Najnowsze z Raporty
Raporty
Branża środków smarnych dla przemysłu w 2021 r.
Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) krajowy rynek olejów i smarów osiągnął w 2020 r. wielkość 219,3 tys. ton. W porównaniu z poprzednim rokiem (235,2 tys. ton) oznacza to spadek o 6,8%. Skala sprzedaży w segmencie środków smarnych stosowanych w motoryzacji zmniejszyła się w tym czasie o 8,2% (do 121,5 tys. ton), podczas gdy segment przemysłowych olejów i smarów skurczył się w nieco mniejszym stopniu – ze 102,9 tys. ton w 2019 r. do 97,8 tys. ton w 2020 r. (a więc o ok. 5%).
Raporty
Polski przemysł w 2021 r. – pierwsze podsumowanie [RAPORT]
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 r. produkcja sprzedana przetwórstwa przemysłowego wyniosła w sumie 116 mld zł i była o blisko 16% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy (zwłaszcza na wiosnę) pandemia COVID-19 uderzyła z całą mocą.
Raporty
Roboty przemysłowe: Koronawirus wstrzymał tylko nieznacznie robotyzację [Raport 2021]
W 2020 r. branża robotów przemysłowych, podobnie jak cały globalny przemysł, musiała się zmierzyć ze skutkami pandemii COVID-19. I choć ostateczne wyniki branży były nieco gorsze od wcześniejszych prognoz, to jednak udało się utrzymać rosnący trend. Niestety, nie wszędzie. W Polsce np. liczba nowych instalacji robotów przemysłowych spadła w porównaniu z 2019 r.
Raporty
Przemysł maszynowy: lepsze perspektywy, szansa na poprawę wyników [Raport 2021]
Od początku bieżącego roku do końca czerwca produkcja sprzedana branży maszynowej wyniosła ponad 25 mld zł. Była więc o 18% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy pojawiła się pierwsza fala pandemii. Kolejne miesiące mogą przynieść dalsze wzmocnienie pozytywnego trendu.
Raporty
Wyboista droga polskich firm do standardów Przemysłu 4.0
Pandemia Covid-19 okazała się skutecznym katalizatorem zwiększającym zainteresowanie krajowych przedsiębiorców cyfryzacją działalności biznesowej. W jakieś mierze przyczyni się to do upowszechnienia wizji Przemysłu 4.0 i może skłonić część firm do inwestycji w dedykowane mu przełomowe technologie.
Raporty
Zautomatyzowana intralogistyka pożądana [RAPORT 2021]
Automatyzacja i cyfryzacja nie omijają także procesów związanych z wewnętrznym przepływem materiałów, towarów i komponentów. Nie są to jednak jedyne trendy, które w ostatnim czasie w istotny sposób wpływają na rozwój branży intralogistycznej w naszym kraju.
Raporty
Czy pandemia koronawirusa zrewolucjonizuje globalne łańcuchy dostaw i handel międzynarodowy?
W następstwie rozrastającej się na przestrzeni minionych trzydziestu lat siatki międzynarodowych powiązań handlowych, produkcyjnych, technologicznych i finansowych globalne łańcuchy dostaw stały się jednym z kluczowych elementów gospodarki światowej. A tym samym wszelkie zakłócenia w ich funkcjonowaniu mogą mieć poważne konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej państw, branż i poszczególnych firm.
Raporty
Jak poprawić efektywność energetyczną firmy w czasach koronawirusa [RAPORT]
Dla procesu zmiany krajowego miksu energetycznego w kierunku zeroemisyjnym połączonej z dalszymi staraniami na rzecz obniżenia zużycia energii na jednostkę produkcji nie ma rozsądnej alternatywy. Co więcej, powinna ulec ona przyspieszeniu.
Raporty
Branża tworzyw sztucznych w cieniu pandemii [RAPORT 2021]
Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych oraz ich przetwórstwo uważane są za jeden z ważniejszych segmentów unijnego przemysłu. Zarazem rosnąca w szybkim tempie ilość odpadów plastikowych powoduje coraz większe obciążenia dla środowiska, którym trzeba skutecznie przeciwdziałać.
Raporty
Jak MŚP zapatrują się na transformację technologiczną
Przedstawiciele przemysłu sektora MŚP w Polsce są przekonani, że wdrożenie transformacji technologicznej pozwala lepiej przejść kryzys, a ponad połowa z nich deklaruje, że ma już opracowany plan inwestycji w tym zakresie. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Instytutu Analiz Strategicznych Fundacji ALTUM powstałego we współpracy z Grupą MTP.
Raporty
Robotyzacja przemysłu w Polsce i na świecie: bieg z przeszkodami
O korzyściach płynących z robotyzacji przemysłu nie trzeba dziś chyba już nikogo przekonywać. Z ostatniego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika, że choć w 2019 r. tempo rozwoju robotyzacji we wszystkich regionach świata nieco spadło, to jednak łączna liczba pracujących dziś robotów przemysłowych bije kolejne historyczne rekordy.
Raporty
Rok 2020 na rynku magazynowym
Pomimo turbulencji związanych z pandemią koronawirusa, rok 2020 stał pod znakiem dalszego dynamicznego rozwoju sektora magazynowego. Szczególnie cieszy wysoki popyt na powierzchnie. Rosnące wymagania konsumentów w zakresie szybkości i obsługi dostaw, przekładają się z kolei na rozwój outsourcingu usług logistycznych.
Raporty
Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych umiarkowanie optymistyczna
Pandemia Covid-19 to dla wielu firm z różnych branż okres inwestowania w nowe maszyny i urządzenia. W trakcie trwania koronawirusa 27% firm z sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych podjęło decyzję o zwiększeniu nakładów na odnowienie parku maszyn.
Raporty
Cyfryzacja coraz ważniejsza dla polskich przedsiębiorstw – badanie Smart Industry Polska 2020
Według piątej edycji badania Smart Industry Polska wśród polskich przedsiębiorców rośnie świadomość korzyści, jakie może przynieść transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa. Zwiększa się także liczba wdrożeń rozwiązań zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 11