Proline 10 – nowa generacja inteligentnych przepływomierzy Endress+Hauser

Proline 10 – nowa generacja inteligentnych przepływomierzy Endress+Hauser

W wielu przypadkach instalacje przemysłowe zawierają setki, a nawet tysiące urządzeń pomiarowych. Zwłaszcza w mniej wymagających aplikacjach wzrosło zapotrzebowanie na łatwość uruchomienia, użytkowania i konserwacji. Przepływomierze z serii Proline 10 wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, gdyż zwiększenie funkcjonalności było głównym założeniem przyświecającym inżynierom Endress+Hauser podczas ich projektowania.

Przepływomierze Promag i Promass od wielu dekad dostarczają użytkownikom w różnych branżach przemysłowych powodów do zadowolenia. Technologia czujników masowych Coriolisa jest rozwijana i usprawniania już od prawie 40 lat, a czujników elektromagnetycznych nawet od 50. Dotychczas zainstalowano kilka milionów przepływomierzy w różnych aplikacjach przemysłowych.

Jednak dziś nie wystarczą już tradycyjne wskaźniki jakości. Coraz częściej oczekuje się wzrostu jakości procesu i produktu, a także samych urządzeń pomiarowych. Jednocześnie klienci chcą zmniejszenia nakładów przeznaczanych na obsługę, większej intuicyjności, a także niższych kosztów operacyjnych (OPEX). Rodzina przepływomierzy Proline spełnia te oczekiwania bez kompromisów. Sprawdzone w wielu aplikacjach przetworniki ewoluowały w kierunku bycia bardziej przyjaznymi i łatwiejszymi w obsłudze. To pozwala obniżyć koszty oraz oszczędzać czas w całym cyklu życia urządzeń pomiarowych – od zakupu, poprzez uruchomienie, aż do codziennej pracy. Takie podejście ułatwia obsługę nawet bardziej skomplikowanych urządzeń pomiarowych.

Bezkompromisowa jakość i nowe podejście

Proline 10 pozwala oszczędzać czas i pieniądze przez cały okres życia urządzenia. To wszystko jest możliwe bez żadnych kompromisów w kwestii dokładności pomiarów, ponieważ każdy czujnik jest testowany na akredytowanych stacjach kalibracyjnych (ISO/IEC 17025). Przepływomierze z rodziny Proline 10 łączą w sobie uproszczoną koncepcję obsługi, bezpieczeństwo pracy i niezawodność. Sam dobór odpowiedniego czujnika jest niezwykle prosty. Podobnie, jak praca z nim: zintegrowany kreator uruchomienia pozwala na łatwą konfigurację na miejscu za pośrednictwem wygodnego ekranu dotykowego lub łączności Bluetooth i darmowej aplikacji SmartBlue.

Ta druga opcja jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy urządzenie jest zamontowane w miejscach trudnodostępnych. Nawet w przypadku pojawienia się ostrzeżenia lub błędu, Proline 10 nie zostawi użytkownika samemu sobie. Wbudowana diagnostyka sygnalizuje błędy zgodnie ze standardem NAMUR NE 107, a zintegrowane wskazówki serwisowe wskazują przyczynę oraz podpowiadają najlepsze rozwiązanie. Ta szybka i wygodna metoda daje użytkownikowi komfort pracy oraz znaczną oszczędność czasu.

Najlepsze przepływomierze do mniej wymagających zastosowań we wszystkich branżach

Duży wybór czujników, współpracujących z przetwornikami Proline 10, pozwala na zastosowanie ich w szerokiej gamie aplikacji w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.

Przepływomierze elektromagnetyczne Proline Promag (na zdjęciu głównym) sprawdzą się przy pomiarze objętościowym mediów przewodzących. Urządzenia równocześnie spełniają surowe wymagania stawiane w większości aplikacji przemysłowych, a także przy mediach użytkowych. Najczęściej stosowne są do pomiaru wody surowej, chłodniczej, procesowej czy ścieków, ale również do mniej wymagających aplikacji higienicznych czy monitorowania procesu i kontroli pracy pomp.

Przepływomierz masowy Proline Promass K 10 jest niezależny od przewodności mierzonego medium i może mierzyć zarówno ciecze, jak i gazy, minimalizując przy tym koszty eksploatacji. Można go wykorzystywać w procesach monitoringu, ale również kontroli smarowania instalacji. W przemyśle chemicznym Promass K 10 sprawdzi się w pomiarach bardziej wymagających mediów, takich jak roztwory kwasów oraz alkoholi i węglowodorów. W branży spożywczej z powodzeniem zmierzy tłuszcze zwierzęce (np. masło) lub dwutlenek węgla podczas procesu nagazowywania napojów. Ponadto Proline Promass K 10 może pracować w sieciach dystrybucyjnych, gdzie wyróżnia go wysoka dokładność i powtarzalność pomiarów. W przemyśle biotechnologicznym może być stosowany do pomiarów wody oczyszczonej (demi) do celów wtryskiwania (WFI) lub w kompletnych skidach pomiarowych.

przepływomierz masowy

Simply clever – uproszczona koncepcja, wiele możliwości

Przepływomierze Proline 10 zapewniają optymalną kontrolę jakości produktu i procesu dzięki jednoczesnemu pomiarowi dodatkowych wartości. Oprócz pomiaru przepływu masy, Promass K 10 może również mierzyć przepływ objętościowy, temperaturę i opcjonalnie gęstość. Dzięki unikatowej funkcji „Gas Fraction Handler” może on zapewnić wiarygodne i dokładne pomiary nawet cieczy niejednorodnych o niewielkim stopniu nagazowania. Proline Promag 10 może natomiast być opcjonalnie wyposażony w pomiar przewodności (Promag W/P/H) lub temperatury (Promag H).

Dodatkową wyjątkową cechą serii Proline 10 jest możliwość pracy bez wymaganych odcinków prostych (Promag W/P). Jest to realizowane za pomocą unikatowych algorytmów analizy profilu przepływu i opatentowanej konstrukcji urządzenia – bez wewnętrznego przewężenia, dzięki czemu nie występują dodatkowe spadki ciśnienia, a użytkownik nie ma problemów z zarastaniem rurociągu za potencjalnym przewężeniem. Konstrukcja 0xDN o pełnym przelocie (Full Bore) pozwala na dokładne i wiarygodne pomiary nawet bezpośrednio za przeszkodą czy kolanem.

Heartbeat Technology – najwyższe bezpieczeństwo

Przepływomierze Proline 10 wyposażono w funkcję ciągłej autodiagnostyki oraz możliwość weryfikacji poprawności pracy bez przerywania procesu. Weryfikacja ta jest również zgodna z ISO9001, a zegar czasu rzeczywistego pozwala na dokładne określenie czasu każdej weryfikacji. Heartbeat Technology pomaga zmniejszyć ryzyko, a co za tym idzie zwiększyć niezawodność i dostępność instalacji.

HistoROM – pamięć absolutna

Koncepcja niezawodnego przechowania danych (HistoROM) zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Kopia wszystkich parametrów urządzenia jest przechowana w specjalnym module pamięci oraz jest automatycznie przesyłana w trakcie prac konserwacyjnych, np. po wymianie podzespołu na nowy. Dzięki temu instalacja części zamiennych jest łatwa, oszczędza czas i skraca przestojów.

Łatwa integracja przetwornika

Czujniki Promag i Promass mogą współpracować z aż czterema różnymi wersjami przetworników Proline 10 w wersji kompaktowej:
    • Bez wyświetlacza – dane pomiarowe są przesyłane za pomocą protokołów komunikacyjnych
    • Uproszczona z dwiema diodami LED, wskazującymi status urządzenia – możliwość sterowania za pomocą Bluetooth i aplikacji mobilnej SmartBlue
    • Z ekranem LCD o przekątnej 2,4 cala, który może być używany do odczytu wartości mierzonych, natomiast obsługa odbywa się za pomocą aplikacji SmartBlue
    • Z dotykowym ekranem LCD o przekątnej 2,4 cala, który można obsługiwać za pomocą gestów, sterowanie jest również możliwe za pomocą aplikacji SmartBlue

Przetworniki Proline 10 cechują się wyjątkową wydajnością i dokładnością pomiaru. Przetwarzanie sygnału cyfrowego rozpoczyna się już w inteligentnym czujniku i jest podstawą dla wiarygodnego oraz precyzyjnego pomiaru. Przetwornik może jednocześnie rejestrować kilka rodzajów wartości, a następnie przesyłać je do systemu sterującego. Pełen dostęp do danych pomiarowych, jak również diagnostycznych, gromadzonych przez Heartbeat Technology, jest możliwy w każdej chwili za pośrednictwem protokołu HART lub Modbus RS485 i poprzez wyjścia sygnałowe.

>>Zobacz więcej informacji na temat przepływomierzy Proline 10<<

Artykuł sponsorowany (Endress+Hauser)

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Profil Firmy

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.