Rośnie PKB

SXC
Reklama
Reklama

Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 1,9% r/r w III kw. 2013 r. wobec 0,8% wzrostu w poprzednim kwartale  podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim (eksperymentalnym) szacunku tych danych.

W III kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7% - głosi komunikat.

Reklama

Jedenastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKB w III kw. 2013 roku wyniósł średnio 1,69% (prognozy wahają się od 1,3% do 1,9%).

Ministerstwo Gospodarki szacowało, że wzrost PKB w III kw. wyniósł ok. 1,7% r/r, a Ministerstwo Finansów - ok. 2,0%.

W poszczególnych kwartałach ub.r. wzrost PKB wyglądał następująco: I kw. - 3,5% r/r, II kw. - 2,4% r/r, III kw. - 1,3% r/r, IV kw. - 0,7% r/r.

Reklama

- Tak szybko PKB nie zwiększało się w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie ma już wątpliwości, że ożywienie gospodarcze stało się twardą rzeczywistością. W tej sytuacji najważniejsze staje się pytanie o jego trwałość, szczególnie wobec zaobserwowane wyhamowania w strefie euro. Sądzimy jednak , że za wyższą dynamiką PKB stoi wyraźne ożywienie popytu krajowego (GUS nie podaje na razie danych na ten temat), przede wszystkim konsumpcji prywatnej, co sprzyja utrwaleniu wzrostu - komentuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

GUS opublikował dziś szybki (eksperymentalny) szacunek PKB za III kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 29 listopada podczas konferencji prasowej.

źródło: Puls Biznesu

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama