swoją działalność produkcyjną poprzez budowę wartego 220 milionów dolarów zakładu zaawansowanej produkcji i usług kolejowych w Lexington w Karolinie Północnej. Zakład ten stworzy ponad 500 nowych miejsc pracy i będzie jednym z największych pracodawców w mieście. Dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych Siemens Mobility zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na kolej pasażerską w Ameryce.
Transport
Przenośniki taśmowe to wygodny i bezpieczny transport nie tylko w hali produkcyjnej
Można spotkać je w halach produkcyjnych, magazynach i kopalniach, ale także na lotniskach, a nawet w sklepach. Przenośniki taśmowe (zwane równie taśmociągami) służą do transportu różnego rodzaju elementów wszędzie tam, gdzie przenoszenie ich innym środkiem transportowym jest niemożliwe, mało wydajne lub wręcz nieopłacalne.
Transport
Rosnąca liczba elektryków na drogach wymaga zmiany przepisów
Na koniec stycznia br. w Polsce było zarejestrowanych już łącznie 67,1 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta i – jak szacuje PSPA – w 2025 r. sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy już poziom 100 tys. sztuk rocznie. Ponieważ jednak wciąż są one jeszcze nowością na rynku, postępowania z nimi uczą się zarówno ich użytkownicy, jak i odpowiednie służby, w tym straż pożarna. Kwestie gaszenia pożarów elektryków stają się tematem odpowiednich wytycznych. Statystyki pokazują, że do takich zdarzeń dochodzi ekstremalnie rzadko, w ubiegłym roku było ich zaledwie 10 na blisko 30 tys. aut.
Transport
Pociągi będą zasilane energią ze słońca
ABB pomoże w przyłączeniu farmy fotowoltaicznej do największego trakcyjnego magazynu energii w Europie. Wkrótce w okolicach Wrocławia pociągi będą zasilane energią ze słońca. PKP Energetyka chce „przesuwać” źródła OZE jak najbliżej bezpośrednich odbiorców, czyli sieci trakcyjnej. Co innego bowiem energia z zielonym certyfikatem od dostawcy oddalonego o setki kilometrów, a co innego z własnej, przytorowej elektrowni. Z tego też powodu okolice podstacji trakcyjnej Garbce (ok. 50 km od Wrocławia) stały się istnym polem eksperymentalnym, gdzie w jednym miejscu mają łączyć się instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii.
Transport
Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu
– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM).
Transport
Rewolucja na kolei – około 200 nowych składów za ponad 7 mld zł
Około 200 składów elektrycznych, wartych ponad 7 mld zł, zasili do 2026 r. tabor Polregio, czyli największego w Polsce przewoźnika kolejowego. – To jest kamień milowy, jeśli chodzi o polską kolej regionalną, która w każdym cywilizowanym kraju stanowi 80-85% przewozów. U nas jest trochę inaczej, ale to się zmienia. Ten nowy tabor pomoże przekroczyć tę granicę – mówi agencji Newseria Biznes Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.
Transport
Kolejne lata mogą być okresem prosperity dla transportu kolejowego
Kolejne lata przyniosą ważne dla rozwoju transportu szynowego szanse. Jedną z nich będzie zmniejszenie konkurencyjności transportu drogowego, do czego może się przyczynić objęcie tego sektora od 2027 r. nowym unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2. Szansą dla kolei są także tłumny powrót pasażerów po latach pandemii oraz planowane inwestycje w linie kolejowe w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Rynek będzie potrzebował atrakcyjnej, kompletnej oferty przewozowej, napędzanej zieloną energią. To najlepszy czas na inwestycje na kolei – ocenia ekspert rynku Mateusz Izydorek vel Zydorek. Tym bardziej że – co wyraźnie podkreśla – wojna w Ukrainie pokazała, jak ważny jest to sektor dla bezpieczeństwa kraju. Według niego w tym kontekście dla rynku istotna będzie ogłoszona właśnie transakcja przejęcia PKP Energetyka przez Polską Grupę Energetyczną.
Transport
Manipulatory uniwersalne, specjalistyczne, a może na zamówienie?
W wielu zakładach produkcyjnych lub w magazynach na porządku dziennym konieczne jest przenoszenie dużych, ciężkich i niewygodnych elementów. I nawet jeśli odległość, na jaką trzeba przenieść dany przedmiot, nie jest specjalnie duża, nikt nie wyobraża sobie, żeby dźwigać go ręcznie.
Transport
Transport kolejowy zagrożony przez wysokie ceny energii
– Będziemy przekonywać, że należy znowelizować ustawę o zamrożeniu cen energii i objąć nią kolej – jako krwiobieg gospodarki i środek transportu, który wozi m.in. węgiel. On też ma wpływ na ceny energii elektrycznej. Jeśli będziemy podnosić ceny transportu węgla – a jak mamy nie podnosić, skoro mamy wyższe koszty – to ceny prądu będą dalej rosły. Potem my znów będziemy musieli podnosić ceny etc. To jest błędne koło i trzeba je przerwać – mówi Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych. Jak podkreśla, cała branża boryka się w tej chwili ze wzrostem cen energii i ogólnym wzrostem kosztów.
Inne
Kryzys paliwowy przyspieszy w Polsce prace nad zielonym wodorem
W obliczu kryzysu energetycznego i zaburzeń w dostawach paliw przyspieszenie inwestycji w przemysł wodorowy staje się realną koniecznością. Technologia produkcji zielonego wodoru jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale Polska – od lat jeden ze światowych liderów w produkcji szarego wodoru – ma duże ambicje w tym zakresie. Szczególnie województwo pomorskie, które w najbliższych latach czeka boom na inwestycje wodorowe. Sprzyja temu m.in. obecność firm paliwowych doświadczonych w tym obszarze oraz plany rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. To pobudzi popyt na specjalistów w dziedzinie wodoru, a tych na razie brakuje.
Raporty
Transport intermodalny w Polsce w 2021 r.
Transport intermodalny pozwala tworzyć nowoczesne łańcuchy transportowe łączące dwa lub więcej rodzajów transportu w jeden system. Oparty jest on na węzłach stanowiących punkty styku różnych gałęzi transportu uczestniczących w przemieszczaniu towarów bez zmiany jednostki ładunkowej. Im większa liczba węzłów (terminali lądowych i lądowo-morskich), tym łatwiejszy jest dostęp do sieci połączeń.
- 1
- 2
- 3
- 4