Targi STOM 2017: Abplanalp – Zaawansowane maszyny potrzebują przeszkolonych użytkowników

Targi STOM 2017: Abplanalp – Zaawansowane maszyny MM Magazyn Przemysłowy

Na temat obrabiarek sterowanych numerycznie, potrzeb ich użytkowników i sensu szkolenia nowych operatorów rozmawiamy z Maciejem Ratyńskim, dyrektorem zarządzającym Haas Polska w firmie Abplanalp Sp. z o.o.

W trakcie tegorocznych targów, wzorem lat ubiegłych, prezentowaliście obróbkę na żywo – bardzo głośno, wiele się na stoisku działo. Na ilu obrabiarkach była prezentowane obróbka i jakie to modele?

W tym roku prezentowaliśmy obróbkę na czterech obrabiarkach, w tych dwóch obrabiarkach Haas. Pierwszą z nich jest tokarka ST-35Y – bardzo mocna obrabiarka z możliwością obróbki dużych elementów, z przekładnią. Stanowi bardzo interesującą ofertę, dlatego przyciągnęła naprawdę wielu zwiedzających. A drugą prezentowaną obrabiarką Haas było centrum pionowe VF-3SS.

Praca na maszynach trwała cały czas?

Tak, maszyny na stoisku pracują ciągle. To już nasza wieloletnia strategia – pokazywać maszyny, które obrabiają prawdziwe elementy, tak by zaprezentować klientom wszystkie możliwości naszych obrabiarek.

W tym roku po raz pierwszy zaprezentowaliście też automat tokarski typu szwajcarskiego japońskiej firmy NOMURA. Ten automat od ponad roku macie w ofercie. Jakim zainteresowaniem cieszył się tutaj, na targach w Kielcach?

Automat tokarski NOMURA cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. To świetna propozycja dla klientów, którzy szukają automatów tokarskich, doskonała maszyna pod względem jakości i ceny. Wiele osób interesowało się również prezentowaną na naszym stoisku wycinarką drutową Mitsubishi MV1200R, która jest najlepiej sprzedającą się wycinarką drutową na rynku.

Goście stoiska mogli zapoznać się także z tzw. płynnymi narzędziami i oprogramowaniem. Co cieszyło się szczególnym zainteresowaniem?

Wszystkie te elementy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo klienci szukają dziś coraz efektywniejszych rozwiązań. W tę filozofię wpisuje się oprogramowanie CAM wspierające programowanie czy napędzane narzędzia w tokarkach.

Czy pojawiały się także pytania o model Multiprocess, czyli prawdopodobnie najbardziej uniwersalną maszynę na rynku?

Tak, wiele pytań dotyczyło tego modelu, choć nie był on wystawiany na targach. To obrabiarka wielkogabarytowa, w związku z czym nie zmieściłaby się nawet na naszym stoisku. To niezwykle ciekawa maszyna Ibarmia, w której stół obrotowy zintegrowany jest ze stołem stałym i może się rozpędzić do 500 obrotów na minutę. Pozwala to realizować operacje frezarskie oraz wiele operacji toczenia na jednej obrabiarce.

Czy wracacie z Kielc z sukcesami i podpisanymi kontraktami?

Tak, jak zawsze. O szczegółach jednak oczywiście nie mogę mówić, bo to tajemnica handlowa.

Proszę powiedzieć, jakim zainteresowaniem wśród szkół cieszy się edukacyjna wersja rozwiązania Mini Mill.

To bardzo świeża oferta, z tego miesiąca, więc na razie jeszcze do polskich szkół nie weszła. Mając już bardzo silną pozycje w szkołach, chcielibyśmy jeszcze ją wzmocnić, dlatego wspólnie z naszym najważniejszym dostawcą, firmą Haas, przygotowaliśmy ofertę dla edukacji – jest to frezarka Mini Mill w wersji edukacyjnej dostępna za niecałe 19 tys. euro.

Ze szkołami podejmujecie stałą współpracę?

Tak, mamy prawie 20 stałych placówek, które pracują w ramach programu HTEC. Warto też wspomnieć, że ponad 70 szkół w Polsce wyposażonych jest w maszyny Haas i dzięki temu baza szkoleniowa, baza nowych operatorów, którzy wchodzą na rynek, jest bardzo bogata.

W najbliższych miesiącach zaplanowaliście też bezpłatne spotkania doszkalające. Jakim zainteresowaniem cieszy się ta propozycja?

To strzał w dziesiątkę. Zgodnie z naszą strategią chcemy oferować klientom więcej niż konkurencja, dlatego wprowadziliśmy tzw. bezpłatne spotkania doszkalające. W każdej z sześciu naszych placówek co drugi piątek mamy takie spotkanie, na które można przyjechać, pokazać swój rysunek, zastanowić się nad technologią czy po prostu się doszkolić. Dla każdego klienta spotkania te są bezpłatne przez cały okres użytkowania naszych obrabiarek. Zapraszamy jednak i tych, którzy jeszcze ich nie używają.

Widać, że jest potrzeba takich spotkań?

Tak, zdecydowanie jest taka potrzeba. Wielu klientów przyjeżdża do nas, ponieważ mają tylko obrabiarki konwencjonalne i chcą się zapoznać z obrabiarkami sterowanymi numerycznie. To doskonała okazja, by poznać takie maszyny i zobaczyć, jak się je programuje.

Chciałabym jeszcze zapytać o innowacje, które pojawią się w Waszej ofercie w ciągu najbliższych miesięcy.

W tym roku obchodzimy 40-lecie firmy Abplanalp, przygotowaliśmy więc wiele ciekawych pokazów. Oprócz tego, co już mamy w ofercie, czyli obrabiarek Kitamura czy NOMURA, pojawi się obrabiarka szybkoobrotowa firmy OPS Ingersoll, model V5, oraz nowość w naszej ofercie – centra tokarskie NAKAMURA. Będziemy prezentować tokarkę dwugłowicową dwuwrzecionową. Przygotowaliśmy więc bardzo ciekawe propozycje dla naszych klientów.

Czy na 40-lecie zaproponujecie coś specjalnego oprócz wspomnianej oferty?

Na razie nie będę zdradzał szczegółów, proszę śledzić naszą stronę internetową, profile społecznościowe, gdzie z pewnością pojawią się informacje.

Dziękuję za rozmowę

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę