Makino F8/F9 – moc i precyzja wykonania

Makino
Reklama
Reklama

Świetny współczynnik usuwania materiału i wysoka precyzja już się wzajemnie nie wykluczają dzięki nowemu pionowemu centrum obróbkowemu F8/F9 firmy Makino.

Urządzenie to zapewnia precyzję obróbki materiałów trudno skrawalnych i doskonałą jakość wykończenia powierzchni, a jednocześnie minimalizuje potrzebę dodatkowej obróbki ręcznej, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów, skrócenia terminów dostawy i zmniejszenia ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego.F8/F9 umożliwia efektywną produkcję matryc kuźniczych, form wtryskowych i tłoczników. Wrzeciono firmy Makino o prędkości 10 000 obr./min. cechuje moc i sztywność niezbędna do obróbki stali hartowanej i odpuszczonej. Maszyna daje możliwość bezproblemowego zastosowania wierteł do Ø80 mm i głowic skrawających o maksymalnej średnicy Ø125 mm. Wrzeciono o prędkości 20 000 obr./min oferuje szerokie spektrum zastosowań, począwszy od lekkiej obróbki zgrubnej z wysoką prędkością skrawania aż po zatępianie naroży narzędziami o niewielkiej średnicy. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla wielkogabarytowych form wtryskowych do tworzywa sztucznego. Opatentowana technologia chłodzenia rdzenia i płaszcza zewnętrznego sprawia, że wrzeciono o prędkości 20 000 obr./min. utrzymuje wysoki stopień precyzji na osi Z przez długi czas obróbki i wydłuża czas jego eksploatacji.

Reklama

Projekt F8/F9 cechuje geometryczna symetria, dzięki której prostoliniowość i dokładność obróbki naroży są bezpośrednim wynikiem precyzyjnych odlewów i części maszyny, a nie zastosowania pomocniczej kompensacji elektronicznej. Ponadwymiarowe rolkowe prowadnice toczne we wszystkich trzech osiach gwarantują stabilność i duże tłumienie drgań, zapewniając jednocześnie dynamikę ruchu. Dzięki zaprojektowanym osiom bez zwisu i szerokiemu rozstawowi rolkowych prowadnic tocznych można uzyskać optymalną prostoliniowość, nawet przy posuwie 800 mm na osi Y i wysokich obciążeniach stołu na poziomie 2500 kg.

Dynamika napędów i optymalizacja ścieżki posuwu uzyskane dzięki funkcji do sterowania ruchem SGI.4 firmy Makino przyspieszają proces obróbki kształtów 3D. Symetryczna budowa F8/F9 przyczynia się również do jej stabilności termicznej. Temperatura jest stabilizowana we wewnętrzu śrub tocznych, kołnierzach silnika i podporach łożyskowych przez jeden system chłodząco-smarujący, co pozwala zachować dużą dokładność wymiarów i wydłuża okres eksploatacji łożysk.

Cztery transportery ślimakowe z filtrem bębnowym umożliwiają szybkie i efektywne usuwanie dużych ilości wiórów powstających podczas wysokowydajnej obróbki do tylnego zbiornika.

Powiązane firmy

Reklama

Nie mniej ważnym aspektem jest łatwy dostęp do maszyny, który pozwala na zmniejszenie czasu mocowania. Otwierane z obydwu stron drzwi osłony zapewniają operatorowi maszyny bezpośredni dostęp do obrabianego przedmiotu i ułatwiają załadunek i rozładunek dużych części przy pomocy suwnicy.

Specyfikacja Makino F8/F9

Przesuwy (osie X, Y, Z)                                1,300/1,600 x 800 x 650 mm
Przestrzeń robocza stołu                             1,550/1,850 x 800 mm
Maks. waga obrabianego przedmiotu      2500 kg
Wrzeciono                                                      10 000 obr./min. BT50 lub HSK-A100
                                                                         20 000 obr./min. HSK-A63
Posuw roboczy (osie X, Y, Z)                      24 000 mm/min
Szerokość i głębokość maszyny               3850/4300 x 4090 mm
Wysokość maszyny                                     3560 mm
Waga maszyny                                             16 000/17 000 kg

Źródło: Makino

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama