Shear Genius Evo – maksymalna integracja wykrawania i cięcia gilotyną w jednej maszynie

Shear Genius Evo – integracja wykrawania i cięcia gilotyną Prima Power

Najnowsza seria urządzenia Prima Power Shear Genius – która premierę miała w 2021 r. – to maszyna kombinowana, która łączy wszystkie funkcjonalności modułu wykrawającego (niblowanie, wykrawanie otworów, przetłaczanie, formowanie, wykonywanie gwintów i wykonywanie drobnych gięć) z właściwościami gilotyny kątowej.

Maszyna już w standardowej konfiguracji ma funkcję automatycznego załadunku arkuszy blachy, co pozwala znacząco przyspieszyć produkcję gotowych detali. Kiedy maszynę opuszczają ostatnie detale z pierwszego arkusza, drugi jest momentalnie ładowany, więc wykrawanie jest kontynuowane niemal bez przerwy. Do minimum redukuje to bezproduktywne przestoje i zwiększa efektywny czas procesu produkcyjnego.

Najnowsza generacja serii SG EVO ma również nowe sterowanie PLC, które pozwala na jeszcze szybsze ruchy maszyny. Przy wykrawaniu blachy o grubości 1 mm maszyna wykonuje średnio 1000 uderzeń/min. Przy znakowaniu jest to już 2500 uderzeń/min. Z kolei maksymalny posuw osi wynosi 150 m/min.

maszyna kombinowana

Seria EVO ma w swoim wyposażeniu także dwie nowe funkcje. Pierwsza z nich – Back Edge Measurment – precyzyjnie określa położenie krawędzi arkusza, żeby podczas procesu wycinania krawędź arkusza została wykorzystana jako krawędź docelowego detalu. Funkcja ta jeszcze bardziej zwiększa współczynnik wykorzystania arkusza, którego wartość w tej odmianie Shear Genius wynosi imponujące 85–95%.

Kolejną nowością jest funkcja Trim Strip Destroyer. Niewykorzystany pasek arkusza blachy, który podczas obróbki trzymany jest przez chwytaki, może zostać pocięty po zakończonym procesie na drobne części. Ułatwia to pozbycie się ich, co znacząco skraca czas cyklu maszyny. To szczególnie istotne, kiedy maszyna pracuje w trybie automatycznym z umieszczonym tuż za nią np. robotem sztaplującym lub jest częścią linii PSBB, w której skład wchodzą zarówno roboty, jak i automatyczne centra gnące.

stół roboczy maszyny kombinowanej

Maszyna Shear Genius EVO jest dobrą bazą do inwestycji w modułową fabrykę. Na początku może pracować jako wycinarka stand alone, następnie można do niej dostawić robota sortującego, a później za robota – centrum gnące. W ten sposób powstaje linia produkcyjna PSBB (punching shearing & buffering & bending). Wisienką na torcie jest magazyn półkowy na blachę, który można umieścić z drugiej strony Shear Genius EVO. Będzie on mógł automatycznie podawać różne typy materiału do wykrawarko-gilotyny.

Shear Genius EVO sprawdzi się wszędzie tam, gdzie obróbka dotyczy cienkiej blachy (do 3–4 mm), a wycinane elementy w przeważającej części są prostokątne, czyli ich krawędzie są z grubsza do siebie równoległe bądź prostopadłe (o kształcie prostokąta lub wielokąta). Po to urządzenie sięgają przedsiębiorcy z różnych branż (m.in. z branży HVAC). Shear Genius EVO bowiem znajduje zastosowanie przy produkcji różnorodnych elementów (szaf i mebli, skrzynek elektrycznych, drzwi i ościeżnic, obudów urządzeń, paneli i profili).

skrawki pociętej blachy

Zalety Shear Genius EVO:

  • produkcja elementów bez mikrozłączy – od razu czyste detale,
  • najtańsze ze wszystkich dostępnych na rynku technologii „wycinanie” elementów,
  • możliwość nie tylko wycięcia, ale także wykonania np. gwintów czy przetłoczeń narzędziami typu kominek lub rolka formująca,
  • minimalne zużycie energii elektrycznej – urządzenie zużywa średnio 4 kWh (serwo-elektryczne napędy; odzysk energii przy ruchu opóźnionym/hamowaniu jednostek wykonawczych i aktuatorów),
  • długa żywotność systemu narzędziowego Thick Turret i samych ostrzy gilotyny kątowej,
  • możliwość wykorzystania dużego procentażu arkusza – minimalny odpad,
  • brak ażuru/szkieletów, jakie powstają przy konwencjonalnym wykrawaniu czy cięciu laserowym.

Artykuł sponsorowany Prima Power

Prima Power Central Europe Sp. z o.o.

Prima Power Central Europe Sp. z o.o.

DYNAMICZNE ROZWIĄZANIA ZWIĘKSZAJĄCE WYDAJNOŚĆ PROCESU PRODUKCYJNEGO

Prima Power zapewnia firmom każdej wielkości ukierunkowane, dynamiczne technologie, które zwiększają rentowność w procesach obróbki blachy. Tworzymy zintegrowane zautomatyzowane rozwiązania zaprojektowane tak, aby sprostać wyzwaniom naszych klientów i otworzyć się na ich przyszły rozwój.

Oferujemy wysokowydajne maszyny, które zapewniają elastyczną i precyzyjną produkcję. Wartość Prima Power leży w koncentracji na potrzebach klientów.

Budujemy naszą ofertę w oparciu o pełną gamę rozwiązań modułowych, wykorzystując nasze charakterystyczne podejście skoncentrowane na kliencie i wieloletnią wiedzę w zakresie systemów inżynieryjnych i maszyn do zrównoważonej, wydajnej produkcji - a wszystko to w oparciu o unikalną historię integracji technologicznej.

Zakres technologii oferowanych przez Prima Power jest jednym z najszerszych w branży: maszyny laserowe 2D i 3D do cięcia, spawania i wiercenia, wykrawarki, maszyny kombinowane wykrawarka + laser i wykrawarka + gilotyna kątowa, prasy krawędziowe, automaty gnące, zrobotyzowane komórki gnące i elastyczne systemy produkcyjne.

Prima Power jest marką firmy Prima Industrie w zakresie maszyn do obróbki blach, innowacyjnej grupy przemysłowej zatrudniającej 1900 osób, posiadającej 15 000 instalacji, 8 zakładów i roczne przychody w wysokości około 500 milionów euro.

Profil Firmy

Prima Power Central Europe Sp. z o.o.