Mikroskopy w służbie zapewnienia jakości

ITA

Mimo że mikroskop został wynaleziony prawie pięć wieków temu, jego podstawowe funkcje nie uległy zmianie: nadal służy do obserwacji obiektów w powiększeniu. Rozwój technologii sprawił, że zakres zastosowania tego urządzenia obejmuje prawie wszystkie gałęzie przemysłu.

Obecne układy optyczne są w stanie pracować z bardzo dużymi powiększeniami przekraczającymi 1000× bez straty kontrastu dla obserwowanych powierzchni. Z powodzeniem współpracują z kamerami o wysokiej rozdzielczości zapisu obrazu, a wsparte o urządzenia do odczytu przemieszczenia mogą działać jako systemy pomiarowe dla przemysłu.

Jednym z najbardziej innowacyjnych i dynamicznych producentów mikroskopów inspekcyjnych i pomiarowych jest firma Vision Engineering z Wielkiej Brytanii, która specjalizuje się w wytwarzaniu unikalnych i ergonomicznych rozwiązań wykonanych w technologii Dynascope™ – okularu ekranowego zamiast konwencjonalnych okularów mikroskopowych.

Jednym z najprostszych rozwiązań jest seria stereoskopowych mikroskopów inspekcyjnych SX gwarantująca wysokiej jakości obraz obserwowanych elementów. Pracę ułatwia głowica z indeksowanymi powiększeniami i regulowanym światłem odbitym LED zapewniającym doskonałe doświetlenie powierzchni. Mikroskopy SX sprawdzają się zarówno w przemyśle, jak i w laboratoriach naukowych. Szeroki wybór opcji i akcesoriów pozwala na dostosowanie mikroskopu do indywidualnych wymagań. Możliwe jest wyprowadzenie obrazu na ekran komputera za pomocą kamery i dokonywanie prostych pomiarów przy użyciu oprogramowania Pixel-Fox.

Seria mikroskopów inspekcyjnych MANTIS (zdj. 1) wypełnia lukę pomiędzy klasycznym mikroskopem a zwykłą lupą. Pozwala na zastosowanie powiększeń z zakresu 2-20×. Zapewnia lepsze oświetlenie i ergonomiczną pracę. Jest wyposażona w optykę stereo dającą rzeczywisty, trójwymiarowy obraz sprawdzanych obiektów i ma wygodne, przełączalne obiektywy. Daje bardzo dobrą głębię ostrości przy zachowaniu kolorowego obrazu. Dzięki zastosowaniu MANTISA można w ergonomiczny i łatwy sposób zredukować liczbę braków: operator zajmuje przed nim wygodną dla kręgosłupa pozycję, a sama praca nie powoduje zmęczenia wzroku. MANTIS zapewnia szerokie pole obserwowanego obszaru, dużą odległość od przedmiotu (co pozwala na swobodną obserwację i wykonywanie prac naprawczych) oraz swobodę ruchu głowy. Z MANTISEM można pracować w okularach lub szkłach kontaktowych.

Kluczową pozycję wśród urządzeń przeznaczonych do inspekcji zajmuje też mikroskop stereoskopowy Lynx. Zamiast tradycyjnych okularów ma on mały ekran (głowicę Dynoscope®), co zdecydowanie ułatwia obserwację oraz redukuje zmęczenie wzroku i kręgosłupa operatora. Ponadto pole obserwacji jest kilkadziesiąt razy większe niż w tradycyjnym mikroskopie okularowym. W standardowej konfiguracji Lynx zaopatrzony jest w zoom pozwalający na powiększenie 7-40×, z opcją zwiększenia do 120- -160×. Oprócz całej gamy obiektywów można doposażyć go także w kamerę oraz oprogramowanie inspekcyjne.

Ostatnią grupę mikroskopów inspekcyjnych stanowią systemy wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości. EVO Cam Full HD (1080p) jest wysokowydajnym cyfrowym mikroskopem przeznaczonym do kontroli jakości, testowania i wykonywania dokumentacji. Pozwala na obserwację szczegółów w dużym powiększeniu bez straty jakości obrazu. Opcja powiększenia do 300× oraz autofokus zapewniają szybkie dostrajanie obrazu. Urządzenie pozwala na archiwizację zdjęć bez użycia komputera.

Kolejną grupę urządzeń stanowią mikroskopy pomiarowe pracujące zarówno w świetle odbitym, jak i przechodzącym. Obecny rozwój technik pomiarowych spowodował, że tradycyjne mikroskopy warsztatowe ze śrubami mikrometrycznymi zostały zastąpione przez nowoczesne urządzenia wyposażone w ekrany dotykowe i elektronikę obliczeniowo-sterującą.

Podstawowym rozwiązaniem w tym zakresie jest rodzina mikroskopów Swift wyposażonych standardowo w polskojęzyczne oprogramowanie pomiarowe M2, precyzyjny stolik o zakresie 200 × 100 mm i ośmiopunktowe światło odbite LED o dużej mocy. Klient ma możliwość wyboru, czy chce mierzyć za pomocą głowicy Dynoscope®, głowicy z kamerą, czy tylko przy użyciu samej kamery. Każdą z wersji wyposażyć można w kilka obiektywów o różnym powiększeniu.

Rozwinięciem tej grupy jest seria mikroskopów pomiarowych HAWK. Urządzenia pozwalają na pomiary wielkości geometrycznych w trzech osiach (x, y, z), w tym np. pomiar głębokości otworu. Zakresy pomiarowe oferowanych stolików (x, y) sięgają maksymalnie 400 × 300 mm. Dodatkową zaletą jest oprogramowanie M3 umożliwiające pracę z plikami dxf.

Ostatni mikroskop należący do tej grupy to Falcon. Jego główną zaletą jest indeksowany wybór powiększeń w zakresie 10-100×. Posiada segmentowe, pierścieniowe oświetlenie LED światłem odbitym i zmotoryzowaną kolumnę do pomiaru w osi z. Dostępny jest ze stolikiem o zakresie 150 × 150 mm lub 100 × 200 mm. Każdy z mikroskopów pomiarowych ma fabryczną kalibrację NLEC, co znacznie zmniejsza błąd pomiaru.

Źródło: ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę