Nagrodzeni w konkursie „The Best of Industry 4.0”
Podczas wieczornej gali na zakończenie pierwszego dnia targów Toolex wręczono nagrody w konkursie „The Best od Industry 4.0”. Jurorzy docenili przede wszystkim firmy realizujące ideę „fabryki przyszłości” i wdrażające technologie Przemysłu 4.0, a także produkty i innowacyjne metody wpierające transformację przemysłu.
Konkurs „The Best of Industry 4.0” był integralną częścią targów Toolex i konferencji Nowy Przemysł 4.0. W dwóch kategoriach (zakład produkcyjny i technologia) zostały docenione firmy, które wyróżniają się wprowadzaniem modelowych rozwiązań Przemysłu 4.0.
– Produkcja przemysłowa musi się zmieniać – przyspieszająca cyfrowa rewolucja to jeden ze znaków naszych czasów. Po to, by pozostać konkurencyjnym, by się rozwijać, przemysł musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz autonomiczne urządzenia i roboty współpracujące w ramach jednego systemu zarówno ze sobą, jak i z człowiekiem. Dane stanowią paliwo tak rozumianej nowoczesnej produkcji, która jednak musi być efektywna energetycznie i zrównoważona – przyjazna środowisku i klimatowi – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Podczas gali, która odbyła się 4 października, nagrodzono 14 laureatów. Nagrody przyznało jury, w którego skład weszli przedstawiciele najnowocześniejszych firm europejskiego i polskiego przemysłu, praktycy, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0.
W kategorii zakład produkcyjny nagrodzono sześciu zwycięzców. Grono specjalistów wybrało obiekty, placówki i wytwórnie, które mogą służyć jako wzór w przeprowadzaniu procesów cyfryzacji i implementacji technologii przemysłu 4.0.
Nowy Styl
Nagrodzony za stworzenie specjalnego oprogramowania i systemu, który dzięki połączeniu ze sobą 64 maszyn jest w stanie realizować bardzo indywidualne zamówienia. Do funkcjonowania tej w pełni zautomatyzowanej fabryki firmy Nowy Styl w Jaśle potrzebnych jest jedynie 9 pracowników.
Mennica Polska
Nagroda została przyznana za wykorzystanie autonomicznego systemu decyzyjnego umożliwiającego sterowanie produkcją. Dzięki niemu zlecenia wykonywane są zgodnie z harmonogramem, bez udziału planistów i osób dozoru bezpośredniego.
Noyen
Jury przyznało nagrodę za stworzenie oprogramowania do wirtualnego projektowania i zdalnej diagnostyki opartego na technologiach cyfrowego bliźniaka i Internetu Rzeczy. Oprogramowanie to zapewnia podstawę dla całościowej strategii rozwoju produktu i łańcucha dostaw.
3M Wrocław
Logistyka i szkolenie oparte na technologiach uczenia maszynowego i wirtualnej rzeczywistości w utrzymaniu ruchu. Docenione zostały innowacje optymalizujące produkcję w obszarze automatyzacji i cyfryzacji.
Polcomm
Zwycięstwo zawdzięcza zastosowaniu technologii zmniejszających zużycie materiałów krytycznych podczas metody wytwarzania węglikowych wymiennych płytek wieloostrzowych. Na jej potrzeby wybudowano w pełni zautomatyzowany zakład produkcyjny.
ZF Automotive Systems Poland
Laureat nagrody, którą utrzymał za rozwiązania ułatwiające sterowanie produkcją i relacjami z rynkiem. Zintegrowany system Manufacturing Execution System śledzi całość procesu produkcyjnego pod kątem prawidłowości wykonania.
W drugiej kategorii – technologia – utytułowanych zostało aż osiem innowacyjnych rozwiązań. Wybrane przez jury rozwiązania wprowadzają użytkownika związanego z produkcją na nowy poziom cyfrowej transformacji.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Hololens – Teamtechnik Production Technology
Gogle, które umożliwiają zdalne wspieranie procesu montażu, testów, serwisowania i szkolenia. Reagują na naturalne czynności człowieka – spojrzenia, gesty i komendy głosowe.
IPOsystem – UIBS Teamwork
Nagrodę zawdzięczają stworzeniu autonomicznego systemu decyzyjnego, sterującego samodzielnie nawet najbardziej dynamiczną i zmienną produkcją. W rzeczywistym czasie wskazuje wąskie gardła procesów i podejmuje decyzje o kolejności realizacji i doboru zasobów.
Platforma NAZCA – APA Group
Integracja maszyn, urządzeń i innych systemów przedsiębiorstwa, dzięki kompletnej platformie Internetu Rzeczy. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest pozyskanie danych i wykorzystywanie ich jako budulca przy tworzeniu analiz.
Platforma DBR77 – DBR77
Skracająca o połowę czas przygotowania projektu, kompleksowa platforma 3D umożliwiająca digitalizację procesów produkcyjnych i logistycznych, jednocześnie zmniejszając o 20 proc. koszty robotyzacji bądź automatyzacji.
Chwytak adhezyjny – Schunk
Inspirowana biologią, energooszczędna metoda obsługi ułatwiająca automatyzację. Wykorzystująca zasadę adhezji technologia chwytaków, dzięki którym detale mogą być trzymane bez wykorzystania zewnętrznego źródła energii, nie pozostawiając żadnych śladów ani pozostałości.
Astor Innovation Room 4.0 – Astor
Wspierający firmy przemysłowe showroom fabryki przyszłości, składający się z centrum pokazowego technologii, laboratorium Fabryki Przyszłości oraz witryny mającej oswajać z technologiami i inspirować do kolejnych innowacji.
SkillWorx – Transition Technologies PSC
Wykorzystujący technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, jak i Internetu Rzeczy asystent szkoleń i prac technicznych. Umożliwia połączenie się z ekspertem oddalonym o tysiące kilometrów. Podnosi efektywność i jakość pracy, jednocześnie minimalizując ryzyko popełnienia błędu.
Rexio Drawer – Metal Team
Wpisujący się w trendy technologiczne kompaktowy, zrobotyzowany system paletowy. Nadający się idealnie do obróbki seryjnej, ograniczając czas przestoju maszyn do minimum.
Źródło: Grupa PTWP