STOM edukuje

MM

Drugi dzień Targów Przemysłowej Wiosny upłynął pod znakiem seminariów, spotkań i konferencji.

Seminarium Naukowo-Techniczne „Wybrane zagadnienia druku 3D” poświęcone dziś było w głównej mierze zagadnieniom wykorzystania tej technologii w branży medycznej. Okazuje się, że zastosowań jest coraz więcej. Marcin Lewandowski zaprezentował metody wyznaczania najlepszych parametrów tworzenia modeli 3D kości z tomografii komputerowej.

Została ona już wykorzystana podczas kilku udanych operacji – wyjaśnia. – Dzięki tej metodzie wydrukowano m.in. kość strzałkową pacjenta. Współpracuję również z Instytutem Medycznym, żeby dalej rozwijać ten temat.

W Centrum Kongresowym wygłaszane były natomiast prelekcje poświęcone technologiom obróbki laserowej. Zaprezentowano m.in. prace prowadzone w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach.

Trzecie ważne wydarzenie, które odbyło się w drugim dniu targów, to seminarium „Innowacje szansą krajowego sektora hydrauliki i pneumatyki”. Wśród zaproszonych prelegentów był prof. dr hab. inż. Piotr Dudziński z Politechniki Wrocławskiej, który mówił o innowacyjnych strategiach w nauce stanowiących inspirację dla nowoczesnego przemysłu.

Nowoczesna nauka to trzy filary: badania naukowe, edukacja i innowacje – tłumaczy. – Przemysł najbardziej inspirują obecnie nowe technologie. Nie można już mówić o „czystej mechanice”. Dziś to hybryda z elektroniką i informatyką włącznie. Prowadzi to do nowych efektów praktycznych i naukowych.

Profesor między innymi zaprezentował prototyp pojazdu jeżdżącego w pionie po linach. To nowe rozwiązanie klasy światowej, które otrzymało już kilka nagród.

Może on być wykorzystany do badań linii energetycznych – wyjaśnia prof. Dudziński. – Ten pojazd wyposażony jest w głowicę magnetyczną, która „prześwietla” linę nośną i potrafi określić, gdzie następuje uszkodzenie. Ten pojazd ma jeszcze tę zaletę, że autonomicznie omija przeszkody, które napotka na swojej trasie.

Dr inż. Zygmunt Domagała z Politechniki Wrocławskiej omawiał natomiast metody synchronizacji ruchu elementów wykonawczych stosowanych w układach hydraulicznych. Przywoływał zarówno nowatorskie metody, jak i te tradycyjne.

Stare sposoby są sprawdzone, jednak w ich przypadku błędy wynoszą powyżej 5% – tłumaczył dr Domagała. – Gdy stosujemy nowe metody, błędy wynoszą poniżej 0,5%. Ich wadą jest natomiast koszt. Poza tym nie zawsze zdają egzamin. Nie sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Na razie więc tradycyjne metody nie zostaną wyparte.

Od 5 lat podczas targów odbywają się także spotkania biznesowe. Ich organizatorem jest Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa. W tym roku uczestniczyło w nich ok. 100 firm.

Przyjmują one formę bezpośrednich rozmów B2B – mówiła Sylwia Zieja, specjalista z SIPH. – To okazja do prezentacji oferty, nawiązania kontaktów i pozyskania kontrahentów.

W trzecim dniu targów STOM odbędzie się jeszcze dyskusja na temat edukacji w obliczu wejścia w erę „Przemysłu 4.0”. Odbędzie się ona w Sali konferencyjnej na hali B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę