Otwarcie MSPO w Targach Kielce

MSPO

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce zgromadził 614 wystawców z 30 krajów. 

W sercu dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego zgromadzony został potencjał aż 320 polskich przedsiębiorstw, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na wystawie zobaczyć można nowoczesne technologie, uzbrojenie, systemy obrony dedykowane armii, a także Obronie Terytorialnej. Siłę naszej armii podziwiać można na Wystawie Sił Zbrojnych.

- To niebywała radość widzenia, jak inicjatywa organizatorów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wyrosła na ważne, istotne, kluczowe dla Polski wydarzenie na świecie – mówił podczas uroczystości otwarcia MSPO w Targach Kielce Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Ciepłych słów nie szczędził MSPO nie tylko minister Obrony Narodowej, ale także Minister Paweł Soloch szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W imieniu Zwierzchnika sił Zbrojnych RP pogratulował organizatorom inicjatywy MSPO, która dobrze promuje Polskę i jej gospodarkę na świecie. W liście Prezydent RP zapowiedział swoją wizytę w czwartym dniu targów 9 września.

Ważna umowa z Polską Grupą Zbrojeniową

W trakcie MSPO Leonardo-Finmeccanica i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały długoterminową umowę
o partnerstwie na rynku obronności i bezpieczeństwa. Na mocy tego porozumienia, Leonardo będzie wspierać PGZ swoimi technologiami i produktami, natomiast PGZ będzie współpracować z Leonardo w zakresie działalności przemysłowej i logistycznej. List Intencyjny zakłada duży transfer technologii do PGZ w celu wygenerowania znacznej działalności w dziedzinie wysokich technologii oraz utworzenia dużej liczby miejsc pracy w obydwu spółkach w nadchodzących latach. W Polsce spółka Leonardo już poczyniła znaczne inwestycje w branży śmigłowcowej po nabyciu PZL-Świdnik.

- Podpisany list intencyjny z Leonardo-Finmeccanica umożliwia nam zbadanie i zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy przemysłowej dotyczącej szerokiego zakresu produktów spełniających wymagania rynku polskiego, a także europejskiego – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. - Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w zakresie badań, rozwoju i produkcji – dodał.

Ta umowa rozpoczyna nową erę w relacjach przemysłowych między Włochami a Polską w przemyśle obronnym i bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że łącząc siły, będziemy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania pod względem osiągów, kosztów operacyjnych oraz zdolności utrzymaniowych – powiedział Mauro Moretti, Prezes i Dyrektor Generalny Leonardo.

Umowa określa szeroki zakres współpracy przemysłowej między obiema spółkami. PGZ i Leonardo ogłosiły zamiar rozpoczęcia współpracy w zakresie platform i usług śmigłowcowych, systemów lądowych, systemów morskich, samolotów bezzałogowych, systemów i usług samolotowych, a także technologii kosmicznych. Na mocy tego porozumienia Leonardo i PGZ ogłosiły także, że przeanalizują i określą obszary potencjalnej współpracy w zakresie szerokiej gamy produktów spełniających wymogi rynku polskiego i z przeznaczeniem na eksport. Leonardo i PGZ będą dążyły do wymiany know-how i zdolności technologicznych, a także określą obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju, produkcji oraz wsparcia posprzedażowego.

W segmencie szkolenia wojskowego do listopada 2016 r. Leonardo rozpocznie dostawy samolotów M-346. Umowa z PGZ obejmuje możliwość rozszerzenia działalności o systemy symulacji i szkolenia naziemnego oraz wsparcia logistycznego dla Bazy Lotniczej w Dęblinie. Ponadto na mocy Listu Intencyjnego PGZ i Leonardo dokonają oceny możliwości współpracy w ramach programów „Miecznik” i „Czapla” zakładających zakup nowych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej.

Oferta na zestawy obronne Patriot

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował podczas briefingu prasowego w pierwszym dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, że Polska wystosowała do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie zakupu ośmiu zestawów obrony powietrznej Patriot. Pierwsze zestawy miałyby trafić do Polski już w 2019 roku.

Zaraz po zakończeniu briefingu na spotkanie zaprosiła dziennikarzy firma Raytheon produkującej zestawy.

- Decyzja polski o wystąpieniu z formalnym zapytaniem dotyczącym zestawów rakiet PATRIOT jest ważnym kamieniem milowym na drodze Polski do zostania szóstym krajem NATO dysponującym tymi zestawami – przekazał dziennikarzom w oficjalnym stanowisku firmy rzecznik prasowy Mike Nachschen – Raytheon będzie dalej wspierał działania rządów USA oraz Polski.

Patriot jest to rakietowy zestaw przeciwlotniczy dużego zasięgu, działający niezależnie od warunków atmosferycznych służący do zwalczania lotnictwa oraz taktycznych rakiet balistycznych. Można go oglądać w Targach Kielce do 9 września

Źródło: Organizator MSPO, MON i PGZ

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę