Systemy EMS: jakie realne oszczędności mogą wygenerować?

Systemy EMS: jakie realne oszczędności mogą wygenerować? Endress+Hauser

Systemy monitorowania zużycia mediów oraz energii są coraz powszechniejsze i zmieniają obraz firm w wielu branżach. Jak stosowanie Systemów Monitorowania Energii (EMS) przekłada się na konkretne liczby i zyski finansowe użytkowników?

Kilka lat temu systemy EMS były postrzegane jako luksus dostępny dla dużych firm, dysponujących rozbudowanymi rozwiązaniami z zakresu automatyki. Dziś po takie narzędzia sięgają też firmy średniej wielkości, szczególnie te posiadające rozproszone centra produkcyjne. Bezpieczeństwo, niezawodność, a także pozytywny wpływ EMS na aspekty ekonomiczne są coraz lepiej rozumiane, co przekłada się na powszechność stosowania tych systemów.

Doświadczenia firmy Endress+Hauser pokazują, że gdy mowa o systemach sprawnych i  prawidłowo zaprojektowanych, systemy monitorowania energii pozwalają na zidentyfikowanie oszczędności w wysokości ok. 5% dla układów chłodniczych, po 10% dla układów sprężonego powietrza i dla wytwarzania pary oraz 15% dla cieplnych systemów przesyłowych oraz  dystrybucyjnych. Ekonomiczne zalety stosowania systemów EMS wiążą się również z tym, że dobrze zaprojektowany i wykonany system pozwala eliminować potencjalne straty.

rurociąg w fabryce

Ponadto, szybko rosnąca funkcjonalność urządzeń stosowanych w  systemach EMS i  ich komunikatywność pozwala wdrożyć tzw. predykcyjne utrzymanie ruchu, co dodatkowo zapobiega zakłóceniom procesu produkcji.

Prawidłowo wdrożone systemy EMS przekładają się więc na korzyści ekonomiczne, które wynikają zarówno z obniżania kosztów generowanych przez nośniki energii, jak również wspierania predykcyjnego utrzymania ruchu podnoszącego efektywność produkcji. Nieprzypadkowo są one jednym z kluczowych elementów Przemysłu 4.0.

Artykuł sponsorowany Endress+Hauser

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.

Profil Firmy

Endress+Hauser Polska sp. z o.o.