Targi Kielce – prężny ośrodek targowy

Targi Kielce

„Przemysłowa Wiosna” to potężne wydarzenie, gromadzące liczne firmy z branży przemysłowej z kraju i zagranicy. Jednak wydarzenie, jakich wiele odbywa się w ciągu roku w Kielcach. Kielecki ośrodek wystawienniczy, choć ma dopiero 25 lat, jest bowiem drugim co do wielkości takim ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej i z roku na rok zwiększa swój udział w rynku.

Targi Kielce na tle największych ośrodków targowych w Europie wydają się być młodzieniaszkiem, który żadnej tremy i skrupułów próbuje rywalizować z największymi i dużo bardziej doświadczonymi rywalami. Wystarczy tylko porównać "metryki urodzenia". Targi Kielce zostały założone, jako Centrum Targowe Kielce (nazwa Targi Kielce istnieje od 2002 r.), w 1992 r., a tymczasem największy i najstarszy ośrodek w Polsce - Międzynarodowe Targi Poznańskie - funkcjonuje już od 1921 r.

Pierwsza impreza targowa w Kielcach miała miejsce w 1993 r. i był nią Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego - największa tego typu wystawa, odbywająca się w Kielcach do dziś. Prężny rozwój Targów Kielce spowodował, że ośrodek, w którym w latach 90. rocznie odbywało się kilka wydarzeń targowych, dziś ewoluował do takiej postaci, że ciężko znaleźć wolny od jakiegoś wydarzenia tydzień w roku. O mocnej pozycji Targów Kielce świadczy również przynależność do największych organizacji targowych – UFI (Światowy Związek Przemysłu Targowego) oraz CENTREX (Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych).

Drugi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
W tym roku w kalendarzu Targów Kielce można znaleźć ponad 70 wydarzeń – targów, wystaw i do tego jeszcze ok. 700 konferencji. Wśród organizowanych wystaw jest kilka, które znane są na całym świecie i gromadzą wystawców z różnych kontynentów.

Według różnych kryteriów (liczba wystawców, liczba odwiedzających, wynajęta powierzchnie) do Targów Kielce należy jedna trzecia udziału w polskim rynku targowym. Wśród organizatorów wystaw z Europy Środkowo – Wschodniej, kielecki ośrodek targowy znajduje się na drugiej pozycji, za targami w Poznaniu, pod względem liczby wystawców i wynajętej powierzchni, wyprzedzając m.in. HUNGEXPO Budapeszt, targi w Brnie czy Międzynarodowe Targi Kijów.

Poza wspomnianym wcześniej Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego do najważniejszych wydarzeń wystawienniczych Targów Kielce zaliczają się również Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska, chyba jedyna na kontynencie europejskim organizowana na taką skalę wystawa, MASZBUD - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych, SACROEXPO - Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów oraz AGROTECH - Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej.

To oczywiście największe wystawy branżowe. Nie można jednak pominąć wielu mniejszych wydarzeń, o dużo mniejszym zasięgu, które jednak również przyczyniają się do obecnej pozycji Targów Kielce. Do takich wydarzeń można zaliczyć m.in. ZOO Salon, Wystawę Psów, Wystawę Gołębi, Bezpieczna Woda, Bezpieczny Stadion, Modny Ślub, Health&Beauty. Ogród i Ty, Recykling, Rękodzieło, Sport-Obiekt, Sport-Zima czy też Venus.

Warto też dodać, że cały czas Targi Kielce się rozwijają. W 2005 r. wynajęto nieco ponad 85 tys. m2 powierzchni targowej, a dziesięć lat później liczba ta wynosiła już ponad 214 tys. m2. Z roku na rok zwiększa się również liczba organizowanych wystaw, a co za tym idzie również liczba wystawców i odwiedzających. Rocznie to ponad 221 tys. zwiedzających i gości z blisko 60 krajów oraz 7 tys. firm.

Powierzchnie wystawowe
Targi Kielce położone są w zachodniej części miasta, w pobliżu węzła drogowego Kielce Zachód (skrzyżowanie drogi ekspresowej S7 i krajowej 74, łączących Warszawę i Kraków oraz Łódź i Lublin). Dogodny układ komunikacyjny umożliwia bezpośredni zjazd do targów bezpośrednio z dróg nr S7 oraz DK74.

Ogólna powierzchnia terenów wystawienniczych to 90 000 m2. Hale (siedem połączonych ze sobą hal) o łącznej powierzchni 36 000 m2 posiadają wszelkie media niezbędne dla celów wystawienniczych (energia, woda, sprężone powietrze, sieć telefoniczna, internet, klimatyzacja). W halach znajdują się węzły sanitarne, punkty gastronomiczne, zaplecze techniczne, nagłośnienie. Na terenie obiektów funkcjonują niezależnie dwie restauracje, dwa bary szybkiej obsługi oraz dwa bary kawowe.

Znaczenie dla regionu
Na Targi Kielce nie powinno patrzeć się wyłącznie przez pryzmat organizowanych wystaw branżowych. Targi miały, a właściwie mają nadal, olbrzymią rolę miastotwórczą, przyczyniając się do rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego. Dzięki działalności Targów zarówno w mieście, jak i w całym regionie rozwija się bogata infrastruktura usług okołotargowych i turystyki biznesowej. Wybudowano wiele nowych obiektów hotelowych (do dyspozycji przyjeżdżających gości jest baza miejsc noclegowych o standardzie od 2** do 5**), powstają także restauracje, kluby, centra rozrywki i sportu oraz firmy świadczące usługi przewozowe.

Targi Kielce mają jednak przede wszystkim największy wpływ na rozwój gospodarki regionu. Przy Targach działa Grono Targowe Kielce. Jest to pierwszy w Europie tego typu klaster usługowy, który zrzesza 88 podmiotów z województwa świętokrzyskiego. Przy Targach realizowane są inwestycje w zakresie infrastruktury, wspierającej działalność naukową i badawczą oraz modernizujące miejskie lub regionalnie systemy komunikacyjne. Na szeroką skalę prowadzone są przedsięwzięcia, zwiększające atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Z Targami stale współpracują świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz inkubator przedsiębiorczości – Kielecki Park Technologiczny, który skupia kilkadziesiąt firm zajmujących się wdrażaniem innowacyjnych technologii i rozwiązań w różnych branżach.

Inne wydarzenia
Wystawy branżowe to clou działalności Targów Kielce. Jednak nie samymi targami żyją one. Co roku na terenie targowym odbywają się inne, mniejsze lub większe wydarzenia. Przede wszystkim kieleckie Targi są organizatorem wielu konferencji, seminariów, a także koncertów. W najnowocześniejszym w Polsce pawilonie wystawienniczym o powierzchni 5355 m2, możliwa jest organizacja kongresów i eventów dla 4500 osób. W sierpniu 2013 r. oddano do użytku nowe Centrum Kongresowe na ponad 1000 osób. W ramach rozbudowy powstał również parking wielopoziomowy na 480 samochodów oraz terminal wejściowy od strony zachodniej.

Targi Kielce od lat wspierają też głównie regionalne wydarzenia kulturalne, społeczne oraz sportowe. Co roku rośnie liczba koncertów i innych wydarzeń o charakterze kulturalnym, jakie odbywają się na terenie Targów. W latach 2009-2014 Targi Kielce były sponsorem tytularnym zespołu piłkarzy ręcznych Vive Kielce, który w tym okresie był najlepszą drużyną w kraju.

Oferta Targów Kielce to zatem nie tylko wystawiennicze spotkania biznesowe ale również możliwość aranżacji dużych konferencji i kongresów, jak i kameralnych spotkań biznesowych, np. w sali konferencyjnej na 57-metrowej wieży widokowej.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę