Pierwszy obiekt z technologią HCL od Beghelli

Firma Beghelli zakończyła modernizację oświetlenia w jednej z sal edukacyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Nowoczesne oprawy LED pracują w technologii Human Centric Lighting.

Jedno z pomieszczeń przeznaczone do nauki dzieci z dysfunkcją wzroku zostało wyposażone w inteligentne oprawy działające w ramach konceptu HCL, czyli oświetlenia sztucznego, które imituje barwę światła naturalnego. Dzięki temu biodynamiczne oświetlenie reguluje nasz dobowy zegar, poprawiając samopoczucie, zwiększając zdolność skupienia, a także przyspieszając okres rekonwalescencji.
 
– Human Centric Lighting to innowacyjna technologia, która coraz śmielej podbija nie tylko rynek przestrzeni biurowych czy miejskich, ale jest również wykorzystywana we wszystkich ośrodkach medycznych, szpitalach czy domach opieki na całym świecie. Naukowo udowodniony pozytywny wpływ światła naturalnego na nasz organizm sprawia, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po system HCL, który poprawia samopoczucie osób przebywających w oświetlanych pomieszczeniach. Dzięki wykorzystaniu technologii HCL w ośrodku w Krakowie, osoby słabowidzące będą mogły czuć się bardziej komfortowo w sali edukacyjnej, a także korzystać ze wszystkich jej funkcjonalności. Odpowiednio dostosowane natężenie światła będzie zwiększało ich koncentrację – podkreśla Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny Beghelli-Polska.
 
Modernizacja oświetlenia na obiekcie zakładała wymianę opraw świetlówkowych z barwy 6500K na oprawy LED z niskim wskaźnikiem olśnienia oraz z możliwością ściemniania. Oświetlenie dla osób słabowidzących jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym maksymalne wykorzystanie pozostałych możliwości wzrokowych. Dobrze dobrane oświetlenie uwydatnia otaczającą przestrzeń, nie powoduje olśnień, nie oślepia oraz nie powoduje męczliwości oczu. Stworzenie takich warunków jest kluczowe dla komfortowego funkcjonowania dzieci z różnymi dysfunkcjami. Dochodzą dodatkowe aspekty jak światłowstręt, reakcja na światło zimne lub ciepłe.

Idealnym rozwiązaniem jest płynna regulacja temperatury barwowej, zmiana regulacji natężenia w zależności od naturalnych warunków panujących na zewnątrz oraz brak powstawania cienia. Dlatego najbardziej optymalną wersją okazał się system sterowania  „SPECTRA – dotykowy panel sterujący”, który daje możliwość indywidualnego doboru zarówno strumienia jak i barwy światła opraw w momencie diagnozowania ucznia oraz podczas zajęć indywidualnych.
 
Założony w 1948 r. Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących stwarza odpowiednie i niezbędne warunki dla optymalnego i komfortowego rozwoju każdego z uczniów, zapewniając warunki do rozwoju, edukacji oraz rehabilitacji.

Źródło: Beghelli

Artykuł ukazał się w czasopiśmie

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę