Najnowsze z Raporty
Raporty
Branża narzędzi skrawających w trudnych czasach [Raport]
Koniunktura w branży narzędzi skrawających jest ściśle uzależniona od gałęzi przemysłu, w których na co dzień wykorzystuje się narzędzia do obróbki metali. Ostatnie 2 lata przyniosły mocne zawirowania na tym rynku. Wydaje się jednak, że sytuacja już się unormowała i branża wróciła na ścieżkę stabilnych wzrostów produkcji. Przy tym nie tylko sam wzrost sektora przetwórstwa przemysłowego napędza rynek narzędziowy. Równie ważne dla jego rozwoju są nowe wyzwania związane m.in. z nowymi materiałami, z jakich wytwarzane są elementy będące przedmiotem obróbki.
Raporty
Polskie firmy nie czują się bezpiecznie w cyberprzestrzeni
Jak wynika z najnowszego raportu ESET na temat bezpieczeństwa cyfrowego małych i średnich firm, ponad dwie trzecie z 1200 ankietowanych podmiotów (w tym 59% polskich) doświadczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy incydentu związanego z bezpieczeństwem IT. Jego średni szacunkowy koszt wyniósł niemal 220 tys. euro, czyli ponad 1 mln złotych.
Raporty
Robotyzacja przemysłu: popandemiczne przyspieszenie [Raport 2022]
Ubiegły rok, jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, przyniósł gwałtowny wzrost liczby nowych robotów przemysłowych. Rekordowy poziom robotyzacji mieliśmy zarówno w skali globalnej, jak i większości gospodarek krajowych.
Raporty
Energochłonność polskiego przemysłu
Transformacja energetyczna – z mocnym naciskiem na rozwój zielonej energii (odnawialnych źródeł energii – OZE) i dekarbonizację gospodarki – jest traktowana w Unii Europejskiej jako najlepszy sposób na sprostanie wyzwaniom politycznym, ekonomicznym, ekologicznym i klimatycznym.
Raporty
Rynek aluminium: trudne czasy, ale dobre perspektywy
Wyjątkowo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Łatwe w obróbce i w odlewaniu. Odporne na korozję, dobrze przewodzi ciepło i prąd. Do tego nie ma problemów z jego dostępnością. Patrząc przez pryzmat zbioru takich właściwości, nie powinno nikogo dziwić, że aluminium jest dziś bardzo pożądanym materiałem, po który sięgają bardzo różnorodne gałęzie przemysłu. Dlatego też nawet poważne wstrząsy (pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny) na dłuższą metę nie powinny zahamować rozwoju tego sektora rynku.
Raporty
Rynek stali: produkcja globalna i polska
Pozytywny trend widoczny w wielkości zużycia stali w 2021 r. utrzymywał się również na początku 2022 r., jednak został spowolniony przez poważne zakłócenia globalnego łańcucha dostaw, rosnące ceny energii i koszty produkcji. Oczekuje się, że kwestie te nabiorą jeszcze większego znaczenia w drugiej połowie 2022 r., wraz z coraz bardziej dokuczliwymi skutkami wojny w Ukrainie.
Raporty
Rynek odlewniczy – świat, Europa, Polska
Pademia COVID-19 wpłynęła negatywnie na rynek odlewniczy, ponieważ przyczyniła się do bardzo dużego spadku popytu na podzespoły metalowe ze strony tych branż, które są największymi odbiorcami produktów przemysłu odlewniczego. Problemy z dostawami surowców i kłopoty kadrowe doprowadziły do wstrzymywania produkcji m.in. w wielu zakładach produkujących samochody. Równie niekorzystne było wstrzymywanie działalności budowlanej.
Raporty
Transport intermodalny w Polsce w 2021 r.
Transport intermodalny pozwala tworzyć nowoczesne łańcuchy transportowe łączące dwa lub więcej rodzajów transportu w jeden system. Oparty jest on na węzłach stanowiących punkty styku różnych gałęzi transportu uczestniczących w przemieszczaniu towarów bez zmiany jednostki ładunkowej. Im większa liczba węzłów (terminali lądowych i lądowo-morskich), tym łatwiejszy jest dostęp do sieci połączeń.
Raporty
Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych – szanse i wyzwania
Kondycja całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, mimo mocno niesprzyjających okoliczności, wygląda całkiem dobrze. Korzystają na tym też producenci maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie polimerów, którzy z jednej strony mogą liczyć na zadowalający popyt, a z drugiej – wprowadzają nowe, często innowacyjne rozwiązania.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 12