Nowy zrobotyzowany system do automatyzacji pomiarów współrzędnościowych dostępny od ręki

System pomiarowy Tempo do automatyzacji pomiarów w przemyśle Hexagon

Przeciętnemu użytkownikowi maszyn pomiarowych automatyzacja pomiarów zazwyczaj kojarzy się ze skomplikowanym projektem wymagającym zaangażowania zespołu złożonego z metrologów i informatyków, a co za tym idzie – z wygórowanym kosztem, na który składa się zlecenie jego realizacji, najczęściej zewnętrznemu integratorowi systemów, oraz długi, często trudny do określenia czas wdrożenia. Takie projekty mogą również wiązać się ze znacznymi zakłóceniami w pracy całej linii produkcyjnej i niejednokrotnie prowadzą do znacznych odstępstw od początkowo planowanej wersji. Nie musi jednak tak być.

W dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku produkcyjnym automatyzacja produkcji jest czymś koniecznym ze względu na rosnące koszty pracy, coraz bardziej napięte terminy dostaw, jak również bolesne doświadczenia ostatniego roku. Bez innowacji rozpoczynającej się od automatyzacji produkcji nie da się zbudować inteligentnej fabryki przyszłości ani zrealizować podstawowych założeń Przemysłu 4.0, a co za tym idzie – budować przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia oraz wewnętrznych zasobów inżynieryjnych, Hexagon Metrology stworzył zautomatyzowany system pomiarowy „pod klucz” dostępny od ręki, tj. z bardzo krótkim czasem dostawy i przystępną, od początku jasno zdefiniowaną ceną. 

Zintegrowane rozwiązanie z systemem pomiarowym TEMPO

System pomiarowy TEMPO to gotowe, zintegrowane rozwiązanie do automatycznego załadunku, kolejkowania i rozładowywania części przeznaczonych do pomiaru na współrzędnościowej maszynie pomiarowej serii TIGO oraz GLOBAL produkcji Hexagon Metrology.

System zbudowany jest z kompaktowego, zabudowanego pionowo zasobnika części przeznaczonych do pomiaru z trzema do sześciu szuflad załadunkowych – każda o powierzchni 0,3 m2 i ładowności do 100 kg, robota współpracującego UR10 (marki Universal Robots) oraz maszyny pomiarowej klasy TIGO lub GLOBAL. Maksymalna waga pojedynczej części wynosi 4 kg, ale jest to wartość wynikająca z rozmiarów szuflad zasobnika, gdyż Cobot UR10 posiada udźwig do 10 kg, zaś nośność samej maszyny pomiarowej jest znacznie większa.

zrobotyzowany system pomiarowy
Kompletny system TEMPO wraz z maszyną pomiarową TIGO

Dostawa obejmuje również opatentowany system podstawy mocowania części i tylko końcowy uchwyt musi być wykonany zgodnie z rysunkiem mierzonej części.

Prosta konfiguracja i obsługa systemy TEMPO

Standardowo dostarczany system TEMPO pozwala na szybką instalację i łatwą konfigurację w celu dostosowania do wymagań obrabianego i mierzonego przedmiotu. Cobot UR10 z certyfikatem ISO 10218-1 jest lekki, co ułatwia przenoszenie, wykrywanie kolizji i programowanie, które w przypadku UR 10 jest wyjątkowo proste. Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu konfiguracyjnemu, które prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces konfiguracji, nie ma potrzeby długotrwałego przerywania procesów podczas jego wdrażania, gdyż wszystkie operacje wizualizowane są na ekranie superwizora, a ich kolejność może być zmieniana przez operatora w zależności od potrzeb klienta – i to bez specjalistycznego przygotowania z zakresu programowania.

TEMPO jest więc jednym z produktów Hexagon zaprojektowanych, aby pomóc producentom w rozpoczęciu automatyzacji procesów jakościowych w sposób niewymagający zbyt wysokich inwestycji i zakłóceń na dużą skalę. Ściśle określone gabaryty systemu TEMPO pozwalają uniknąć nawet takich niedogodności jak konieczność planowania przestrzennego.

Pomiary 24 godziny na dobę

Stworzony z myślą o zwiększaniu wydajności nowych lub istniejących maszyn współrzędnościowych, system TEMPO umożliwia ciągłe pomiary przez godziny lub dni bez konieczności interwencji człowieka. Pozwala na używanie maszyny pomiarowej 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, a załadunek części do zasobników (szuflad) może odbywać się także podczas pracy maszyny. Pozwala to na poprawę wydajności pracy przez wyeliminowanie konieczności każdorazowego załadunku/rozładunku mierzonej części. Co więcej, czynności te mogą być wykonywane przez nisko wykwalifikowanych pracowników.

Szuflada zasobnika systemu pomiarowego
Szuflady zasobnika części przeznaczonych do pomiaru zwiększają wydajność maszyny pomiarowej

Łatwość obsługi, automatyczna identyfikacja części poza tolerancją oraz automatyczna obróbka statystyczna wyników w oprogramowaniu Q-Das sprawiają, że system TEMPO zapewnia jak najwyższą przepustowość inspekcji, podczas gdy operatorzy mogą skoncentrować się na innych zadaniach spoza zakresu metrologii.

System ładowania części umożliwia zespołom kolejkowanie wielu zadań kontrolnych i sortowanie odrzuconych części, a łatwa obsługa oznacza, że ​​każdy, nawet niezbyt doświadczony operator może obsługiwać współrzędnościową maszynę pomiarową (CMM) bez obaw o niższą wiarygodność wyników czy błąd ludzki.

Dokonywanie niewielkich, przyrostowych inwestycji w automatyzację procesów jakościowych za pomocą rozwiązań takich jak TEMPO może pomóc producentom sprostać nowym wyzwaniom i przygotować się do szerszej transformacji stopniowo – bez konieczności całkowitego przeprojektowania procesu produkcyjnego i zespołów pracowniczych. Jest to konkretna propozycja zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw, obarczona znikomym ryzykiem technicznym, a co za tym idzie – także finansowym – wszystko dzięki z góry zdefiniowanej cenie, krótkiemu czasowi dostawy i minimalnemu czasowi rozruchu systemu.

Nie do przecenienia jest również możliwość uzyskania przez przedsiębiorstwo ulgi na robotyzację, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność systemu.

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology Sp. z o.o.

Hexagon Metrology oferuje szeroki zakres produktów oraz usług dla wszystkich zastosowań metrologii przemysłowej w sektorach takich jak samochodowy, kosmiczny, energetyczny oraz medyczny. Dostarcza klientom informacje przydatne w działaniu, również informacje o pełnym cyklu produkcyjnym produktu - od rozwoju i projektu przez produkcję, montaż aż po kontrolę ostateczną. Mając ponad 20 zakładów produkcyjnych oraz 70 ośrodków precyzji, w których dokonuje się serwisowania, jak również demonstracji urządzeń, a także sieć ponad 100 partnerów dystrybucyjnych na pięciu kontynentach, firma ta umożliwia naszym klientom pełną kontrolę swoich procesów produkcyjnych, tym samym poprawiając jakość produktów oraz zwiększając wydajność w fabrykach produkcyjnych na całym świecie.

Hexagon Metrology stanowi część Hexagon (Na giełdzie skandynawskiej: HEXA B; www.hexagon.com). Hexagon jest wiodącym, globalnym dostawcą technologii projektowych, pomiarowych oraz wizualizacyjnych, umożliwiającym swoim klientom projektowanie, mierzenie i pozycjonowanie obiektów, a także obróbkę oraz uaktualnianie danych.

Profil Firmy

Hexagon Metrology Sp. z o.o.