Natryskiwanie cieplne powłok
Efekty współpracy nauki i przemysłu w zakresie natryskiwania cieplnego oraz nowości i osiągnięcia w tym obszarze można było poznać, uczestnicząc w Akademii Natryskiwania Cieplnego w trzecim dniu targów ITM 2019.
Coraz więcej branż odkrywa metodę nanoszenia powłok za pomocą natryskiwania cieplnego. Znajduje ona wiele zastosowań w praktyce, dlatego też jej doskonaleniem interesują się nie tylko instytucje naukowe, ale też firmy z sektora przemysłowego. W tym roku na targach ITM po raz drugi już zorganizowana została Akademia Natryskiwania Cieplnego (ANC) obejmująca prezentacje rozwiązań i osiągnięć w tym obszarze.
Reprezentanci świata nauki mówili o nowoczesnych powłokach aktywnych natryskiwanych cieplnie przeznaczonych do zabezpieczeń w energetyce jądrowej (Politechnika Poznańska), wytwarzaniu powłok Fe-Al metodą natryskiwania łukowego (Politechnika Warszawska), ceramicznych powłokach na bazie Al2O3 natryskanych cieplnie z zawiesin (Politechnika Wrocławska) oraz metodzie regeneracji przylgni zaworów silników okrętowych (Uniwersytet Morski w Gdyni).
Przedstawiciele firm przemysłowych zaprezentowali natomiast m.in. aplikacje przemysłowe powłok natryskiwanych cieplnie (Certech), robotyzację w procesie przygotowania powierzchni i natrysku termicznego (Fanuc, ZAP-Robotyka, firma Szatkowski), nowe materiały Oerlikon Metco opracowywane komputerowo (Oerlicon Metco), odtwarzanie funkcjonalności części maszyn dzięki wykorzystaniu napawania plazmowego (Elkrem).
Akademię organizowało Laboratorium Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej wraz z Grupą MTP. Wszystkie prezentowane podczas ANC materiały mają być opublikowane jako referaty naukowe na łamach „Welding Technology Review” (patron ANC).
źródło: MTP